VIDEO Najskôr Shiffrinová, potom on: Kilde rozbil konkurenciu a obhájil glóbus za zjazd

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde vyhral sobotňajší zjazd Svetového pohára v Aspene a v predstihu si zabezpečil malý glóbus.Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde vyhral sobotňajší zjazd Svetového pohára v Aspene a v predstihu si zabezpečil malý glóbus. Zdroj: TASR/AP/John Locher

ASPEN - Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde vyhral sobotňajší zjazd Svetového pohára v Aspene a v predstihu si zabezpečil malý glóbus.

V americkom stredisku triumfoval s náskokom 61 stotín pred Kanaďanom Jamesom Crawfordom, tretí skončil líder celkového poradia seriálu Švajčiar Marco Odermatt (+0,63).

Rakúšan Vincent Kriechmayr obsadil štvrtú priečku a pred finálovým zjazdom stráca na Kildeho v hodnotení disciplíny nedostihnuteľných 206 bodov. Tridsaťročný Nór predviedol dravú, čistú jazdu a vyhral šiesty z deviatich zjazdov v tejto sezóne. Nór tak obhájil malý glóbus z minulej sezóny.

"Je to úžasné. Teší ma, že môžem bojovať s tými najlepšími pretekármi na svete. Stále hľadám spôsoby, ako sa zlepšiť, to ma priviedlo aj tam, kde som teraz," povedal Kilde pre televíziu NBC.

Nór oslávil úspech v rovnaký deň ako si jeho priateľka Mikaela Shiffrinová po piaty raz zabezpečila veľký krištáľový glóbus. "Obaja sa každý deň navzájom podporujeme. Práve to nám pomáha k výsledkom, ktoré máme a to nás napĺňa hrdosťou," skonštatoval Kilde.

Na snímke nórsky lyžiar Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/John Locher

Piatkový zjazd organizátori zrušili pre nepriaznivé počasie a neregulárne podmienky. Dovtedy stihlo odštartovať 24 lyžiarov. Poradie viedol v čase ukončenia pretekov Nór Adrian Smiseth Sejersted, ktorý vyrazil na trať s jednotkou. V sobotu predviedol opäť vydarenú jazdu a na štvrtom medzičase strácal na Kildeho len 21 stotín sekundy, no tesne pred cieľom minul bránku.

Záverečné preteky v kariére absolvoval Američan Steven Nyman. Štyridsaťjedenročný zjazdár nastúpil v špeciálnom drese s číslom 214, ktoré odkazovalo na počet jeho štartov v SP. Trojnásobný víťaz zjazdu v talianskej Val Gardene sa počas jazdy rozlúčil so všetkými trenérmi na trati a v cieli aj s pretekármi.