Djokovič čelí najväčšej výzve posledných rokov: Ak by to nebolo možné, nehral by som tenis

Srbský tenista Novak DjokovičSrbský tenista Novak Djokovič Zdroj: SITA/AP/Kamran Jebreili

BELEHRAD - Novak Djokovič sa minulý týždeň predstavil na ATP 500 v Dubaji, kde vypadol v semifinále s Rusom Daniilom Medvedevom. Zároveň dúfal, že z Ameriky mu dorazia radostiplné zvesti o jeho účasti na duu turnajov v Indian Wells a Miami.

Nestalo sa. Srbský tenista sa so zármutkom dozvedel, že nedostal výnimku pre cestu do USA a nebude môcť hrať na prestížnych podujatiach pre status nezaočkovanej osoby proti ochoreniu covid-19. Novak sa tak môže pripravovať na antukovú časť sezóny, ktorá odštartuje pre elitných tenistov 9. apríla v Monte Carle.

Zatiaľ čo vstup do USA má zakázaný, na Azúrovom pobreží sa bude môcť predstaviť bez akýchkoľvek obmedzení. "Ak nepôjdem do Ameriky, hádam budem hrať na antuke. Pravdepodobne ďalším turnajom je Monte Carlo. Ak nastane tento prípad, vezmem si čas a pripravím sa," vyjadroval sa Novak ešte predtým, než sa dozvedel, že do USA nebude môcť cestovať.

Víťaz 1 046 zápasov vo dvojhre na okruhu ATP vie, že príprava na antukovú sezónu trvá dlhšie než pri iných povrchoch. Červeno-oranžový podklad je špecifický, všetko trvá na ňom dlhšie, servis nepredstavuje takú devízu ako pri tvrdom povrchu a defenzívne ladení hráči majú väčšiu šancu na úspech.

"Ako vieme, antuka je najnáročnejší povrch. Vyžaduje dlhší čas na prípravu než iné povrchy. Pozrite, rok je dlhý, začal som ho najlepším možným spôsobom, víťazstvom na Australian Open. Teším sa na ďalšiu výzvu, vždy urobím všetko, aby som mohol hrať na každom turnaji môj najlepší tenis," odhodlane riekol Djokovič.

Novak Djokovič vypadol v Galéria fotiek (2) Novak Djokovič po semifinálovom vypadnutí v Dubaji Zdroj: SITA/AP/Kamran Jebreili

A práve do bohatého štátu, v ktorom sa jazdí i formula 1, sa budú upriamovať všetky zraky verejnosti. Milióny očí nebude zaujímať iba srbský gigant, ale i Rafael Nadal, v týchto týždňoch zotavujúci sa zo zranenia bedrového ohýbaču. Víťaz 22-grandslamových titulov zatiaľ podľa vlastných slov netuší, či sa vráti v Monte Carle, Barcelone alebo Madride, istý je jedine neodškriepiteľný fakt, že chce znova hrať.

Djokoviča netrápi žiadne zranenie a môže sa tak plne richtovať na turnaj, ktorý sa začne o mesiac. 35-ročný Belehradčan by si akiste želal, aby sa na tomto podujatí objavil aj jeho večný rival Rafa a opäť s ním odohral dychberúci zápas, pokojne i trojhodinový. 

Výzvy boli i sú niečo, čo Novaka poháňa počas celého trvania jeho grandióznej a veleúspešnej kariéry, a ďalšia taká by mohla prísť počas antukovej časti ročníka 2023 - zápas proti Rafaelovi Nadalovi. Veď ide o protivníka, ktorý sa pred ním sklonil na antuke iba raz z posledných šiestich zápolení, pričom tá jediná prehra prišla v semifinále Roland Garros 2021 a Nadalov výkon bol výrazne obmedzený zdravotnými problémami.

Spomínané semifinále RG 2021 Rafa vs. Novak

Na otázku portálu Sportskeeda, či bude ďalšou výzvou porazenie Nadala na antuke, Djokovič bez váhania odpovedal kladne. "Priateľ môj, ak by to nebolo možné, nehral by som tenis," sebavedomo odpovedal desaťnásobný víťaz Australian Open.

Verme, že keď sa o mesiac začne ATP Masters 1000 v Monaku, tak na štartovacej listine sa objavia aj dvaja z troch najväčších hráčov všetkých čias - Rafael Nadal a Novak Djokovič. V prípade, že by jeden z nich absentoval, by išlo o enormné oslabenie turnaja. To však nie je žiadna prevratná informácia, hráči ich kalibru by boli kdekoľvek prínosom.

Viac o téme: Rafael Nadal Novak Djokovič ATP Masters 1000 Monte Carlo
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • VIDEO: YouTube/Roland-Garros
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy