Vypľúval krv a po prekonaní rekordu skončil v nemocnici: Český freediver dokázal nemožné!

David Vencl utvoril nový svetový rekord v plávaní pod ľadomDavid Vencl utvoril nový svetový rekord v plávaní pod ľadom Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

SILS IM ENGADIN - Český freediver David Vencl prekonal ďalší rekord. Ako prvý sa na zamrznutom jazere Sils pod ľadom potopil na jeden nádych a bez neoprénu do hĺbky 52,1 metra.

Po vynorení vypľúval krv a musel preventívne na vyšetrenie do nemocnice, ale nešlo o nič vážne, uviedol jeho tím v tlačovej správe.

Vencl, ktorý predvlani uplával rekordných 81 metrov pod ľadom, sa chcel v plavkách potopiť do päťdesiatmetrovej hĺbky. Nakoniec krátko po poludní zvládol ešte o dva metre viac. V ľadovej vode jazera Sils strávil takmer dve minúty.

"Pocit som mal dobrý, všetko išlo podľa plánu, takže som nadšený. Bolo to pomalšie, celý ponor trval minútu a 54 sekúnd. Ešte neviem prečo, musím sa pozrieť na dáta. Bol som zadýchaný viac, ako by som bol v teplej vode," uviedol Vencl, ktorý na hladinu vyplával so značkou umiestnenou na konci odmeraného lana. Jeho ponor snímali kamery a sledovali rozhodcov.

Poškodil si priedušnicu

Mali ho istiť štyria potápači, no pre technické problémy jedného z nich boli nakoniec len traja. Posledných pätnásť metrov už Vencl zostal sám. Po vynorení prizerajúcich vystrašila krv, ktorú pľuvol. "Pred ponormi sme riešili, či môže dôjsť k poškodeniu pľúc, čo sa môže naozaj stať, ale našťastie to nebol tento prípad.

Zrejme som si nejakým pohybom poškodil priedušnicu, pravdepodobne sa to stalo v hĺbke 45 metrov. Nič ma nebolelo, a kým som sa nevynoril a nezačal pľuvať krv, nič som netušil," komentoval to Vencl, keď nastupoval do sanitky. Po kontrole v nemocnici lekári potvrdili, že sa mu nestalo nič vážne.

Štyridsaťročný freediver z Teplíc bol prvý, kto sa o takýto ponor bez neoprénu pokúsil. Okrem chladu vody, ktorá mala pri hladine teplotu jeden stupeň nad nulou a v cieľovej hĺbke zhruba štyri stupne, a nedostatku kyslíka musel riešiť aj komplikácie pri vyrovnávaní tlaku.

Viac o téme: David Vencl
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Twitter/iROZHLAS.cz
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy