Stačí iba zatlieskať a sňať klobúk nadol: Ďalší famózny úspech slovenskej trénerskej legendy

Slovenská basketbalová trénerka Natália HejkováSlovenská basketbalová trénerka Natália Hejková Zdroj: Profimedia

PRAHA - Po jednoznačnej úvodnej domácej výhre a následnej porážke v Španielsku čakala trénerka basketbalistiek USK Praha Natália Hejková v treťom rozhodujúcom stretnutí so španielskou Salamancou náročnú bitku a nakoniec mohla po výhre 74:66 oslavovať šiesty postup do Final Four v klubovej histórii.

Jej tím držal vývoj poväčšinu zápasu vo svojich rukách a ani v závere nepripustil dramatickú koncovku napriek zníženiu súperiek na 64:69.

"Som trošku spotená. Keď sa hrá o Final Four, tak musia byť nervy. Bolo mi jasné, že to nebude o dvadsať. Vedeli sme, že budú hrať agresívne, ale už sme na to boli viac nachystané ako v Salamanke," povedala Hejková a dôležitosť podľa nej bola cítiť predovšetkým v deň zápasu.

"Myslím, že to nebolo nejaké hrozivé, problém s psychikou bol až dnes, pretože to bol rozhodujúci zápas a každá si to uvedomovala. Po piatkovom zápase sme boli nešťastné, ako to dopadlo, ale nebolo to tak, že by sme si za to dávali mašľu," uviedla Hejková.

Bez chýb sa hrať nedá

Jej tím už v prvej štvrtine získal sériu 12 bodov vedenia 23:12, ale rovnakou šnúrou odpovedala Salamanca. "Bez chýb sa hrať nedá, mali sme problém, že sme mali sériu faulov a museli sme striedať, trošku sa narušila kompaktnosť tímu. Je jasné, že v takomto zápase sa Salamanca nevzdá, je to tím, ktorý hrá do poslednej minúty. Zvládli sme aj tieto nepríjemné chvíle."

Už v 24. minúte musela so štyrmi osobnými chybami šetriť na lavičke oporu Brionnu Jonesovú, ale nahradila ju Temi Fágbénléová, ktorá sa zaskvela stopercentnou streľbou so šiestimi úspešnými pokusmi, z toho dvoma za tri body.

"Bolo to veľmi dôležité, pretože v tom okamihu, keď mala Jonesová veľa faulov, tak to bol problém. Ďalšia z vysokých hráčok bola Veronika Šípová, ktorá naposledy hrala v Eurolige ani neviem kedy a je po zranení. Ani v českej lige toho veľmi neodohrala. Alternatíva, že by na štvorke hrala Vukosavljevičová sa veľmi nedarila, pretože mala tiež veľa faulov. Ale zvládli sme zápas, aj keď sme hrali tri malé, čo je výborné a máme ďalší variant," podotkla Hejková.

Natália Hejková Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Príležitosť po doliečení zranenia dostaal od konca tretej štvrtiny aj slovenská rozohrávačka Barbora Wrzesinski, ktorú najskôr v oddychovom čase Hejková 61 sekúnd pred koncom pokarhala za neubránený trojkový pokus Maite Cazorla, ale vzápätí poistila náskok 71:64.

"Ešte minútu predtým som ju upozorňovala, že má strelkyňu a že od nej nebude odstupovať, ale ona odstúpila, tak samozrejme dostala svoje. Ale vrátila to dvojkou na opačnej strane a bolo dôležité, že v útoku nerobila fatálne chyby."

Tradičnú hlavnú oporu Alyssu Thomasovú a jej double double s 20 bodmi a 10 doskokmi doplnila s 19 bodmi Teja Oblaková. "Je to kapitánka, tak musí veliť, pokiaľ chceme postúpiť do Final Four. Ona sa netajila tým, že má vysoké ambície pre túto euroligovú sezónu a v tom najdôležitejšom zápase hrala výborne," pochválila ju slovenská trénerka. 

Predsezónny cieľ je splnený

Jej tím splnil základný predsezónny cieľ postup na Final Four. "Vážim si to, pretože celú prvú časť sezóny sme hrali v úzkej rotácii s málo hráčkami. Ale bohužiaľ aj teraz na konci sa budeme musieť vrátiť do podobnej situácie, pretože s Condeovou to nevyzerá dobre a Voráčková je štyri až šesť týždňov mimo. Čo nám sedelo najviac so štyrmi vysokými hráčkami, to určite nebudeme môcť hrať," podotkla.

V semifinále 16. apríla narazí jej tím na turecký Mercin. "Bude to ťažký súper, pretože v poslednej dobe hrá vo veľmi dobrej forme. Ale každý zápas je iný, momentálne sa budeme snažiť, aby sa nejaké hráčky uzdravili. A keď sa to nepodarí, tak sa na to budeme musieť pripraviť takticky trošku inak," vyhlásila Hejková.

Druhú dvojicu tvorí Fenerbahce Istanbul s talianskym Schiom a v nasledujúcich dňoch sa rozhodne, kde sa po minuloročnom vyvrcholení v Istanbule, turnaj uskutoční tento rok. Zatiaľ nie je isté, či sa oň bude uchádzať USK. "Ešte sme sa o tom nebavili. Najdôležitejší bol postup, až teraz sa budeme baviť, či do toho pôjdeme, alebo nie," dodala Hejková.

Viac o téme: Natália Hejková
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy