Vyrovnaný boj od začiatku do konca: Slovenské hádzanárky doplatili na vylúčenia v závere

Na snímke zľava Kristina Prkačinová, Katarina Ježičová, Valentina Balževičová (všetky Chorvátsko) a Barbora Lanczová (Slovensko)Na snímke zľava Kristina Prkačinová, Katarina Ježičová, Valentina Balževičová (všetky Chorvátsko) a Barbora Lanczová (Slovensko) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

ŠAĽA - Slovenské hádzanárky prehrali  v piatok v úvodnom zápase baráže o postup na MS 2023 s Chorvátskom v Šali o dva góly 23:25.

V závere zápasu stratili dvojgólové vedenie počas dvojitého oslabenia a ich súperky skórovali štyrikrát za sebou. Do odvety, ktorá je na programe v stredu o 18.00 h v Slavonskom Brode, tak pôjdu v lepšej pozícii favoritky dvojzápasu.

Na snímke brankárka Chorvátska Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Slovenky nezačali ideálne, v prvom polčase iba doťahovali náskok súpera a do kabín išli s trojgólovým mankom 8:11. Druhé dejstvo bolo z ich strany oveľa aktívnejšie, vyrovnali a dostali sa aj do vedenia 22:20. Sľubný stav však neudržali počas oslabenia o dve hráčky, inkasovali štyri góly za sebou a Chorvátky doviedli duel do úspešného konca.

II. fáza kvalifikácie o postup na MS 2023 - 1. zápas:
SLOVENSKO - Chorvátsko 23:25 (8:11)

zostava a góly SR: Oguntoyová, Ivanicjová – Dvorščáková, Popvcová, Štefaniková, Pócsíková 3, Trúnková 1, Habánková 1, Königová,  Holejová 5, Bajčiová 1, Lanczová 7/1, Györiová, Bujnochová, Rajnohová 2,  R. Bíziková 3. Najviac gólov Chorvátska: Birtičová 5, Buričová 4, Ježičová, Petiková a Milosavljevičová po 3. Rozhodovali: Hatipogluová, Simseková (Tur.), 7 m hody: 4/3 - 5/3, vylúčené: 8:6.

Prvý strelecký pokus domácich prišiel až po minúte hry. Ich súperky skórovali o niekoľko sekúnd hneď z prvej útočnej akcie. Navyše išli do presilovej hry po faule Bujnochovej. Chorvátky využili početnú výhodu a zvýšili vedenie o dva góly, domáce hádzanárky dokázali odpovedať až v 6. minúte zásluhou Holejovej.

Hosťky získali trojgólové vedenie naspäť, no dlho ho neudržali, keď sa Slovenky dostali na dostrel gólu v 10. minúte zásluhou Lanczovej. Vyrovnať sa im nepodarilo a onedlho hrali opäť v oslabení. V polovici prvého dejstva začali ukazovať svoju kvalitu obe brankárky - domáca Oguntoyová i Pijevičová predviedli niekoľko kvalitných zákrokov a podržali svoje tímy.

Na snímke zľava Katarína Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Slovenky sa priblížili na dostrel jedného gólu už iba raz za stavu 7:8, nevyužili presilovky a Lanczová nepremenila sedmičku.

V druhom dejstve začali domáce hádzanárky oveľa aktívnejšie a po zhruba piatich minútach vyrovnali na 12:12. Následne poľavili v obrane a Chorvátky išli opäť do vedenia, no defenzíva domácich začala pracovať. Súperkám zneškodnila pár akcií a onedlho bolo opäť vyrovnané. Domáce išli nakoniec do vedenia počas oslabenia, keď Lanczová skórovala z protiútoku a upravila na 18:17.

Zápas sa následne dostal do tempa, nebola núdza o kvalitné akcie i zákroky a družstvá sa striedali vo vedení. Šesť minút pred koncom viedli domáce o dva góly, no dostali sa do dvojitého oslabenia. Inkasovali počas neho štyri góly. V úplnom závere ešte skórovala Bíziková, no Chorvátky si poistili triumf gólom na 25:23.

hlasy po zápase:

Jorge Dueňas, tréner SR: "Myslím si, že sme v druhom polčase hrali na dobrej úrovni. Problém bol na začiatku, keď sme hrali v oslabení. Po prestávke sme sa však dokázali zlepšiť v útoku, obrane a strelili sme aj dôležité góly. V závere prišlo dvojité oslabenie a práve vtedy sme nedokázali udržať skóre. Mali sme však dobré úseky, Chorvátsko má dobré hráčky, ktoré sú aj v Lige majstrov. Musíme zlepšiť konzistentnosť."

Katarína Pócsíková, strelkyňa troch gólov SR: "V prvom rade ďakujem fanúšikom za výbornú kulisu. Dnes to bolo o šťastí, začiatok sme nezachytili a na konci prišli chyby a zápas sa otočil. Nepremenili sme šance a dostali sme góly do prázdnej brány kvôli vylúčeným. Tých bolo v zápase veľa, len škoda, že tie dve prišli na konci stretnutia. Súper je však hrateľný a keď podáme o niečo lepší výkon v Chorvátsku, môžeme bojovať o postup. Je to jeden z najlepších tímov Európy, na každom poste majú dobré hráčky."

Vladimíra Bajčiová, strelkyňa jedného gólu SR: "V prvom rade nás mrzí začiatok zápasu. Samozrejme, neboli sme favoritky a máme fajn výsledok do odvety. Síce nás teší, ale zároveň trocha mrzí, mohli sme aj vyhrať. Čakali sme tvrdú defenzívu, no trocha sa nám darilo aj cez stred obrany. Videli sme však, že vieme hrať s takýmto súperom a v odvete sa pobijeme o postup."

Viac o téme: Slovensko Kvalifikácia Chorvátsko