VIDEO Kanonier Pastrňák už dobieha Jágra: Toto je dôvod, prečo je tam, kde je!

David Pastrňák a brankár Jeremy SwaymanDavid Pastrňák a brankár Jeremy Swayman Zdroj: SITA/AP/Chris Szagola

PHILADELPHIA - Hokejisti Bostonu Bruins prekonali rekord v počte víťazstiev v základnej časti NHL. V noci na pondelok zaznamenali rekordný 63. triumf na ľade Philadelphie (5:3).

Pätnástym hetrikom v profilige sa blysol český útočník David Pastrňák, ktorý tka v počte hetrikov už vyrovnal zápis Jaromíra Jágra. Bruins majú na konte 131 bodov, čím vyrovnali v tejto štatistike druhý Detroit z ročníka 1995/96. O jeden bod viac nazbierali v sezóne 1976/77 hráči Montrealu.

Dvadsaťšesťročný Pastrňák je spolu s útočníkom Edmontonu Connorom McDavidom (64) druhým hráčom, ktorý v tejto sezóne pokoril 60-gólovú hranicu.Už len dva presné zásahy mu chýbajú k vyrovnaniu českého rekordu: Jaromír Jágr ich v ročníku 1995/96 nastrieľal 62.

"Bola to veľká zábava, nebudeme si klamať. Vedeli sme o čo ide, preto je výnimočné streliť hetrik v takomto zápase. Každý deň sa sústredíme na to, aby sme sa zlepšovali a pripravovali na play off. Samozrejme, rekord je úžasný, ale budujeme niečo viac ako rekord v NHL," uviedol pre nhl.com Pastrňák.

Český krídelník zavŕšil tretí hetrik v sezóne 39 sekúnd pred koncom tretej tretiny, keď po prečíslení 2 na 1 zvýšil na 4:2. Bol to jeho 300. gól v NHL, ktorý tiež znamenal predĺženie bodovej série na osem zápasov. V tomto ročníku nazbieral spolu 109 bodov (60+49).

Pastrňák tiež po zápase pripomenul vyhlásenie svojho spoluhráča Brada Marchanda, ktorý dávnejšie uviedol, že český hokejista raz môže pokoriť métu 60 gólov: "Pred mnohými rokmi, keď som bol mladší mi povedal: ´Musíš vždy mieriť na métu, ktorá je o 10 gólov vyššia, ako si myslíš, že môžeš dosiahnuť.´ Odvtedy som sa zameral na 60 gólov, no naozaj som si nemyslel, že sa tam dostanem."

David Pastrňák oslavuje gól Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Chris Szagola

"Sebavedomie, kreativita a súťaživosť. To sú hlavné faktory, prečo je David tam, kde je. Keď ich skombinujete s tým, ako veľmi mu záleží na tíme a celom klube, nemôžete byť prekvapení, že je taký úspešný," chválil českého krídelníka tréner Jim Montgomery.

Colorado sa vďaka víťazstvu na ľade Anaheimu (5:4 po predĺžení) dostalo na čelo Centrálnej divízie. Avalanche triumfovali desaťkrát za sebou, čím vytvorili rekord organizácie. Najväčšiu zásluhu na tom má dvojica Nathan MacKinnon a Mikko Rantanen, v tomto ročníku obaja pokorili 100-bodovú hranicu.

Stalo sa tak prvýkrát od sezóny 1995/96, keď sa to v drese "lavín" podarilo Joeovi Sakicovi (120) a Petrovi Forsbergovi (116). Fínsky útočník nastrieľal v tejto sezóne 54 gólov, čím vyrovnal rekord Sakica od presťahovania tímu do Colorada v sezóne 1995/96. Rantanen sa stal deviatym hráčom v tomto ročníku, ktorému sa podarilo nazbierať aspoň 100 bodov.

Viac o téme: Boston Bruins David Pastrňák
  • Zdroj: TASR, ČTK