VIDEO Vytreli im kocúra v ich obývačke: USA roztrhali zlatý sen Kanady bravúrnou treťou tretinou!

USA - ženský majster sveta pre rok 2023USA - ženský majster sveta pre rok 2023 Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/Nathan Denette

BRAMPTON - České hokejistky obhájili bronz na majstrovstvách sveta. V stretnutí o tretie miesto na šampionáte v kanadskom Bramptone porazili Švajčiarky, rovnako ako vlani v Dánsku, nad ktorými zvíťazili 3:2.

Dva góly strelila Denisa Krížová, navyše si pripísala asistenciu. Po dvoch nahrávkach zaznamenali Aneta Tejralová a Tereza Vanišová.

Zverenkyne kanadskej trénerky Carly MacLeodovej, ktorá doviedla na prelome augusta a septembra český tím k historickej medaile, dnes inkasovali ako prvé, keď sa presadila Lara Stalderová. Češky však ešte do prvej prestávky skóre otočili zásluhou Krížnej a Michaely Pejzlovej. Lena Mária Lutzová potom síce v druhej časti vyrovnala, no Krížová rozhodla v 38. minúte.

Češky, ktoré vyhrali prvý vzájomný duel na turnaji ešte v základnej skupine 5:2, začali s veľkou chuťou a hneď v úvodných sekundách sa dostala do obrovskej šance Krížová, na jej zakončenie zblízka však stihla zareagovať pohotovo betónom brankárka Brändliová. Česko pokračovalo v nápore a vynútilo si sériu troch rýchlo po sebe idúcich presiloviek, v najväčšej šanci zakončovala Hymlárová do odkrytej bránky, no stav sa nemenil.

Švajčiarkam naproti tomu stačila hneď prvá početná výhoda, aby išli do vedenia. Z ich iba druhej strely na bránku dala gól po bekhendovom zakončení najväčšia hviezda a kapitánka Stalderová. Češky ale prehrávali len pol minúty: Vanišová sa skvele prehnala, ľahko posunula puk priamo na palicu Krížnej a tá nezaváhala. Drvivú streleckú prevahu v prvom dejstve (18:3) potom podčiarkla presnou ranou na bližšiu tyčku Pejzlová.

V druhej časti ubudli šance. Po zaváhaní Škodovej, ktorá zastavila puk za bránkou pre Pejšovú, ale potom sa pri návrate medzi tyčky nestihla zorientovať a nachytala ju Lutzová, bol stav 2:2. Češky potom nevyužili presilovku, na druhej strane im v 34. minúte ušla Müllerová sama a zakončila bekhendom do bránkovej konštrukcie. Vzápätí na druhej strane neuspela Tejralová, v obrovskej šanci minula Krížová a Mills nezakončila krásnu akciu Láskovej, ale výstavnou ranou z kruhu sa presadila Krížová.

Skraja tretej tretiny nevyužila sľubnú možnosť na vyrovnanie Müllerová. V polovici 49. minúty museli Češky na dlhých 96 sekúnd do troch, no vďaka obrovskej obetavosti tesné vedenie uhájili. Onedlho po skončení oslabenia sa Lásková len veľmi ťažko dvíhala z ľadu po tvrdej kolízii s Zimmermannovou. Minútu a pol pred koncom siahli Švajčiarky k hre bez brankárky, ale český tím na čele s pozornou Škodovou odolal a mohol začať oslavovať ďalšiu medailu z veľkej akcie.

"Gratulujem hokejistkám k bronzu na MS. Obhajoba tretieho miesta je potvrdením pozície najlepšieho európskeho tímu a to považujem za veľký úspech," odkázal bleskovo po záverečnej siréne šéf domáceho hokeja Alois Hadamczik cez sociálne siete.

Američanky roztrhali zlatý sen Kanady

Hokejistky USA získali jubilejný desiaty titul majsteriek sveta. Vo finále svetového šampionátu v Bramptone zdolali domáce Kanaďanky 6:3.

Hilary Knightová sa na triumfe podieľala hetrikom a strelila aj kľúčový gól Američaniek tri minúty a desať sekúnd pred koncom, keď zlomila nerozhodný stav 3:3. Na svetových šampionátoch nastrieľala dokopy už rekordných 61 gólov.

Hráčky USA vybojovali prvé zlato po štyroch rokoch. Kanaďanky neobhájili titul z predchádzajúcich dvoch MS, do svojej zbierky pridali deviate striebro. Naďalej tak vedú historickú medailovú bilanciu (12-9-1)

MS žien v Bramptone
finále:
Kanada - USA 3:6 (1:1, 2:1, 0:4)
Góly: 7. Poulinová (Ambroseová, Jennerová), 26. Jennerová (Fastová, Rattrayová), 30. Jennerová (Fastová, Poulinová) - 19. Murphyová (Carpenterová), 29. Knightová (Kesselová), 46. Harveyová, 57. Knightová (Heiseová, Carpenterová), 58. Knightová (Harveyová, Kesselová), 59. Barnesová

o 3. miesto:
Česko - Švajčiarsko 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Góly: 12. Křízová (Vanišová, Tejralová), 15. Pejzlová (Vanišová, Křízová), 38. Křízová (Tejralová, Jandusíková) - 12. Stalderová (Quennecová, Müllerová), 29. Lutzová

Viac o téme: Česko Švajčiarsko MS v hokeji žien
  • Zdroj: ČTK, TASR