Tu nebolo o čom, vážení: Tento muž s ľadovými žilami vás zachráni v najprekérnejšej situácii

De'Aaron FoxDe'Aaron Fox Zdroj: SITA/AP/José Luis Villegas

SACRAMENTO - Rozohrávač Sacramenta De'Aaron Fox sa stal prvým držiteľom novej ceny basketbalovej NBA pre hráčov, ktorý je najlepší v kľúčových situáciách zápasov.

Trofej, ktorej zavedenie oznámilo vedenie súťaže vlani v decembri, nesie meno legendy Los Angeles Lakers Jerryho Westa, ktorý bol svojimi výkonmi v rozhodujúcich fázach preslávený.

Dvadsaťpäťročný Fox ovládol hlasovanie novinárov jednoznačne, na prvé miesto ho dalo 91 zo 100 zástupcov médií. Za oporou Kings, ktorá dostala 460 bodov, skončili Jimmy Butler z Miami (104) a DeMar DeRozan z Chicaga (80).

Fox v základnej časti NBA strelil 194 bodov v situáciách nazývaných "clutch", za ktoré sa považuje časový úsek päť a menej minút do konca zápasu či predĺženia, keď je rozdiel medzi súpermi maximálne päť bodov. Hitom sa stala jeho trojka s klaksónom z takmer polovice ihriska, ktorú v novembri rozhodol o výhre Sacramenta 126:123 po predĺžení nad Orlandom.

Vo svojej šiestej sezóne v súťaži bol tento rok Fox prvýkrát v kariére vybraný do Stretnutia hviezd. V 73 zápasoch zaznamenal priemerne 25 bodov a šesť asistencií a prispel Kings k prvej účasti v play off od roku 2006, čím pomohol ukončiť najdlhšie čakanie tímu na postup v štyroch hlavných zámorských ligách.

Viac o téme: NBA Sacramento Kings De'Aaron Fox