VIDEO Zostávajú dva dni: Reprezentačný srdciar dostane rozlúčku, akú si zaslúži

Na snímke tréner slovenskej hádzanárskej reprezentácie Fernando Gurich počas tlačovej konferencieNa snímke tréner slovenskej hádzanárskej reprezentácie Fernando Gurich počas tlačovej konferencie Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

HLOHOVEC - V nekompletnom zložení sa v pondelok popoludní zišla slovenská reprezentácia hádzanárov pred záverečnými dvoma zápasmi druhej fázy kvalifikácie ME 2024.

Slovákov čakajú súboje s Nórskom (streda o 18.00 h v Hlohovci) a v Srbsku (nedeľa o 18.00 h v Novom Sade), pred ktorými stále živia šancu na postup na európsky šampionát v Nemecku.

Tréner slovenskej ekipy Fernando Gurich sa musí vo finiši kvalifikácie zaobísť bez Martina Potiska, Ľubomíra Ďuriša či Mareka Hniďáka. Navyše chýbajú aj Prešovčania Lukáš Urban či Jakub Kravčák.

"Vinou zranení či chorôb sme mali problémy s nomináciou. Zatiaľ tu ešte nie sú Erik Fenár, ktorý má maturity a pridá sa k nám v stredu. Aďo Sloboda má tiež študijné povinnosti, ale podarilo sa nám to vyriešiť a pripojí sa k nám na pondelkovom večernom tréningu," informoval Gurich, pod ktorého vedením sa na zraze prvýkrát objavil Tomáš Urban. Ľaváka z bundesligového Mindenu plánuje kormidelník využiť na poste pravého krídla i spojky.

"Prišiel som s veľmi dobrými pocitmi. Po troch hodinách spánku a ceste z Nemecka začnem na tréningu opatrnejšie, aby som bol na stredu pripravený. Fyzicky sa cítim lepšie, preto som opäť tu. Tešil som sa do reprezentácie prvýkrát pod novým trénerom, navyše nás čakajú nároční súperi, takže očakávania sú veľké.

Do národného tímu som sa chcel vrátiť už pri marcových stretnutiach s Fínskom, vtedy to nevyšlo. Teraz som však pripravený a verím, že budem vedieť družstvu pomôcť," uviedol T. Urban pre portál slovakhandball.sk.

Slováci stihnú do stredy absolvovať tri tréningové jednotky. "Nemáme veľa času, preto ho musíme využiť čo najefektívnejšie, aby sme sa čo najlepšie pripravili. Na strednej spojke nám chýbajú skúsenosti Ďuriša a Potiska, ale počítame tam so Smetánkom a Hajkom, prípadne môžu zaskočiť aj Sloboda s Jurkovičom. Na poste pravej spojky musíme adaptovať nových hráčov. Urban je tu s nami prvýkrát, Kucsera už bol s nami v minulosti. Verím, že počas tréningov sa nám to podarí k spokojnosti," uviedol španielsky kormidelník Slovákov.

Jeho zverenci figurujú v tabuľke 2. skupiny kvalifikácie s dvoma bodmi na tretej priečke za Nórskom a Srbskom (po šesť bodov) a stále živia šancu na postup ako jeden z kvarteta najlepších tímov z tretích miest.

Stredajší zápas s dvojnásobným vicemajstrami sveta Nórmi bude nielen domácou rozlúčkou slovenského tímu s aktuálnou kvalifikáciou, ale zároveň sa s reprezentačnou kariérou rozlúči dlhoročná opora Martin Straňovský.

"Maťo určite neodohrá celý zápas, u mňa nikto nehrá celých 60 minút. Treba zobrať do úvahy, že nehral predchádzajúce dva duely za svoj klub. Teraz je pripravený, ale neviem, koľko času strávi na ihrisku. Určite však dostane priestor, zaslúži si rozlúčku na palubovke," dodal Gurich.

Nominácia hádzanárov SR na zápasy kvalifikácie ME 2024 proti Nórsku (26. 4. v Hlohovci) a Srbsku (30. 4. v Novom Sade):

Brankári: Marián Žernovič (TSV St. Otmar Handball St. Gallen/Švaj.), Michal Martin Konečný (SC kelag Ferlach/Rak.)

Pivoti: Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (Fejér-B.Á.L. Veszprém/Maď.), Matúš Moravčík (HC Dukla Praha/ČR)

Krídla: Tomáš Urban (GWD Minden/Nem.), Dávid Mišových (Dessau-Rosslauer HV/Nem.), Erik Fenár (Tatran Prešov), Martin Straňovský (HK Košice), Lukáš Péchy (HC Sporta Hlohovec)

Spojky: Jakub Prokop, Tomáš Smetánka (obaja Viveros Herol Balonmano Nava/Šp.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Marek Hlinka (HC Dukla Praha/ČR), Marián Hajko (TJ Sokol Nové Veselí/ČR), Mikuláš Kucsera ml. (MHC Štart Nové Zámky), Andrej Sloboda (MŠK Považská Bystrica), Marko Jurkovič (HáO TJ Slovan Modra)

Viac o téme: Martin Straňovský Fernando Gurich Slovenská hádzanárska reprezentácia
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: TASR/Lukáš Grinaj
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy