Hokejové Slovensko na nohách! Nadpozemský výkon Dalibora Dvorského a kľúčové víťazstvo nášho tímu

Reprezentanti Slovenska do 18 rokov v zápase proti NemeckuReprezentanti Slovenska do 18 rokov v zápase proti Nemecku Zdroj: iihf.com

PORRENTRUY - Slovenskí hokejoví reprezentanti si na MS hráčov do 18 rokov vybojovali postup do štvrťfinále.

V záverečnom zápase základnej A-skupiny zdolali Nemecko 6:4 po tom, čo otočili skóre z 2:4. Štyri góly a jednu asistenciu zaznamenal útočník Dalibor Dvorský, Juraj Pekarčík prispel k triumfu presným zásahom a troma asistenciami.

Slováci obsadia v závislosti od výsledkov utorňajších zápasov tretie alebo štvrté miesto v skupine. Na tretej priečke sa udržia v prípade, že Česi v utorňajšom stretnutí podľahnú Kanade.

Slováci nastúpili s vedomím, že pre postup do štvrťfinále musia bodovať, ideálne zvíťaziť v riadnom hracom čase. V 16. minúte išli do vedenia, keď Dvorský odštartoval svoj štvorgólový večer po spolupráci s Pekarčíkom - 0:1. Už o dve minúty však práve Dvorského vylúčenie potrestal Panocha, ktorý sa presadil v predbránkovom priestore - 1:1.

Nemci si vypracovali dvojgólový náskok

Od 22. minúty už Nemci viedli, keď ich ďalšiu presilovku využil Sumpf, no Jenčko už o minútu dorážkou z ostrého uhla vyrovnal na 2:2. Slováci boli v druhej tretine strelecky aktívnejší, no od 27. minúte opäť prehrávali, keď sa počas signalizovaného trestu presadil Schreiner - 3:2. Od 30. minúty bol náskok Nemcov už dvojgólový po tom, čo Bicker ušiel slovenskej defenzíve a prekonal Urbana - 4:2.

V 32. minúte ešte Dej nevyužil šancu znížiť, no v 37. minúte Dvorský zužitkoval bojovnosť Chromiaka a zo strednej vzdialenosti upravil na 3:4. Dôležitý moment priniesla 38. minúta, keď slovenský brankár Urban zmaril trestné strieľanie Tropmanna. Slováci vyrovnali v 52. minúte po tom, čo sa Dvorský zorientoval v predbránkovom priestore po ofenzívnej akcii - 4:4.

V 56. minúte dostal Niehus päťminútový trest za faul na Pekarčíka a Slováci dlhú presilovku využili. Císar sa prezentoval individuálnou akciou, po ktorej Dvorský v presilovke dorazil puk za nemeckého brankára Willerscheid. Skóre zápasu uzavrel Pekarčík gólom do prázdnej bránky nemeckého tímu.

Postup si zabezpečili aj Lotyši

Vo svojom záverečnom skupinovom zápase si zaistili postup aj hráči Lotyšska, ktorí zdolali Nórsko 1:0 a pripísali si prvé tri body do tabuľky. Ich súperi majú na konte nulu a už len jeden duel s Fínskom. Jediný gól stretnutia dal v 54. minúte útočník Toms Mots.

MS do 18 rokov A-skupina:

Nemecko - SLOVENSKO 4:6 (1:1, 3:2, 0:3)
Góly: 18. Panocha (Vinzens, Sumpf), 22. Sumpf (Tropmann, Bosecker), 27. Schreiner (Müller, Tropmann), 30. Bicker (Brandl, Panocha) - 16. Dvorský (Pekarčík, Štrbák), 23. Jenčko (Štrbák, Pekarčík), 37. Dvorský (Cedzo), 52. Dvorský (Chromiak, Cedzo), 58. Dvorský (Císar, Pekarčík), 60. Pekarčík (Dvorský, Štrbák). Rozhodovali: Brander (Fín.), Bloyer - Gustafson (obaja USA), Boivin (Kan.), vylúčení: 3:5 na 2 min., navyše Niehus (Nem.) 5+10 za nedovolené bránenie, presilovky: 2:3 oslabenia: 0:0, 548 divákov.