Odložená maturita a krásny odkaz Bedardovi: Táto dvojička môže poriadne zamiešať karty

Obranca David Jiříček na tréningu ČeskaObranca David Jiříček na tréningu Česka Zdroj: Profimedia

BRNO - V januári slávili zisk striebra na majstrovstvách sveta hokejových dvadsiatok v Halifaxe, v sezóne sa zhodne dočkali debutu v NHL a teraz talentovaní obrancovia Columbusu David Jiříček a Stanislav Svozil spoločne bojujú aj o účasť na svetovom šampionáte v Rige a Tampere.

Deväťnásťročný Jiříček bol už pred rokom členom bronzového tímu vo Fínsku. V najlepšej lige sveta sa šestka vlaňajšieho draftu dočkala premiéry v októbri. Dvadsaťročný Svozil si obliekol dres Blue Jackets až na konci druhej sezóny, ktorú strávil v juniorskej WHL v Regina Pats, kde nastupoval s jasným favoritom tohtoročného draftu Connorom Bedardom.

Stanislav Svozil a Dalibor Galéria fotiek (4) Stanislav Svozil a Dalibor Dvorský v súboji pri mantineli Zdroj: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP

Svozil má v reprezentácii na konte jeden zápas z turnaja Karjala proti Rusku z novembra 2020, keď nastúpilo desať členov juniorskej reprezentácie pri obmedzenej možnosti prípravy na MS v čase koronavírusu. Teraz bude mať príležitosť reálne zabojovať o MS. "Neviem, aké sú šance. Budem sa snažiť nechať tu úplne všetko," povedal Svozil novinárom.

Sezóna snov po boku Bedarda

Columbus ho draftoval v roku 2021 v treťom kole na 69. pozíciu a po dvoch sezónach v Regine sa kapitán vicemajstrov sveta z Halifaxu dočkal príležitosti v NHL. Pri výhre nad Pittsburghom 3:2 v predĺžení 13. apríla si pripísal aj asistenciu a odohral ešte posledný duel s Buffalom (2:5).

"Z môjho pohľadu sa sezóna vydarila. Na dvadsiatkach druhé miesto a finále proti Kanade, čo viac si želať. V juniorskej lige bola taktiež celkom podarená. Potom na dva zápasy NHL a jeden AHL," uviedol Svozil.

Posledné týždne mal odchovanec Přerova hektické. "Bolo to hore a dole. Som rád, ako to dopadlo, aj keď v tom juniorskom tíme by som to trochu zmenil, aby sme postúpili cez 1. kolo. Ale skončilo to, ako skončilo a ja môžem byť rád. Posunul som sa úplne vo všetkom, ako v útočení, bránení, tak vo všetkých maličkostiach, v útočnom a strednom pásme.

Mal som aj vynikajúcich spoluhráčov, trénerov, čo do seba všetko zapadlo a pomohlo mi. Zahrať si NHL bol splnený sen, v AHL tiež, teraz ešte pozvánka do reprezentácie," vyhlásil bývalý hráč Komety Brno.

Čech Stanislav Svozil absolvoval Galéria fotiek (4) Stanislav Svozil počas debutu v NHL Zdroj: SITA/AP/Jay LaPrete

Mal radosť, že ho v NHL videli aj rodičia. "Vedel som to tri-štyri dni dopredu a hneď na druhý deň to dohováral agent s rodičmi, takže to zariadili a ja bol rád, že tam mohli byť," konštatoval Svozil, ktorý si užil aj súboj s hviezdami Penguins. "Hrať proti Crosbymu, Malkinovi či Letangovi bola paráda. Bolo strašne ťažké prispôsobiť sa tomu z juniorskej ligy, ale vyhrali sme a myslím, že sa to podarilo."

Gratuloval mu aj Bedard. "Je to vynikajú hokejista a ešte lepší spoluhráč. Strašne veľmi skromný chlapec, parádny na pobavenie, so všetkým pomôže," vyhlásil na adresu budúcej hviezdy NHL, s ktorým hral v elitnej päťke Pats. Aj vďaka tomuto spoluhráčovi Svozil nazbieral v základnej časti v 56 zápasoch 78 bodov (11+67) a v siedmich zápasoch play off ďalších 13 bodov (4+9).

Boj o miestenku bude tvrdý

Jiříček sa vlani dostal do kádra na MS, hoci bol od decembrového poranenia väzov v ľavom kolene tri mesiace mimo hry a potom sa hneď zaradil do prípravy národného tímu. Teraz sa pokúsi vybojovať miesto opäť.

"Kvalita je obrovská, konkurencia silná, takže budem musieť ísť od každého striedania v každom tréningu. Ísť si za tým. Nie je nič isté. Musí mi to vyjsť a musím sa plne sústrediť na tie dva zápasy, ak budem hrať," spomenul stretnutie s Rakúskom vo Viedni a v Brne.

Český hokejový obranca David Galéria fotiek (4) David Jiříček pri drafte 2022 Zdroj: Profimedia

V NHL nastúpil dvakrát na konci októbra a dvakrát v závere sezóny, ktorú strávil v AHL v Clevelande. "Zmenil som sa veľmi. Okolo hokejového života sa to premenilo, hral som v lete, takže som mal toho hokeja dosť," pripomenul augustové dohrávané MS dvadsiatok v Edmontone.

"Ale dúfam, že toho mám ešte veľa pred sebou a potom si dám zaslúžené voľno. Stále som mladý chlapec, toto sa neodmieta. Mám možno ešte väčšiu chuť, ako keď som bol vlani súčasťou bronzového tímu. V zime som vybojoval striebro a dúfam, že teraz to ešte povýšime," prial si.

Kvôli hokejovým povinnostiam odložil aj maturitu na Športovej podnikateľskej strednej škole v Plzni. "Mám to trochu ťažké. Dorábam štvrták a dúfam, že ho dorobím. Mal som ísť teraz k maturite, ale pôjdem asi v septembri," dodal Jiříček.

Viac o téme: Česko Columbus Blue Jackets David Jiříček Stanislav Svozil
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy