Tank z Martina, ktorý mučil obrany súperov: Ikona nášho futbalu slávi jubileum, všetko naj!

Legendárny kanonier a strieborný medailista z MS 1962 Adolf SchererLegendárny kanonier a strieborný medailista z MS 1962 Adolf Scherer Zdroj: futbalsfz.sk

MARTIN/PRAHA - Slovenský futbalista Adolf Scherer, ktorý sa narodil 5. mája 1938, patril k hlavným strojcom československého striebra na svetovom šampionáte v Čile v roku 1962.

Vyhlásený strelec a člen klubu ligových kanonierov dal totiž tri zo siedmich gólov čs. reprezentácie. Jeho góly vtedy poslali Čechoslovákov do finále.

"Proti Maďarom bol jediný, a teda víťazný," spomínal ešte po rokoch fenomenálny futbalista - jeden z piatich dodnes žijúcich členov strieborného tímu - na podarené štvrťfinále. Nemenej dôležité dva góly dal Scherer aj v semifinále proti Juhoslávii. Po vyrovnaní, ktoré súperovi zariadil Dražan Jerković, totiž zvýšil na 2:1 a potom pridal z penalty aj tretí upokojujúci gól.

Nikto nemal nervy sa na to pozerať

"Keď som si postavil loptu a potom sa pozrel dozadu, boli všetci spoluhráči obrátení chrbtom k bráne. Nikto nemal nervy sa na to pozerať," popísal svoj posledný gól na šampionáte Scherer. Aj tak sa stal v Čile najlepším strelcom československej reprezentácie, za ktorú v kariére celkom odohral 36 zápasov a dal 22 gólov.

Cesta rodáka zo slovenského Martina do reprezentácie bola priam blesková. Národný dres totiž Adolf Scherer prvýkrát obliekol už v septembri 1958, tri mesiace po tom, čo talentovaného hráča získala Červená hviezda Bratislava (dnešný Inter).

Po desiatich sezónach v československej lige, kde nastupoval aj za košické kluby, odišiel Scherer hrať do Francúzska. Po štyroch rokoch sa vrátil, kvôli rozčarovaniu z prijatia ale emigroval späť k Azúrovmu pobrežiu. Normalizačný režim sa ho potom snažil vymazať z histórie čs. futbalu, až po novembri 1989 ho dodatočne zaradili do Klubu ligových kanonierov.

Viac o téme: Čile Československo Adolf Scherer
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy