5 trénerov, ktorých taktické inovácie môžu rozhodnúť o titule v Lige majstrov 2023

Zdroj: unsplash.com

Svet futbalu sa neustále vyvíja a s blížiacou sa poslednou fázou Ligy majstrov 2023 sú taktiky a stratégie najlepších trénerov kontinentu dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Zatiaľ čo niektorí sa možno spoliehajú na tradičný prístup, iní radi posúvajú hranice zaužívaného koučingu a hľadajú niečo extra, čo ich dostane až do finále.

V tomto článku skúsime odhadnúť, čo asi spravia tréneri, ktorých tímy sú ešte v hre o slávnu trofej. Pozrite si, čo by ste si mali všímať – od odvážnych formácií až po komplikované štandardné situácie.

Luciano Spalletti

Neapol počas jeho pôsobenia prelomil stereotyp talianskych tímov, ktoré vyhrávajú 1:0. Hoci Spallettiho zverenci majú stále nepremožiteľnú obranu, do polovice marca strelili 60 gólov, čo je len o deväť menej, ako počet s ktorým Miláno vyhralo Seriu A v minulej sezóne.

V tejto forme pokračovali aj v Európe, kde strelili v priemere niečo vyše troch gólov na zápas, vrátane šesťgólového debaklu Ajaxu. Veľkú zásluhu na tom má Spallettiho vysoký pressing a tendencia využívať šírku ihriska na vytváranie priestoru a rozťahovanie súperovej obrany. Často sa to dosahuje prekrývaním nábehov obrancov a krídelníkov, ktorí sa dostanú do prevahy a tým si vytvárajú gólové príležitosti.

V kombinácii so svojou defenzívnou hrou bude Neapol v tejto sezóne hrozivým súperom pre kohokoľvek v Európe a možno uvidíme, ako so Spallettim získajú svoj vôbec prvý európsky titul – rovnako ako svoje prvé Scudetto po 33 rokoch.

Pep Guardiola

Najlepší tréneri zavádzajú strategický plán vo všetkých klubových tímoch, aby boli všetci tréneri a mládežnícki hráči pripravení, ak budú musieť postúpiť na seniorskú pozíciu. Skúšanie nových taktických nápadov v mládežníckych tímoch je tiež spôsob, ako bez veľkého rizika zistiť, čo funguje a čo nie: ako keď kartári hrajú blackjack zadarmo pred tým, než vložia peniaze do skutočnej hry.

Pep Guardiola je majstrom tohto klubového ducha, a mladí hráči ako Rico Lewis sa v tejto sezóne ukázali byť hotovou náhradou za odchádzajúceho Cancela. Miestny mladík sa presadil v systéme, v ktorom je dôležitý plný počet obrancov, a nutnosťou je cit pre rýchlu prihrávku.

Tímu sa skvele darí aj strelecky – v 16. kole sedemkrát skóroval proti RB Lipsko. Erling Haaland je vo výbornej forme, takže Guardiolova taktika je takmer nepodstatná, ak City dokáže dostať loptu k svojmu produktívnemu nórskemu útočníkovi.

Carlo Ancelotti

Carlo Ancelotti to už dosiahol. Sedemnásobný víťaz Európskeho pohára (päťkrát vyhral Ligu majstrov ako manažér) presne vie, čo treba, aby získal slávnu trofej, čo sa mu aj podarilo v minulej sezóne v Madride.

Tentoraz sa opäť spolieha na svoju starú gardu, ktorá mu má prinesť madridské víťazstvo číslo decimoquinta (15). Ancelotti teda bude hrať s bežnou vyváženou zostavou s pevnou defenzívou a útočným myslením, udržiavať stabilitu a zároveň vytvárať príležitosti na strelenie gólov.

Všímajte si aj to, ako Madrid hrá štandardné situácie: Ancelotti kladie veľký dôraz na rozohrávku v útoku aj v obrane. Je presvedčený, že štandardné situácie sú kľúčovou súčasťou hry, a často môžu rozhodnúť v tesných zápasoch.

Roger Schmidt

Možno trochu prekvapí jeho zaradenie do tohto zoznamu, no Roger Schmidt vedie Benficu v tejto sezóne tak, že by nebolo veľmi šokujúce vidieť ju 10. júna vo finále.

Portugalci v prvej vyraďovacej fáze deklasovali Bruggy o sedem bodov, čo svedčí o ich úžasnej ligovej forme, vďaka ktorej sú na čele priebežného poradia. Ústredným prvkom Schmidtovej filozofie je agresívne útočenie, pri ktorom nabáda svojich hráčov, aby zabiehali za obranu súpera a hrali rýchlo a intenzívne.

Okrem toho jeho Benfica rada využíva vyspelú hru na krídlach a šírku ihriska na vytváranie priestoru a útočných akcií. Ak sa Benfice podarí niečo nepredstaviteľné a získa v Turecku trofej, bude to zásluhou Schmidtovho odvážneho útočného prístupu.

Julian Nagelsmann

Nagelsmann síce mal v Bayerne slušnú úspešnosť vyše 71,4 %, čím sa zaradil na štvrté miesto v histórii klubu, no aj tak mu to nepomohlo a po poslednom prehratom ligovom zápase ho vedenie prepustilo. Kritické hlasy sa ozývali už dávnejšie, najmä po tom, čo v minulej sezóne Bayern pod jeho vedením vypadol vo štvrťfinále Ligy majstrov, no v silnej skupine (vrátane Barcelony a Interu Miláno) dosiahol šesť víťazstiev za sebou a potom vyradil Mbappého a Messiho PSG.

Kým v skupinovej fáze sa mladý šéf držal systému 4-2-3-1, vo vyraďovacej fáze sa rozhodol preplniť stred poľa štyrmi hráčmi, ktorí Parížanov zdecimovali. To vyhovovalo Nagelsmannovmu zámeru hrať s vysokým pressingom a snažiť sa získať loptu čo najvyššie na ihrisku.

Je to stratégia, ktorá mužstvu mohla v posledných fázach turnaja dobre poslúžiť, no uvidíme, či Nagelsmannov nasledovník Thomas Tuchel bude pokračovať v jeho šľapajach.

Bayernu sa na domácej scéne nedarí presadiť, takže európsky triumf by bol preň obrovskou vzpruhou. Tuchel k trofeji doviedol Chelsea v roku 2021 a možno sa mu úspech podarí zopakovať tento rok práve s Bayernom.

Staršie správy

Videá

Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy