MS V HOKEJI 2023 Ooo, veľmi nás teší: Zoznámte sa s kráľom, bez neho sa nezaobíde žiadny šampionát

Slovenská lavička počas posledných MS v Rige - rok 2021Slovenská lavička počas posledných MS v Rige - rok 2021 Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

RIGA - Maskotom 86. svetového šampionátu v ľadovom hokeji v Tampere a Rige je Spiky.

Ježko bol hlavnou tvárou už rižského šampionátu v roku 2021, ktorý však výrazne ovplyvnili opatrenia proti šíreniu pandémie koronavírusu, a tak fanúšikovia nedostali možnosť stretnúť sa s ním. Aj preto sa organizátori tohtoročných MS rozhodli "dať mu druhú šancu".

Spikyho pred vyše dvoma rokmi vybrali spomedzi viac ako 100 návrhov hokejových fanúšikov nielen z Lotyšska, ale aj Bieloruska, ktoré malo pôvodne s Lotyšmi usporiadať šampionát. Organizátori sa k víťaznému návrhu priklonili preto, lebo ježko je jedným z najbežnejších zvierat na svete. Je vnímaný ako veľmi inteligentný a pohotový.

"Každý mu môže závidieť jeho reakcie. A aj keď toto zviera nie je vôbec veľké, bojuje vždy až do konca, pričom využíva nielen pichliače, ale aj svoje ostré zuby," vysvetlili vtedy organizátori svoj výber.

Maskot Spiky počas MS Galéria fotiek (2) Maskot Spiky počas MS 2021 Zdroj: SITA/AP/Roman Koksarov

O maskotovi rozhodovali fanúšikovia v Lotyšsku a Bielorusku počas prezentácií v nákupných centrách, ale aj v online anketách. Porota, ktorá napokon vybrala víťazný návrh, bola zložená z celebrít. Za Bielorusov v nej boli okrem iných štvornásobná olympijská víťazka v biatlone Daria Domračevová, olympijská víťazka v zápasení Anna Gusková, Lotyšo zastupovali napríklad gitarista skupiny Brainstorm Janis "Magic" Jubalts i spevák Intars Busulis.

Predložené návrhy hodnotila porota podľa niekoľkých parametrov: grafiky, korešpondencie s témou, tvorivosti a súladu postavy s tradíciami a kultúrou Bieloruska a Lotyšska. V oboch krajinách boli za rôzne nápady udelené rôzne ceny, pričom ten víťazný pochádzal od návrhárky Janis Burmeistersovej, ktorá získala najviac hlasov v Lotyšsku. V Bielorusku zvíťazil dizajn chrobáka Dmitrija Galinovského a Pavla Marčenkova.

Zo spoločnej kandidatúry v roku 2021 zišlo po veľkých nepokojoch v Bielorusku a tak Spikyho po rozhodnutí Medzinárodnej hokejovej federácie obliekli iba do národných farieb Lotyšska. IIHF po vlaňajšej ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá prebieha s podporou Bieloruska, vylúčila obe krajiny zo svojich súťaží a taktiež odobrala tohtoročné MS Petrohradu, kde sa mali pôvodne konať.

Nové dejiská v Tampere a Rige potvrdili delegáti až koncom mája 2022 a tak mali obe mestá málo času na prípravu. Aj z toho dôvodu sa oba organizačné výbory zhodli na návrate Spikyho.

"Sme radi, že sa Spiky predstaví širšiemu hokejovému publiku. Bohužiaľ, kvôli prísnym obmedzeniam počas MS 2021 sa nám to nepodarilo. Spiky je skvelé riešenie a hokejoví fanúšikovia si ho zamilujú. Chcel by som vyjadriť vďaku svojim fínskym kolegom, s ktorými sme dospeli k tomuto rozhodnutiu rýchlo a profesionálne," píše sa v stanovisku lotyšských spoluorganizátorov.

Slováci opäť v Arene Riga

Dejiskami hokejových majstrovstiev sveta sú Nokia Arena v Tampere a Arena Riga v metropole Lotyšska, v ktorej budú hrať svoje zápasy základnej B-skupiny aj slovenskí reprezentanti.

Arena Riga je primárne určená na hokej, ale tiež basketbal a koncerty. Vystupovali v nej desiatky svetoznámaych umelcov, napríklad Depeche Mode, Ed Sheeran či Robbie Williams. Postavili ju pri príležitosti hokejových MS 2006 a navrhli ju kanadská spoločnosť SCI Architects a lotyšské firmy SIA Merks a SIA Nams.

Od svojho dokončenia je domovským stánkom hokejových reprezentácií Lotyšska a domáce zápasy v nej hráva aj klub Dinamo Riga. Tohtoročný šampionát bude už deviaty turnaj pod hlavičkou IIHF, ktorý sa v hale uskutoční.

Doma sú v nej aj mužské a ženské basketbalové tímy Lotyšska. Arena Riga bola v roku 2006 dejiskom samitu NATO. V rokoch 2009 a 2015 sa v nej konali zápasy ME basketbalistiek. Počas hokejového šampionátu bude dejiskom B-skupiny, odohrá sa v nej celkovo 30 zápasov vrátane dvoch štvrťfinále.

Počas MS 2006 v nej slovenskí hokejisti odohrali zápasy základnej skupiny i štvrťfinále a v rovnakej fáze vyraďovačky sa v nej predstavili aj pred dvoma rokmi, keď podľahli USA 1:6.

Modernú Nokia Arenu oficiálne otvorili 3. decembra 2021 päť mesiacov pred začiatkom vlaňajšieho šampionátu, ktorý hostili Tampere s Helsinkami. S jej výstavbou začali v januári 2018 a odhadované náklady sa vyšplhali na 124 miliónov eur, autorom je poľsko-americký architekt Daniel Libeskind.

Moderná multifunkčná aréna pojme počas hokejových zápasov 13.455 divákov a na koncerty sa jej kapacita na sedenie zdvihne na 15.000. Slúži ako domáci stánok oboch tamperských hokejových klubov Tappara i Ilves. K štadiónu prináležia aj kancelárske priestory, byty, hotel a kasíno.

Jej výhoda je aj to, že leží len asi 600 metrov od hlavnej železničnej stanice a 350 metrov od stanice diaľkových autobusov. Multifunkčná aréna slúži aj na spoločenské a kultúrne vyžitie a vystúpilo v nej množstvo svetových hudobných hviezd. Nokia Arena privíta zápasy A-skupiny, odohrajú sa v nej aj dva štvrťfinálové súboje ako aj celá záverečná časť šampionátu vrátane bojov o medaily.

Základné údaje o štadiónoch MS 2023 v Tampere a Rige:

Nokia Arena, Tampere:
kapacita: 13.455 (hokej), 15.000 (koncerty)
oficiálne otvorenie: 3. decembra 2021
odhadované náklady na výstavbu: 124 miliónov eur

Arena Riga, Riga:
Kapacita: 10.300 (hokej), 11.200 (basketbal), 14.500 (koncerty)
Náklady na výstavbu: 28,5 milióna eur
Začiatok výstavby: 17. júna 2004
Oficiálne otvorenie: 15. februára 2006

Viac o téme: Riga Tampere Riga Aréna MS v hokeji 2023 Nokia Arena Maskot Spiky
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/Hockey Lens
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy