Krásne Mexičanky si získajú vaše srdce: Predávajú plavky a uteráky, aby...

Mexické reprezentantky v synchronizovanom plávaní Mexické reprezentantky v synchronizovanom plávaní Zdroj: Profimedia

MEXIKO CITY - Mexické reprezentantky v synchronizovanom plávaní predávajú plavky a uteráky, aby získali peniaze na prípravu na letné olympijské hry v Paríži 2024.

K nezvyčajnému spôsobu obstarávania prostriedkov sa uchýlili po tom, čo im Národná komisia pre telesnú kultúru a šport (CONADE) prestala poskytovať finančnú podporu, ako uviedla agentúra Reuters.

Šéfka CONADE Ana Guevaraová v januári oznámila škrty v rozpočte v dôsledku vzniku takzvanej stabilizačnej komisie, ktorú stanovila medzinárodná plavecká federácia FINA už pred rokom kvôli osobe šéfa Mexickej plaveckej federácie Kirila Todorova. Funkcionár je vyšetrovaný kvôli korupcii a sprenevere a pod jeho vedením podľa FINA nespĺňala národná federácia "štandardy dobrého riadenia".

Nemôžeme robiť nič

CONADE ale stabilizačnú komisiu neuznáva a rozhodla sa obmedziť financovanie športovcov spadajúcich pod FMN. "Boli sme informovaní, že podpora bude zrušená dovtedy, kým sa politická situácia vyrieši. Je to niečo, čo my ako športovci nemôžeme ovplyvniť, nemôžeme robiť nič," povedala akvabela a účastníčka troch olympijských hier Nuria Diosdadová.

Konflikt donútil športovcov hľadať rôzne cesty na zaplatenie súťažných výdavkov. Skokani do vody napríklad natočili video, v ktorom žiadajú o podporu. Jeden z nich, Kevin Berlin, navyše začal predávať vlastnú značku kávy.

FINA mexickým športovcom vyjadrila podporu a pomôže im, aby sa mohli v lete zúčastniť svetového šampionátu v plaveckých športoch v Japonsku. "Prezident FINA (Husajn Al Musallam) nás vo videu uistil, že si je situácia vedomý a že môžeme počítať s tým, že FINA zaplatí účasť 36 pretekárov na svetovom šampionáte," uviedla Diosdadová.

V predaji budú pokračovať 

V predaji plaviek a uterákov ale bude reprezentácia v synchronizovanom plávaní pokračovať. "Ak bude podpora verejnosti pokračovať a situácia sa neposunie, myslím, že budeme ďalej predávať. Aby sme mali neprerušovanú podporu a predovšetkým aby sme boli čo najlepšie pripravení na čokoľvek, do čoho by sme museli v budúcnosti investovať," dodala Diosdadová.

Jej crowdfundingovú akciu si všimol aj podnikateľ Carlos Slim, s ktorého pomocou mohol tím odísť na víkendový Svetový pohár do Egypta. Slim sa v športe angažuje dlhodobo, finančne podporuje tenistov, karatistov alebo lukostrelcov, sponzoruje aj pilota formuly 1 Sergia Péreza.

Viac o téme: Mexiko Synchronizované plávanie Ana Guevaraová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy