MS V HOKEJI 2023 Napínavý boj do posledných sekúnd: Aj severské derby rozhodli až nájazdy!

Lucas Raymond a Marko Antilla v súbojiLucas Raymond a Marko Antilla v súboji Zdroj: SITA/AP/Pavel Golovkin

TAMPERE - Hokejisti Švédska zvíťazili v pondelňajšom šlágri A-skupiny MS nad Fínskom 2:1 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Po troch zápasoch majú tri víťazstvá a za lídrom skupiny USA zaostávajú o bod. Fíni prehrali dva z úvodných troch duelov v Tampere.

Švédi majú po troch víťazných zápasoch na konte osem bodov a za lídrom skupiny USA zaostávajú o bod. Fíni prehrali dva z úvodných troch zápasov šampionátu, so 4 bodmi im patrí 4. priečka. "Suomi" nastúpia na ďalší duel v stredu o 19.20 SELČ proti Francúzsku, Švédov čakajú po dvoch dňoch voľna vo štvrtok o 15.20 Maďari.

A-skupina:
Fínsko - Švédsko 1:2 po predĺžení a nájazdovom rozstrele (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 47. Lamikko (Pesonen, Kapanen) - 38. Lindberg (Zetterlund, Berggren), rozh. nájazd Raymond. Rozhodovali: Ansons (Lot.), Frandsen (Dán.) – Mackey (Kan.), SYNEK (SR), vylúčení: 2:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 12.039 divákov.

Fínsko: Larmi – Ohtamaa, Lehtonen, Koivisto, Määttä, Pokka, Seppälä, Matinpalo, Friman – Rantanen, Manninen, Hartikainen – Kakko, Sallinen, Armia – Kapanen, Lammikko, Pesonen – Anttila, Björninen, Oksanen

Švédsko: Johansson – Sandin, Tömmernes, Pudas, A. Lindholm, Bengtsson, Nemeth – Raymond, Carlsson, Nylander – Petersson, P. Lindholm, Grundström – Zetterlund, Lindberg, Berggren – Silfverberg, De La Rose, Sörensen – Johansson

Fíni chceli potvrdiť, že po prehre s USA (1:4) a víťazstve nad Nemeckom (4:3) sa dostali do hernej pohody. Proti ním stál severský rival, ktorý v doterajších dvoch zápasoch na MS neinkasoval a pevnou defenzívou sa prezentoval aj v prvej tretine. Tá priniesla vyrovnaný hokej v obojstranne vysokom nasadení. Bližšie ku gólu boli Fíni, keď Rantanen trafil v 6. minúte žŕdku.

Aj v druhom dejstve si tímy dávali pozor na chyby v defenzíve, no mierne navrch mali Švédi. Po viacerých šanciach na oboch stranách im v 38. minúte vyšla kombinácia, v ktorej Zetterlund prihrávkou na Lindberga prekvapil brankára Larmiho, ktorý inkasoval po strele bez prípravy - 0:1. Tretia tretina priniesla nápor aj výraznú streleckú aktivitu Fínov (14:2), ktorí ju zúročili v 47. minúte.

Lamikko dokončil útočnú akciu lišiackou strelou spoza bránkovej čiary a využil odraz puku od brankára Johanssona 1:1. Švédi inkasovali prvý gól na MS po 167 minútach. Zápas napokon dospel po päťminútovom predĺžení do samostatných nájazdov. Tie vyzneli lepšie pre Švédov (3:2), autor víťazného nájazdu Raymond dvakrát prekonal Larmiho.

hlasy aktérov (zdroj: iihf.com):
Olli Määttä, obranca a kapitán Fínska: "V zakončení musíme byť suverénnejší a častejšie strieľať. To v našej hre dnes chýbalo a bol to hlavný dôvod, pre ktorý sme dali iba jeden gól."

Marcus Sörensen, útočník Švédska: "Hráme jeden za druhého a sústredíme sa na obranu. Súpera sme pustili k niekoľkým strelám, ale nemal žiadne veľké šance z nebezpečných priestorov. S vydareným štartom sme spokojní a myslím si, že sme aj v tomto zápase zopakovali skvelú hru v obrane."