MS V HOKEJI 2023 Všimli ste si? Rastie nám z neho skvelý hráč a líder: Veľké gesto mladého Šimona Nemca!

Šimon Nemec v drese Slovenska
Šimon Nemec v drese Slovenska Zdroj: TASR/Martin Baumann

RIGA - Keď prichádzal na MS v hokeji do Rigy, všetci prítomní o ňom hovorili, že aj v tak mladom veku je už líder nášho tímu. Po zápase s Kanadou Šimon Nemec ukázal, že do tejto pozície ho pasovali právom.

Napriek tomu, že má stále ešte len 19 rokov, toto je už jeho tretí svetový šampionát a z vlanajšej olympiády má bronz. Na tieto majstrovstvá sveta prišiel už po roku strávenom v zámorí a je vidno, že vyrástol ako hráč, ale aj ako človek.

Pred zápasom s Kanadou stihol odtrénovať len dva ľahké tréningy. Tréneri vraveli, že uvidia, ako sa bude cítiť na ľade a podľa toho mu budú dávkovať čas. Proti "javorovým listom" sa s časom 23:21 stal nakoniec najvyťaženejší hráč nášho tímu. "To, že mi nechajú priestor a uvidia, ako sa budem cítiť, povedali asi iba vám, novinárom," zasmial sa po zápase.

Ten sme nešťastne prehrali 1:2 po samostatných nájazdoch a na stále ešte tínedžerovi bolo vidno veľké sklamanie.

"Bol to výborný zápas. Myslím si, že sme si zaslúžili vyhrať. Dvakrát sme ubránili oslabenie 3 na 5, raz 3 na 4, bod sa nám môže máliť. Na ten priebeh zápasu je fajn, ale stále sme mohli mať viac," zhodnotil včerajšie stretnutie.

Bola to moja chyba

Prehra ho mrzela o to viac, že podobnú skúsenosť má aj z nedávneho turnaja do 20 rokov, kde našu reprezentáciu vyradila Kanada vo štvrťfinále až po predĺžení, kde rozhodol famózny Connor Bedard. "Raz tá výhra musí prísť. Veríme, že možno ešte tieto majstrovstvá," uviedol Nemec.

Po vyrovnanom súboji ho mrzela aj situácia z ôsmej minúty, kde nešťastne opustil os klziska a práve z tohto miesta strelil Neighbours prvý gól do siete Hlavaja. Omyl si však ako veľký hráč priznal a nešťastnú situáciu zobral na svoje plecia. "Chyby sa stávajú. Bola to taká systémovo-individuálna chyba z mojej strany, ale na prvý zápas som od seba nečakal nejaké zázraky," dodal šikovný prospekt New Jersey Devils.

Šimon Nemec s pukom Galéria fotiek (17) Šimon Nemec s pukom na hokejke v zápase proti Kanade Zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa neho náš včerajší súper v zápase nedominoval, Slovákov ale zrážali zbytočené oslabenia: "Kanada mala prevahu len v presilovkách. Meter bol ale prísny na obe strany. Pár faulov by sa ale v Amerike nepískalo."

Aj keď Nemec nefauloval ani raz, kanadskí hráči mu počas duelu poriadne brnkali na nervy. Od začiatku stretnutia bolo vidno, že mu išli "po krku". "Je to Kanada, oni si to neodpustia. Čakal som to, dostal som aj nejaké štipľavé slová z ich striedačky. Ja som sa ich snažil neregistrovať. To, že tam kapitán Toffoli rozmlátil hokejku bolo možno znamenie, že sa o tie body báli a videli, že sme dobrý tím," povedal.

Prehru zobral na svoje plecia

Dva body sa po 60 minútach nakoniec rozdelili a o zvyšný jeden sa mužstvá museli pobiť v predĺžení a samostatných nájazdoch. V nich to už bola čistá lotéria, v ktorej správne čísla z nášho tímu uhádli len Martin Chromiak a Richard Pánik. Keďže Kanada skórovala tiež dvakrát, po piatich kolách sa muselo pokračovať.

V siedmej sérii si zobral puk aj Šimon Nemec. Ten bol motivovaný a keď sa tréneri na neho pozreli, neváhal ani sekundu a vykročil proti kanadskému brankárovi. Nájazd však nepremenil a aj nasledujúce slová potvrdzujú, že nám z neho rastie príkladný hokejista, pripravený obetovať sa pre tím.

"Chcel som dať gól, bohužiaľ mi to nevyšlo. Beriem to troška na seba, pretože som zlyhal v tej situácii, kedy sme mohli vyhrať a brať extra bod," povedal sklamane.

Na snímke zľava Marek Galéria fotiek (17) Tréner Craig Ramsay dohovára svojim zverencom, medzi nimi aj Šimon Nemec Zdroj: TASR/Martin Baumann

Férovo uznal, že mohol byť rozhodujúcim elementom v tíme Craiga Ramsayho. Ani ten na Nemca nezabudol a venoval mu pár krásnych slov: "Je ťažké uveriť, že tento chlapec dokázal po dlhom lete odpočívať jeden deň a robiť všetky tie veci, ktoré robil. Chceli sme od neho veľa. Je to úžasný mladý muž, so skvelou budúcnosťou. O všetko, čo som ho požiadal, urobil najlepšie ako vedel."

Kanadský kouč videl, že je správne nastavený a pred nájazdom mu dôveroval. "Keby ho premenil, mohol napísať skvelý príbeh a vy ste mohli mať skvelé titulky," zasmial sa na záver Ramsay.

Viac o téme: Slovensko Kanada Craig Ramsay Šimon Nemec
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy