MS V HOKEJI 2023 Dokážeme ich zastaviť? Švajčiari proti Kazachstanu predviedli ďalší famózny výkon

Na snímke uprostred hráč Švajčiarska Tobias Geisser strieľa gól, dole kazašský brankár Andrej ŠutovNa snímke uprostred hráč Švajčiarska Tobias Geisser strieľa gól, dole kazašský brankár Andrej Šutov Zdroj: TASR/AP/Roman Koksarov

RIGA - Švajčiarski hokejisti zvíťazili v utorkovom zápase "slovenskej" B-skupiny MS v Rige nad Kazachstanom jednoznačne 5:0. Favorit dominoval vo všetkých herných činnostiach, na strely vyhral jasne 36:13.

Švajčiari sú po troch zápasoch stále stopercentní, na šampionáte dosiaľ neinkasovali a vedú tabuľku so ziskom 9 bodov. Najbližšie sa v skupine stretnú vo štvrtok o 19.20 SELČ so slovenskými reprezentantmi. Kazaši už v stredu v rovnakom čase nastúpia proti obhajcom striebra Kanaďanom.

B-skupina:

Švajčiarsko - Kazachstan 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Góly: 5. Geisser (Haas, Miranda), 28. Herzog (Fora, Riat), 31. Riat (Richard, Herzog), 41. Niederreiter (Malgin, Kukan), 50. Loeffel (Senteler). Rozhodovali: Macfarlane (USA), Sewell (V.Brit.) - Davis (USA), Wyonzek (Kan.), vylúčení: 0:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2792 divákov.

Švajčiarsko: Genoni - Marti, Kukan, Loeffel, Fora, Geisser, Glauser - Niederreiter, Corvi, Ambühl - Fiala, Malgin, Bertschy - Miranda, Haas, Simion - Herzog, Richard, Riat - Senteler

Kazachstan: Šutov (51. Bojarkin) - Beketajev, Danijar, Orechov, Polochov, Gajtamirov, Koroľov, Dichanbek, Butenko - Starčenko, Šestakov, Rymarev - Muratov, Muchametov, Michajlis - Savickij, Omirbekov, Rachmanov - Musorov, Mangisbajev, Kajyržan

Švajčiari už aj s Kevinom Fialom hýrili od úvodu pohybom a kombináciami rozleptávali obranu súpera. Prvýkrát gólovo udreli v 5. minúte, keď puk po strele Haasa dorazil do odkrytej bránky Geisser. Náskok mohol zvýšiť Malgin, ale v nájazde stroskotal na Šutovovi. Dominanciu favorita vyjadroval aj pomer striel po 1. tretine - 17:4.

Kazašský brankár Andrej Šutov Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP/Roman Koksarov

V druhej časti korčuliarsky disponovaní Švajčiari nachádzali stále väčšie okná v obrane Kazachov a bolo iba otázkou času, kedy zveľadia svoj náskok. Na 2:0 zvýšil Herzog, ktorý tečoval strelu Foru, tretí zásah pridal v polovici stretnutia Riat.

Obraz hry sa nezmenil ani v treťom dejstve. Helvéti v tréningovom tempe kombinovali, bez väčších problémov prenikali cez súperovu defenzívu a vytvárali si šance. Na 4:0 zvýšil v presilovke strelou z prvej Niederreiter a následne obranca Loeffel vyhnal z bránky Šutova, ktorého nahradil Bojarkin. Ten vo zvyšku zápasu neinkasoval, aj preto, že favorit sa už nikam nehnal.

Hráči Švajčiarska oslavujú víťazstvo Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR/AP/Roman Koksarov

hlasy aktérov (zdroj: iihf.com, blick.ch):

Romain Loeffel, obranca a autor piateho gólu Švajčiarska: "Pravdepodobne to vyzeralo ako jednoduchý zápas, no chceli sme ešte zlepšiť náš výkon oproti predchádzajúcim dvom stretnutiam, v ktorých sme mali zlé druhé tretiny. Chceli sme hrať naplno celých 60 minút a to sa nám podarilo. Snažili sme sa byť neustále na puku, aby sme súpera donútili k chybám. Vedeli sme, že ak sa nám to bude dariť, budú to mať Kazaši proti nám náročné."

Patrick Fischer, tréner Švajčiarska: "Každý jeden hráč podal veľmi dobrý výkon v defenzíve. A v útoku sme sa snažili čo najviac strieľať na bránku. Zatiaľ víťazíme, no tie najťažšie úlohy nás ešte len čakajú."

Abaj Mangisbajev, útočník Kazachstanu: "Prehrali sme, ale pre našich mladých hráčov to bola obrovská skúsenosť. Švajčiari sú nesmierne rýchli, šikovní, majú viacerých hráčov z NHL, ktorí vedia narábať s pukom. Je ťažké hrať proti nim na takejto úrovni, no môžeme sa veľa naučiť a zlepšiť sa."