Veľká sympaťáčka s ťažkým životným osudom: Lyžiarska ikona má dnes mimoriadny deň

Maria WalliserováMaria Walliserová Zdroj: Profimedia

MOSNANG - Jedna z najúspešnejších švajčiarskych lyžiarok Maria Walliserová, ktorá 27. mája oslavuje šesťdesiate narodeniny, dominovala spolu so svojimi krajankami Michaelou Figiniovou a Vreni Schneiderovou v osemdesiatych rokoch 20. storočia súťažiam žien v alpskom lyžovaní.

Kým Walliserová na jar 1990 zavesila lyže na klinec, vyhrala 25 pretekov Svetového pohára a trikrát bola svetovou šampiónkou.

Prvé zlato z pretekov Svetového pohára si Walliserová priviezla v januári 1983, kedy vo francúzskom Megève nenašla premožiteľku v zjazde. Počas nasledujúcich rokov získala v tejto kráľovskej disciplíne ešte trinásť víťazstiev. Veľmi dobre si ale viedla aj v obrovskom slalome, ktorý na svetovom pohári vyhrala šesťkrát.

Titul svetovej šampiónky získala Walliserová prvýkrát v roku 1987. Vtedy dokázala prekonať všetky svoje súperky ako v zjazde, tak aj superobrovskom slalome a navyše získala bronz v obrovskom slalome. Tretiu zlatú medailu si priviezla z majstrovstiev sveta v roku 1989 za zjazd.

O niečo horšie sa Walliserovej darilo na olympijských hrách. Jej najlepším výsledkom bolo striebro za zjazd, ktoré vybojovala v roku 1984 v Sarajeve. O štyri roky neskôr v Calgary obsadila švajčiarska kráska tretie miesto v obrovskom slalome a kombinácii. Šesťkrát sa stala majsterkou Švajčiarska v alpskom lyžovaní.

V roku 1986 získala Walliserovú cenu Skieur d’Or pre najlepšieho alpského lyžiara, v rokoch 1986 a 1987 bola zvolená švajčiarskou športovkyňou roku. Má dve dcéry, staršia Siri sa narodila s rázštepom chrbtice a je pripútaná na invalidný vozík. Walliserová je preto predsedníčkou správnej rady organizácie, podporujúcou prevenciu vrodených chýb spôsobených nedostatkom kyseliny listovej.

Viac o téme: Maria Walliserová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy