Po ligovom triumfe prichádza aj titul FA Cupu: Manchester City zaknihoval famózne double!

Futbalisti Manchestru City ovládli prestížny FA CupFutbalisti Manchestru City ovládli prestížny FA Cup Zdroj: SITA/AP/Jon Super

LONDÝN - Futbalisti Manchestru City získali druhú trofej v ročníku 2022/23 a udržali si nádej na zisk treble.

V sobotňajšom finále FA Cupu zdolali vo Wembley mestského rivala United 2:1 a siedmykrát v histórii zodvihli nad hlavu Pohár FA. Hrdinom Citizens bol dvojgólový kapitán Ilkay Gündogan, ktorý sa presadil už po trinástich sekundách hry, čo bol najrýchlejší gól v histórii finále FA Cupu.

Prvýkrát v histórii sa vo finálovom stretnutí prestížneho pohára presadili obaja kapitáni, keď na Gündoganov pekný volej reagoval v 33. minúte z pokutového kopu Bruno Fernandes. Gündogan si však honor hrdinu duelu nenechal vziať.

Krátko po zmene strán sa dokázal presadiť aj druhýkrát volejom, tentoraz prekonal de Geu ľavačkou a po triumfe v Premier League zabezpečil pre City druhú trofej v sezóne. Už o týždeň môžu zverenci Pepa Guardiolu zaknihovať treble v istanbulskom finále Ligy majstrov proti Interu Miláno.

Pohár FA - finále /Wembley/:
Manchester City - Manchester United 2:1 (1:1)
Góly: 1. a 51. Gündogan - 33. Fernandes (z 11 m)

City: Ortega - Walker (90.+5 Laporte), Dias, Akanji - Stones, Rodri – B. Silva, De Bruyne (76. Foden), Gündogan, Grealish (89. Ake) - Haaland

United: De Gea - Wan-Bissaka, Varane, Lindelöf (83. McTominay), Shaw - Casemiro, Fred - Eriksen (62. Garnacho), B. Fernandes, Sancho (78. Weghorst) - Rashford

Premiérové manchesterské finále FA Cupu začalo expresne rýchlym gólom. Už po trinástich sekundách sa lopta odrazila ku Gündoganovi, ktorý sa do nej oprel a pekným volejom nedal šancu De Geovi. V 4. minúte sa takmer radovali Citzens druhýkrát, ale nebezpečná hlavička Rodriho rozvlnila iba bočnú sieť.

Kyle Walker a Alejandro Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Jon Super

City výborne dostupovali hráčov súpera, čím im nedávali priestor na konštruktívny prechod. Po polhodine hry však zahral v šestnástke rukou nešikovne Grealish a hlavný arbiter Paul Tierney po porade s VAR-om nariadil pokutový kop, ktorý s prehľadom premenil jedenástkový špecialista Bruno Fernandes. V závere prvého dejstva mohol poslať "červených diablov" do vedenia Varane, lopta mu však nesadla a mierila vysoko nad Ortegovu bránu.

Po zmene strán prišiel ďalší veľký moment Gündogana, keď po rohu De Bruyneho volejom ľavou nohou prekonal druhýkrát De Geu. Nemecký stredopoliar sa v 72. minúte nachvíľu potešil z hetriku, ale tentoraz zakončoval z ofsajdu. City hru v druhom polčase kontrolovalo a United si nedokázali vypracovať sústavnejší tlak. Jedinú šancu na vyrovnanie zahodil v nadstavenom čase McTominay, ktorý hlavičkou mieril tesne nad brvno.

Viac o téme: Manchester United Manchester City FA Cup