Voňal človečinou a nákazlivou charizmou: Silné lepidlo Liverpoolu, ktoré miloval celý Anfield

Roberto Firmino so spoluhráčmiRoberto Firmino so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP/PA/Tim Goode

LIVERPOOL - Roberto Firmino Barbosa de Oliveira, skrátene Roberto alebo Bobby Firmino. Falošná deviatka. Lepidlo systému Jürgena Kloppa počas heavymetalovej éry Liverpoolu. Muž, ktorého vo veku 17 rokov objavil v Brazílii zubár Marcellus Portella a v dospelých začiatkoch operoval ako defenzívny záložník.

Zrejme na pozícii šestky, a teda defenzívneho stredopoliara, sa vychovala a zrodila aj jeho zodpovednosť na brániace úlohy, ktoré mu nikdy neboli cudzie a neraz išiel vzorom ostatným spoluhráčom. Pretože tím tvorí hlavne obrana, bez nej nemôže útočiť a vyhrávať žiadne mužstvo. Ako vo väčšine športov, či futbale, hokeji alebo basketbale.

Keď ho v roku 2015 kupoval Klopp do Liverpoolu, aby postupne vytvoril svoje nové mužstvo na obraz, aký potreboval, Firmino bol jednou z prvých esencií. Vtedy útočník či ofenzívny stredopoliar prichádzal z nemeckého Hoffenheimu, kde ho šikovní pozorovatelia a znalci Bundesligy mali nasledovaného. Poctivý futbalista, ktorý nikdy nič nevypustí, navyše pôsobí nesmierne charizmatickým dojmom a je ochotný sa prispôsobiť potrebám tímu. Čiže žiadne "JA", ale "MY".

Kresťan a čoskoro otec štyroch detí sa behom ôsmich rokov vypracoval v Liverpoole na nezabudnuteľnú ikonu. Ohuroval príkladným prístupom, nedbal na vlastné čísla a tribúny Anfieldu si ho okamžite zamilovali. Na jar 2023 však prišla správa, že obľúbený Bobby nedostane v meste The Beatles novú zmluvu a odíde ako voľný hráč.

Roberto Firmino Galéria fotiek (4) Oslavujúci Roberto Firmino Zdroj: SITA/AP/PA/Peter Byrne

Na smútok a žiaľ väčšiny priaznivcov The Reds. Pochopiteľne. Klub stráca obrovskú persónu na ihrisku i mimo neho. S bilancou 111 gólov v červenom drese.

Tento fakt a odchod do iného klubu (nateraz ešte neznámy, náhrada za Karima Benzemu v Reale Madrid?) však nemení nič na tom, že navždy zostane obľúbený a milovaný. Čo o ňom povedali spoluhráč? 

"Je ťažké vybrať jedno slovo,", povedal Mohamed Salah, jeho útočné tykadlo počas dlhých rokov v Liverpoole. "Magický," našiel napokon vhodný výraz egyptský "faraón".

"Magický. Pravdepodobne najnesebeckejší útočník, s akým som kedy hral," s plnou vážnosťou povedal pravý obranca Trent Alexander-Arnold, ktorý mu servíroval jeden presný center za druhým. Ten Arnold, ktorý má práve na Hoffenheim príjemné spomienky, pretože v letnom play-off Ligy majstrov 2017/18 poslal do siete nemeckého klubu ukážkový priamy kop a predstavil sa futbalovej Európe.

"Magický," neváhal Andy Robertson vytasiť zo svojho talóna rovnaké slovo ako Salah s Arnoldom.

Svoje o ňom vie povedať i jeho manažér a o nič menší sympaťák Jürgen Klopp, ktorý ho kúpil v roku 2015. "Senzačný, technicky vyspelý a zručný. Chcel som ho už v Dortmunde, ale nemohli sme si ho dovoliť. Hoffenheim priviedol niekoľko zaujímavých Brazílčanov, ale Bobby bol z nich najvzrušujúcejší. Bobby bol vo všetkých mojich nápadoch o tom, ako by sme chceli hrať, v tom čase viac formáciou 4-2-3-1, a už vtedy bolo jasné, že on musí byť v tomto rozostavení."

Roberto Firmino a Jürgen Galéria fotiek (4) Jürgen Klopp so svojím zverencom - ako otec a syn Zdroj: SITA/AP/Jon Super

Samba Magic.

Odlišoval sa od iných brazílskych virtuózov, na ktorých sme boli zvyknutí. Ronaldo terorizoval brankárov zo všetkých možných uhlov na trávniku. Adriano skrýval vo svojej nohe kanón, akému gólmani jednoducho nechceli čeliť. A čo Ronaldinho? Pre toho bol futbal zábavou a usádzal nielen milióny fanúšikov k obrazovkám, ale i desiatky obrancov na zadok, pretože jeho finesám sa často nedalo čeliť. Skrátka ste boli bezmocní. 

A mohli by sme spomenúť ďalších. Romário, Pelé, Ricardo Izecson Dos Santos Leite (Kaká), Garrincha, Zico, Socrates, Jairzinho, Gerson, Tostao, Dani Alvés, a tak ďalej, a tak ďalej. Firmino bol jedným špecifickým druhom hráča, akého ešte môže využiť ktorýkoľvek veľkoklub.

Napriek tomu v prípade Firmina išlo o Samba Magic, alebo teda magickú sambu, ak chceme slovenský výraz. Hoci nie tým typickým brazílskym technickým spôsobom.

Firmino si nikdy nepotreboval vziať mnoho z pozornosti médií, kamier, obrazoviek, sociálnych sietí. Pôsobil tak, že ho v prvom rade zaujíma futbal a na trávniku pôsobil ľudsky. "Ešte predtým, než sme vôbec začali spolu hrať, bol skvelý chlap. Dal mi svoje číslo dresu, až tak ho nezaujímali góly, chcel si užiť hru," spomína Mohamed Salah vo videu na YouTube kanále Liverpoolu.

Roberto Firmino s FA Galéria fotiek (4) Bobby Firmino s FA Cupom Zdroj: SITA/AP/Ian Walton

Sadio Mané - Roberto Firmino - Mohamed Salah - skutočne špeciálna trojka, ktorá dlho bavila futbalový svet, pričom neraz sa dostala pozornosť prvému a tretiemu menovanému. Iste, toto trio dokázalo veľké veci, ale práve Bobby Firmino bol silným lepidlom, ktoré držalo všetko pohromade.

"Vždy budeme hovoriť o Salahovi a Maném, ale ten, ktorý im umožnil hviezdiť, bol Bobby," jasne zaujal stanovisko dlhoročný Kloppov asistent Pep Lijnders.

"Je ako umelec pri maľovaní obrazu, keď ho ukazuje priamo na ihrisku, a to s radosťou, užívaním si hry a kvalitou, ktorá sa od neho vyžaduje," básnicky opísal brazílsky Španiel Thiago Alcantara svojho donedávna spoluhráča.

Jürgen Klopp však vie, čo zo všetkého robilo Firmina tak špeciálnym a ťažko nahraditeľným. Niečo, čo chýba mnohým útočníkom, pretože ich zaujíma iba strieľanie gólov. "Tak slávne, ako sú jeho technické zručnosti a schopnosti, je spôsob, akým bránil. Bol prvý a najlepší obranca spomedzi útočníkov, akých som kedy trénoval.

Všetky góly Roberta Firmina v drese Liverpoolu

Viac o téme: Thiago Alcantara Jürgen Klopp Mohamed Salah Roberto Firmino Liverpool FC Andy Robertson Trent Alexander-Arnold Pep Lijnders
  • Autor: © Zoznam/Ondrej Herceg
  • VIDEO: YouTube/Liverpool FC
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy