Neľahké roky sa môžu premeniť na rozprávku: Krásne slová českej hviezdy na adresu draftovej jednotky

Český brankár Petr Mrázek v drese Chicaga BlackhawksČeský brankár Petr Mrázek v drese Chicaga Blackhawks Zdroj: SITA/AP/Matt Marton

PRAHA - Hokejový brankár Petr Mrázek prežil v NHL neľahkú sezónu. Po výmene z Toronta do Chicaga v priebehu vlaňajšieho leta sa ocitol uprostred prestavby mužstva Blackhawks.

Ale ako uviedol v rozhovore pre ČTK, práve vďaka zmene pôsobiska mohol odchytať výrazne viac zápasov, ako v drese Maple Leafs v ročníku 2021/22. Zároveň verí, že s príchodom mimoriadne talentovaného útočníka Connora Bedarda sa tradičný klub zase odlepí od dna.

"So sezónou som bol spokojný, pretože som odchytal skoro 40 zápasov, hoci som chcel o trošku viac. Pribrzdilo ma trochu aj zranenie. Každopádne tam bol posun oproti tomu predchádzajúcemu ročníku," povedal Mrázek, ktorý zasiahol na novej adrese do 39 zápasov, v priemere inkasoval 3,66 gólu na zápas a mal úspešnosť zásahov 89,4 percenta. V Toronte pritom naskočil len do 20 stretnutí.

Český brankár Chicaga Petr Galéria fotiek (4) Petr Mrázek v bránke Chicaga Blackhawks Zdroj: SITA/AP/Matt Marton

"Myslím si, že som nechytal vôbec zle, aj keď to čísla v štatistikách neukazujú. To je ale niečo, čo bolo zrejmé od začiatku. Pozeral som sa na to naozaj pozitívne a teším sa na ďalšie výzvy v budúcej sezóne," doplnil Mrázek.

Prichádza "Bedardova" horúčka 

Fakt, že počas prestavby prepadlo mužstvo do ligového suterénu, bral s nadhľadom. "Ako ja vždy hovorím - všetko je tak, ako má byť. A všetko ti ponúka svoje šance. S prestavbou mužstva Blackhawks sa počítalo a ide sa ďalej. Teraz budeme mať prvú voľbu v drafte a postaví sa to všetko okolo Bedarda. Ja sa na to teším a dúfam, že toho všetkého budem súčasťou. Potom sa môžeme baviť o pár rokov aj o play off," verí Mrázek.

Vie, že k biznisu NHL podobné situácie patria. "Každý tím si tou prestavbou prejde. Rovnako tomu bolo v prípade Chicaga v minulosti, potom prišli Jonathan Toews a Patrick Kane a Blackhawks vybudovali tím, ktorý vyhral v krátkom čase po sebe tri Stanley Cupy," pripomenul momenty, keď bol klub na výslní a v rokoch 2010, 2013 a 2015 opanoval celú NHL.

Dlhoročné ofenzívne opory Kane a Toews už v klube pokračovať nebudú. Kým Kane bol vymenený už koncom februára do New York Rangers, Toewsovi klub nepredĺži zmluvu, ako už dopredu avizovalo vedenie.

"Patria k histórii toho klubu, títo chlapci sú v ňom za bohov. Čo tam predviedli a dokázali, to tam bude už navždy. Bolo smutné vidieť, že sa to skončilo," pritakal Mrázek a zároveň dodal: "Teraz sa to ale začne zase nanovo Bedardom a uvidíme, kto bude ďalší."

Horúčka v súvislosti s prakticky istou jednotkou tohtoročného draftu, od ktorej sa očakávajú veľké veci ihneď po vstupe medzi hokejovú elitu, je dobre viditeľná.

"Za hodinu (od výhry v draftovej lotérii) predal klub sezónne vstupenky za dva a pol milióna dolárov. To hovorí samo za seba. A ja musím povedať, že aj keď sme hrali na spodku tabuľky, tak sme mali skoro každý zápas plný štadión. Bolo len pár duelov, kde fanúšikov bolo menej, ale čo predvádzali počas celej sezóny, to bolo vážne super. A verím, že teraz s Bedardom to bude ešte lepšie," povedal Mrázek.

Aká je budúcnosť českého brankára?

V Chicagu je spokojný po všetkých stránkach. "Je to výborné mesto na hokej, ale aj na všetky ďalšie športy. Ľudia to tam milujú, snažia sa vás neustále povzbudzovať, aj keď sa prehráva. A keď beriem Chicago ako miesto pre život, tak musím povedať, že sme si to veľmi užívali. Je to asi jedno z najlepších miest, kde sme kedy žili. Bývali sme v meste, bolo to kúsok do arény, nemohol som sa vôbec sťažovať," pochvaľoval si Mrázek.

Zmluvu má ešte na rok. A verí, že aj budúcu sezónu prežije práve v Chicagu. "Tím bol spokojný s tým, ako sa všetko vyvíjalo. Bavili sme sa aj s agentom o tom, že mám teraz v tejto chvíli zmluvu ešte na rok, ale keď už tá prestavba začala, tak by som bol rád jej súčasťou a chytal za Blackhawks aj v budúcnosti. Celá tá organizácia je výborná a ja by som bol rád, keby som nemusel meniť pôsobisko," priznal Mrázek.

Petr Mrázek Galéria fotiek (4) Petr Mrázek v bránke Chicaga Blackhawks Zdroj: SITA/AP/John Hefti

Nijako si nepripúšťa, že by mal v budúcom ročníku chytať za svoju ďalšiu budúcnosť za morom. "Vnímam to tak, že už nie som najmladší, takže viem, ako sa na takéto situácie pripraviť. Fyzicky, aj psychicky. Uvidíme, ako to bude. Človek si to nesmie vôbec púšťať do hlavy.

Bude to už moja dvanásta sezóna v NHL, takže viem, čo od toho očakávať. Môžem povedať, že som v týchto veciach veľmi vyspel. Ten náhľad máte iný, ako keď ste boli veľm mladý. Ja som rád, že som tam mohol vydržať tak dlho. A snáď ešte nejaký ten rok vydržím," prial si tridsaťjedenročný ostravský rodák.

Kariéra, o akej sa mi ani nesnívalo

V nadchádzajúcej sezóne by sa mohol posunúť v historickom prehľade českých brankárov v počte vychytaných výhier za dve veľké postavy - Dominika Haška a Tomáša Vokouna. So 150 víťazstvami z 334 zápasov stráca z piateho miesta na tretieho Romana Turka len deväť výhier. Aktuálne piaty je aj v počte odchytaných stretnutí a vychytaných čistých kont.

"Môžem už teraz povedať, že za tú kariéru som dokázal, o čom som ani nesníval. Vždy som hovoril, že nie je až také ťažké sa do NHL dostať, ale udržať sa tam. Bolo by krásne sa dostať napríklad až na päťstovku odchytaných stretnutí. Ale ide sa postupne," zdôraznil Mrázek.

Český hokejový brankár Petr Galéria fotiek (4) Petr Mrázek počas pôsobenia v Toronte Zdroj: SITA/AP/Chris Young/The Canadian Press

"Už sa pripravujem a trénujem, zatiaľ samozrejme mimo ľadu. Do sezóny ešte zostáva pár mesiacov, tak si človek zamaká, aby bol pripravený čo najlepšie," doplnil Mrázek.

Vrcholiacim bojom o Stanleyho pohár nevenuje príliš pozornosť, ale odhadol dobre jedného z finalistov. "Sledujem to len okrajovo cez výsledky, ale môžem úprimne povedať, že som tipoval finále Rangers - Vegas. To mi síce úplne nevyšlo, ale Golden Knights zatiaľ dominujú," povedal Mrázek.

Viac o téme: Chicago Blackhawks Petr Mrázek Connor Bedard
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy