Cyklistická megastar krotí ambície: Verím, že neexistujú limity, ale toto sa už zrejme nezopakuje

Wout van Aert počas minuloročnej Tour de FranceWout van Aert počas minuloročnej Tour de France Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

BRUSEL - Patrí medzi najväčšie hviezdy cyklistického pelotónu a na každých pretekoch, na ktorých sa objaví, vzbudzuje veľkú pozornosť. Nie svojim popretekovým vystupovaním, ale výkonmi, ktoré sa často blížia k hranici nemožného.

Belgičan Wout van Aert nebude chýbať ani na blížiacom sa najväčšom cyklistickom sviatku tohto roka a Tour de France ho opäť privíta s otvorenou náručou. Veď práve na "Starej dáme" získal svoje najväčšie úspechy.

Svoju famóznu jazdu na Tour korunoval minulý rok, keď k trom etapovým triumfom pridal zelený dres a nemalou mierou tiež prispel k celkovému víťazstvu Jonasa Vingegaarda. To, čo tento dvadsaťosemročný univerzál predvádzal, bude náročné zopakovať. A uvedomuje si to nielen celý cyklistický svet, aj aj samotný Wout.

Ten v rozhovore pre Sporzu priznal, že výkon, aký predviedol na lonskej Tour de France, bude ťažké niekedy zopakovať a tento rok to bude doslova nemožné. "Som niekto, kto rád verí, že neexistujú takmer žiadne limity, ale pokiaľ ide o minuloročnú Tour, dosiahnuť ešte lepšie výsledky sa už zrejme nedá a nebude to ani ambíciou v tomto roku," uviedol.

Cyklistický tím Jumbo-Visma oslavuje Galéria fotiek (4) Tím Jumbo-Visma oslavuje triumf v celkovom poradí Tour de France 2022 Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

"Bola to výnimočná Tour a uvedomujem si to ja, ale aj náš tím," dodal na margo absolútne dominantného výkonu holandskej stajne, ktorej sa všetkými možnými spôsobmi podarilo zosadiť z trónu Slovinca Tadeja Pogačara.

A práve van Aert bol ten, ktorý sa o tento vavrín prispel veľkou mierou. Okrem toho, že od úvodu bol ústrednou postavou pretekov, vyhral etapy a nakoniec sa radoval aj zo zeleného dresu, bol najmä stabilnou súčasťou tímu a aj v kopcoch preukázal schopnosti, ktoré žiadny iný pretekár na svete momentálne nemá.

V závere Tour, kde to mal byť súboj 1na1, Pogačar vs. Vingegaard, van Aert sa prešmykol všetkým súperom do denného úniku, aby sa neskôr vrátil a všetkou svojou silou udrel. Svojho lídra ťahal v pyrenejských kopcoch proti húževnatému Slovincovi tak mohutne, že aj dvojnásobný víťaz TdF musel kapitulovať a žltý dres prenechať tímu Jumbo-Visma.

Tento rok bude dôležité niečo iné

Naozaj, takýto výkon nielen v rovinatých, či kopcovitých etapách, ale najmä v kopcoch bude náročné zopakovať. S akými cieľmi tak Wout van Aert pôjde na blížiaci sa vrchol sezóny?

"Víťazstvo zeleného dresu bolo pre mňa pekné a dôležité, ale najlepšie v tomto športe je prejsť cieľovou čiarou ako prvý. Bodová klasifikácia niekedy stojí v ceste etapovým víťazstvám," povedal krátko pred začiatkom Tour pretekár, ktorý si najviac zo všetkého užíva víťazstvá. Tých v profipelotóne získal zatiaľ 40.

Držiteľ zeleného dresu Wout Galéria fotiek (4) Wout van Aert získal na Tour de France 2022 zelený dres dominantným spôsobom Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

Van Aert však trvá na tom, že jeho osobné ambície sú aj tento rok v súlade s Vingegaardovou obhajobou titulu. Belgičan vyhral etapy v každom zo svojich štyroch vystúpení na Tour, pričom vždy pomáhal svojim lídrom dostať sa na pódium v celkovom hodnotení.

"Už niekoľko rokov sa ma pýtajú, či sa to dá skombinovať. Môžem povedať len jedno, pozrite sa na preteky v predchádzajúcich rokoch," odpovedal Van Aert.

Kritika dokumentu 

Jeho túžbu pomôcť svojmu lídrovi zachytáva aj nedávno zobrazený dokument na Netflixe, ktorý popisuje udalosti minuloročnej Tour. Nezlomný Belgičan v rozhovore vyjadril nespokojnosť s tým, ako produkcia série vyobrazila jeho vzťah z Vingegaardom.

"Je dosť znepokojujúce, že do dokumentu boli umiestnené príbehy, ktoré tam ani neboli. Pre mňa je séria zameraná najmä na rozruch," kritizuje tvorcov van Aert a jedným dychom dodáva:

"Jonas (Vingegaard) a ja sme najlepší kamaráti. Bolo tam množstvo momentov, v ktorých sme sa navzájom podporovali a spolupracovali. Je škoda, že to bolo nakoniec vyňaté," zakončil rozhovor.

Tiesj Benoot, druhý zľava, Galéria fotiek (4) Tím Jumbo-Visma oslavuje triumf v celkovom poradí Tour de France 2022 Zdroj: SITA/AP/Thomas Samson

To, v akej forme ho uvidíme na francúzskych cestách, sa dozvieme už čoskoro. Momentálne svoj bicykel po skvelej jarnej časti prevetráva vo Švajčiarsku, kde spolu so Slovákom Petrom Saganom jazdia na pretekoch Okolo Švajčiarska, ktorá je každoročne pasovaná za generálku pred Tour.

Po náročnom sústredení, ktoré absolvoval v španielskych a švajčiarskych kopcoch, sa pomaly, ale isto dostáva do ideálnej fazóny a rozhodne sa môžeme tešiť na to, že na Tour bude pripravený najlepšie, ako vie.

Viac o téme: Tour de France Wout van Aert
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá