Veruže, klobúk dole pred tou, ktorá sa nebála: Česi ukázali, ako sa treba správať k legendám!

Legenda svetového tenisu Martina NavrátilováLegenda svetového tenisu Martina Navrátilová Zdroj: Profimedia

PRAHA - Legendárna tenistka Martina Navrátilová dostala striebornú medailu predsedu Senátu. Víťazka 59 grandslamových titulov prevzala ocenenie v Hlavnej sále Valdštejnského paláca z rúk šéfa hornej komory Miloša Vystrčila za "skvelé výkony a odvahu byť sama sebou".

Šesťdesiatšesťročná rodáčka z Prahy v roku 1975 emigrovala do USA a stala jednou z najlepších hráčok všetkých čias. Ako jedna z prvých známych osobností sa tiež verejne prihlásila k homosexuálnej orientácii.

"Hovorila som si, čo je to za ocenenie. Zisťovala som si to. Veľmi si to vážim, ale väčšinou som bola zvyknutá na zlato," rozosmiala zaplnenú sálu Navrátilová. "Dali mi krásnu fotku prezidenta Václava Havla z roku 2003, kde píše: Nádej nie je presvedčenie, že niečo dopadne dobre, ale istota, že niečo má zmysel, bez ohľadu na to, ako to dopadne," citovala Navrátilová, ktorá sa neubránila slzám.

Bývalá tenisová hviezda videla na začiatku ceremoniálu pamätné video medailónik. V sále ju podporila rodina a rad tenisových osobností vrátane Jana Kodeša alebo Heleny Sukovej. V závere si Navrátilová vyslúžila potlesk postojačky.

"Som za tú medailu rada a prijímam ju s pokorou. Budem sa snažiť ďalej reprezentovať svoju vlasť, ako najlepšie to pôjde. Takto plačem, keď napríklad hrajú aj našu hymnu. Pokúsim sa ďalej robiť správne veci a snáď to dobre dopadne. Je potrebné robiť stále kroky dopredu," uviedla Navrátilová, ktorá emigrovala po US Open 1975.

V rokoch 1978 až 1987 bola celkom 332 týždňov svetovou jednotkou v dvojhre. Na grandslamoch vyhrala osemnásťkrát dvojhru, tridsaťjedenkrát uspela v dámskej štvorhre a desaťkrát ovládla zmiešanú štvorhru, čo sa nikomu inému doposiaľ nepodarilo. V roku 1983 prehrala jediný z 87 zápasov, v ďalšej sezóne vytvorila nový rekord sérií 74 zápasov bez porážky. Posledný grandslamový titul vo dvojhre získala v roku 1990 vo Wimbledone.

"Keď sa u nás, Martina, o vás nepísalo, tak sme vedeli, že ste vyhrali. Žili sme v klietke. A vy ste mali silu a odvahu tú klietku rozbiť a vyletieť z nej von. Získala ste slobodu a stala sa najlepšou tenistkou na svete. Pritom ste trpeli a trpela aj vaša rodina. Vy ste si ale išli za svojim. Keď si idete za za svojim, niekedy musíte aj trpieť. Mali by sme si to pamätať," uviedol Vystrčil.

Popri tenisovej kariére ocenil aj zásluhu Navrátilovej v charitatívnych projektoch a ďalších životných činoch. "Potom ste rozbíjali ďalšie klietky a ukazovali cestu. Otvorene ste hovorili a hovoríte, kým ste, s kým ste a ako žijete. A tým ste pomohli veľkému množstvu ľudí s podobným osudom. Nikto z nás nemôže za to, akým sa narodil.

Povedali ste a hovoríte to verejne a otvorene. Ja vám za to ďakujem. Otvárate ľuďom nielen oči, ale aj duše. Pomáhate aj slabým a zraniteľným. Pomáhate tým, ktorí ako hovoríte, toho majú menej ako vy. Ste odvážna a nikdy sa nevzdávate v živote rovnako ako na tenisovom kurte," doplnil Vystrčil.

Členka tenisovej Siene slávy definitívne ukončila kariéru v októbri 2006 krátko po tom, čo sa vďaka triumfu v mixe na US Open stala na prahu päťdesiatky najstaršou víťazkou grandslamu v histórii. V posledných rokoch komentuje tenis, angažuje sa v charite, bojuje za práva homosexuálov, znevýhodnených detí aj zvierat. V roku 2010 a tento rok sa liečila s rakovinou.

Viac o téme: Martina Navrátilová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy