Fantázia v pohybe, superlatívy na teba sa už minuli: 37 rokov? Blbosť... Luka, hraj až do smrti!

Kapitán chorvátskej futbalovej reprezentácie Luka Modrič sa teší po strelení gólu v semifinálovom zápase Ligy národov do siete HolandskaKapitán chorvátskej futbalovej reprezentácie Luka Modrič sa teší po strelení gólu v semifinálovom zápase Ligy národov do siete Holandska Zdroj: TASR/AP/Patrick Post

ROTTERDAM - Chorvátsky futbalista Luka Modrič sa podieľal na oboch góloch v predĺžení semifinále Ligy národov na pôde Holandska.

Jeho národný tím vyhral v Rotterdame nad domácimi 4:2, v riadnom hracom čase bolo skóre nerozhodné 2:2. Vo finále sa Chorváti stretnú s víťazom druhého semifinále medzi Španielskom a Talianskom.

Holanďania si vynútili predĺženie gólom v nadstavení druhého polčasu, no potom už skórovali iba Chorváti. Modrič najprv posunul v 98. minúte loptu na striedajúceho Bruna Petkoviča, ktorý strelou spoza šestnástky zaznamenal rozhodujúci gól. Kapitán tímu ešte poistil triumf z penalty v 116. minúte.

Skóroval aj v 24. minúte, no rozhodca István Kovács predtým prerušil hru pre faul Maria Pašaliča. Hviezdny stredopoliar si v reprezentácii odkrútil 165. zápas a po vlaňajších MS v Katare sa nechal počuť, že chce pokračovať v národnom tíme minimálne do vyvrcholenia Ligy národov.

Každý jeden hráč odohral úžasný zápas

"Nebáli sme sa, je však pravda, že niektoré veci môžu úplne zmeniť vývoj zápasu. Najmä také, ako gól na konci riadneho hracieho času. Zareagovali sme však naozaj dobre a tréner nasadil Petkoviča, ktorý bol skutočne vynikajúci. Každý jeden hráč z tímu odohral úžasný zápas," zhodnotil stretnutie Modrič.

Tréner Zlatko Dalič a Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Peter Dejong

Na svetovom šampionáte v Katare obsadil jeho tím tretie miesto po víťazstve v dueli o bronz nad Marokom (2:1), štyri roky predtým ukoristili Chorváti na MS striebro. "Máme už striebro i bronz, poďme si teraz po zlato, aby sme zavŕšili tento príbeh," vyzval tréner Chorvátska Zlatko Dalič.

Stredajší zápas poslal do predĺženia Noa Lang, keď skóroval z voleja v šiestej minúte nadstavenia. Nastúpil až v 85. minúte a zaknihoval druhý reprezentačný gól.

V druhej polovici predĺženia však premárnil veľkú šancu, keď z dobrej pozície trafil iba do bočnej siete. Jeho tím viedol po góle Donyella Malena v 34. minúte, po prestávke však vyrovnal z penalty Andrej Kramarič a skóre otočil Pašalič.

Bol jednoducho fantastický

"Urobili sme všetko, čo sa dalo. Napádali sme ich pri každej príležitosti, občas sme však boli aj nedbalí. Súper bol lepší na lopte a to bol podľa mňa ten najväčší rozdiel," zhodnotil výkon svojho mužstva tréner Ronald Koeman, ktorý vyzdvihol hru Modriča: "Bol jednoducho fantastický. Ťažko sa mi to hovorí, ale niekedy sa v tíme súpera objaví hráč, ktorého hru si musím užívať."

Chorvátski futbalisti sa radujú Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Peter Dejong

Domáci prišli o možnosť získať prvú medzinárodnú trofej od roku 1988, keď vyhrali majstrovstvá Európy. Historicky absolvovali aj tri neúspešné finále na MS (1974, 1978 a 2010). Do finále postúpili Holanďania v prvom ročníku Ligy národov, na Portugalsko však v roku 2019 nestačili v pomere 1:2.

Druhý semifinálový zápas medzi Španielskom a Talianskom je na programe vo štvrtok v holandskom meste Enschede s výkopom o 20.45 SELČ. V nedeľu sa okrem finále uskutoční v rámci turnaja Final Four aj duel o tretie miesto medzi Holandskom a zdolaným tímom z druhého semifinále.

Viac o téme: UEFA Holandsko Luka Modric Chorvátsko Liga národov