Kvalifikačný kolotoč opäť v pohybe: Francúzi zvládli úlohu favorita, Anglicko si poradilo s Maltou

Olivier Giroud oslavuje gólOlivier Giroud oslavuje gól Zdroj: TASR/AP/Joao Matos

FARO-LOULÉ - Úradujúci vicemajstri sveta Francúzi nezaváhali ani vo svojom treťom vystúpení v kvalifikácii ME 2024. V piatkovom stretnutí B-skupiny zvíťazili na pôde Gibraltáru 3:0. Problémy nemali ani Angličania v C-skupine, ktorí si poradili s Maltou na jej pôde 4:0.

O góly hráčov galského kohúta sa postarali do prestávky Olivier Giroud a Kylian Mbappe z pokutového kopu, po zmene strán si dal vlastný gól Aymen Mouelhi. Francúzi sú v "béčku" stopercentní rovnako ako Gréci, ktorí nastúpili iba na svoj druhý zápas a Írov doma zdolali 2:1.

Víťazný gól strelil v 50. minúte útočník Olympiakosu Pireus Georgios Masuras umiestnenou strelou k žrdi zvnútra šestnástky.

Angličania bez zaváhania

O úvodný gól Albionu sa postaral maltský obranca Ferdinando Apap, ktorý v 8. minúte nasmeroval loptu do vlastnej siete. Ešte do prestávky pridali ďalšie dva Trent Alexander-Arnold a Harry Kane z jedenástky.

Po prestávke upravil skóre opäť z bieleho bodu Callum Wilson. V druhom zápase C-skupiny dokázala Ukrajina otočiť v Skopje duel proti Severnému Macedónsku z 0:2 na 3:2. Víťazný gól dal v 83. minúte stredopoliar Girony Viktor Cygankov.

Turci na prvom mieste

V déčku sa na prvé miesto dostali Turci po víťazstve v Lotyšsku 3:2. Víťazný gól dal v piatej minúte nadstavenia striedajúci Irvan Kahveci. Hráči Fínska zvíťazili doma nad Slovinskom 2:0. Slovinci tak v H-skupine vôbec po prvýkrát nezabodovali naplno.

V bráne domácich nechýbal bratislavský rodák a kapitán fínskej reprezentácie Lukáš Hradecký. Kazachstan nemal komplikácie v San Maríne a po výhre 3:0 vedie skupinu o skóre pred Dánskom.

V I-skupine majú maximum na svojom konte Švajčiari po úspechu v Andorre 2:1. Rumunsko uhralo remízu 0:0 v Kosove a drží druhú priečku s odstupom dvoch bodov.

Kvalifikácia ME 2024 - 3. kolo:
B-skupina:

Grécko - Írsko 2:1 (1:1)
Góly: 15. Bakasetas (z 11 m), 49. Masuras - 27. Collins, ČK: 90.+5. Doherty (Írsko)

Gibraltár - Francúzsko 0:3 (0:2)
Góly: 3. Giroud, 45.+3. Mbappé (z 11 m), 78. Mouelhi (vlastný)

Malta - Anglicko 0:4 (0:3)
Góly: 8. Apap (vlastný), 28. Alexander-Arnold, 31. Kane (z 11 m), 83. C. Wilson (z 11 m)

Severné Macedónsko - Ukrajina 2:3 (2:0)
Góly: 31. Bardhi (z 11 m), 39. Elmas - 62. Zabarnyj, 67. Konopľa, 83. Cygankov, ČK: 73. Musilu (S. Mac.) po 2. ŽK

Wales - Arménsko 2:4 (1:2)
Góly: 10. James, 72. Wilson - 19. a 75. Zelarajan, 30. a 66. Ranos, ČK: 78. Moore (Wales)

Lotyšsko - Turecko 2:3 (0:1)
Góly: 51. Emsis, 90.+4. Tobers - 22. Bardakci, 61. Ünder, 90.+5. Kahveci, ČK: 83. Emsis (Lotyšsko) po 2. ŽK