Medailista z MS a najlepší strelec KHL: Fantastická posila, Česko sa má na čo tešiť

Americký útočník Steve MosesAmerický útočník Steve Moses Zdroj: Profimedia

BRNO - Hokejistov Komety Brno posilnil americký útočník Steve Moses. Tridsaťtriročný najlepší strelec KHL zo sezóny 2014/15 a bronzový medailista z roku 2015 z majstrovstiev sveta v Prahe a Ostrave pôsobil v minulej sezóne vo fínskej Hämeenlinne.

V KHL obhajoval Moses farby Jokeritu Helsinki a Petrohradu, v Európe hral tiež za švajčiarske kluby Rapperswil-Jona a Ambri-Piotta.

"Ide o skúseného útočníka, ktorý svoje kvality dlhé roky preukazuje v najlepších európskych súťažiach. Príchod praváka je navyše logickým vyústením toho, že nám z tohto postu odišli Luboš Horký a Radek Koblížek.

Steve nám potvrdil, že sa mu vždy dobre spolupracovalo vo formácii s Čechmi, či už išlo v minulosti o Romana Červenku alebo Petra Koukala. To môže zohrať veľkú úlohu," povedal klubovému webu tréner Komety Patrik Martinec.

"Naším primárnym zámerom je, že bude pôsobiť vo formácii s Petrom Holíkom, ale to, samozrejme, ukáže až čas. Záleží, ako si to všetko sadne na ľade a aká chémia sa v mančafte vytvorí. Zároveň verím, že sme na trhu ešte nepovedali posledné slovo, takže sa všetko bude odvíjať od finálnej zostavy, s ktorou vstúpime do sezóny," doplnil Martinec.

Zdobia ho skvelé štatistiky

Moses si v minulom ročníku pripísal za Hämeenlinnu v 55 zápasoch 30 bodov za 13 gólov a 17 asistencií. Predtým za dve sezóny vo švajčiarskej súťaži zaznamenal v 65 dueloch vrátane play off 40 bodov za 18 gólov a 22 prihrávok.

Vo fínskej lige má bilanciu 152 stretnutí a 91 bodov za 47 gólov a 44 asistencií. Práve tam sa vydal v roku 2012 po pôsobení na University of New Hampshire v NCAA a krátkom angažmáne v Connecticute v AHL.

Američan Steve Moses bol Galéria fotiek (3) Steve Moses počas pôsobenia v Jokerite Helsinki Zdroj: jokerit.com

Za Jokerit Helsinki hral najskôr dva roky fínsku ligu, potom sa klub presunul do KHL. Moses hneď v prvej sezóne v súťaži ovládol tabuľku strelcov s 36 gólmi z 60 stretnutí. V KHL za šesť sezón za Jokerit a Petrohrad odohral celkovo 260 zápasov vrátane play off a pripísal si 165 bodov za 85 gólov a 80 prihrávok. Medzitým pôsobil tiež v AHL, v Milwaukee a Rochesteri.

"Keď som sa od svojho agenta dozvedel, že by ma Kometa chcela pridať na súpisku, veľmi ma to zaujalo. Nastala totiž situácia, keď by som chcel znova vyskúšať niečo nové. A musím povedať, že na českú extraligu som počul len dobré referencie.

S vedením a trénermi Komety sme sa tiež bavili o nasledujúcej sezóne a mal som výborný pocit z toho, ako charakterizovali tím a jeho ciele. Potom nasledoval rozhovor s rodinou a po ňom už ľahká voľba, teda podpis zmluvy s Kometou," vyhlásil Moses.

O Komete len v dobrom

Na Česko má dobré spomienky aj vďaka svojej jedinej veľkej medzinárodnej akcii v drese USA. Na majstrovstvách sveta v Prahe a Ostrave v roku 2015 prispel v siedmich zápasoch k zisku bronzu gólom a asistenciou.

"Dobre si spomínam na rok 2015, keď som v Česku strávil nejaký čas. Zúčastnil som sa vtedy vo farbách USA majstrovstiev sveta a naozaj veľmi sa mi u vás páčilo. Brno ako druhé najväčšie mesto republiky má určite čo ponúknuť. Kometu vnímam ako špičkový európsky tím, ktorý v nedávnych rokoch dokázal ovládnuť svoju súťaž," vyhlásil Moses.

Mark Streit (vľavo) a Galéria fotiek (3) Steve Moses (vpravo) v národnom drese Zdroj: SITA

Teší sa na vyhlásenú atmosféru v Brne. "Počul som, že fanúšikovia vedia byť počas zápasov neuveriteľní. Všeobecne platí, že hranie pred búrlivou kulisou nám hokejistom robí prácu oveľa jednoduchšou a zábavnejšou. Musím povedať, že v mojom rozhodovaní hralo veľkú úlohu ako mesto, tak práve povestná atmosféra počas stretnutí," podotkol.

So spoluhráčmi sa bude iba zoznamovať. "Z aktuálneho kádra Komety nikoho osobne nepoznám, ale na prílet do Brna a stretnutie so všetkými spoluhráčmi sa veľmi teším. Čo sa týka letných príprav, trénoval som napríklad s Nickom Schausom, ktorý v Komete krátko pôsobil. Aj ten mi potvrdil, že Brno je jedno z jeho najobľúbenejších miest, kde hral. Celú kariéru som sa stretával s českými hráčmi, či už v KHL, Fínsku alebo posledné roky vo Švajčiarsku, a každý, koho som sa pýtal, hovoril o Komete len v dobrom," doplnil Moses.

Cez leto nemá žiadny oddych

K tímu sa pripojí na začiatku augusta. "Mám nový dom vo svojom rodnom meste v Massachusetts, ktorý má v suteréne posilňovňu, takže tu denne trénujem. Do toho chodím niekoľkokrát týždenne na ľad s ďalšími profesionálnymi a vysokoškolskými hokejistami, ktorí žijú blízko mňa. Priletím na začiatku augusta. Už teraz ale môžem na rovinu povedať, že sa naozaj veľmi teším, keď spoznám celú kabínu a vrhneme sa na priateľské stretnutia pred novou sezónou," uviedol americký kanonier.

S Kometou má najvyššie ambície. "Predovšetkým by som chcel povedať, že hokej milujem a som veľmi šťastný a zároveň vďačný za svoju doterajšiu kariéru. Pozerám sa ale skôr do budúcnosti a najdôležitejším cieľom je pre mňa úspešná sezóna v Komete. Taká, ktorá sa skončí zdvihnutím majstrovského pohára nad hlavu. To by bol pre mňa najcennejší úspech," poznamenal Moses.

Viac o téme: Kometa Brno Steve Moses
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy