Anglický gólostroj sa nedokázal zastaviť, v Trnave videli diváci len jediný gól

Bukayo Saka strieľa gólBukayo Saka strieľa gól Zdroj: SITA/AP/Dave Thompson

LONDÝN - Úradujúci vicemajstri sveta Francúzi napokon zvíťazili v pondelkovom zápase kvalifikácie ME 2024 nad Gréckom 1:0 gólom Kyliana Mbappého a s plným počtom bodov vedú B-skupinu.

Suverénne kráčajú kvalifikáciou aj futbalisti Anglicka, ktorí deklasovali Severné Macedónsko 7:0 vďaka hetriku Bukaya Saku a po štyroch vystúpeniach majú na čele C-skupiny rovnako 12 bodov.

Angličania nedali v Manchestri Severným Macedóncom šancu, už v polčase si vybudovali trojgólový náskok. Okrem Saku, ktorý dosiahol svoj prvý reprezentačný hetrik, sa strelecky darilo aj Harrymu Kaneovi. Historicky najlepší strelec Albiónu dal 57. a 58. gól v národnom tíme, skóroval v šiestom reprezentačnom zápase v sérii.

Záverečný stav stretnutia Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Dave Thompson

Po štvrtom víťazstve za sebou majú pred svojím pondelkovým súperom už šesťbodový náskok. Tretí sú Íri, ktorí si poradili s Gibraltárom 3:0. O stopercentnú bilanciu prišli Švajčiari, ktorí v šlágri I-skupiny neudržali dvojgólový náskok a iba remizovali doma s Rumunskom 2:2.

Ukrajinci v Trnave tesne vyhrali

Zverenci Garetha Southgatea vedú C-skupinu s plným počtom, o šesť bodov zaostávajú druhí Ukrajinci, ktorí na Štadióne Antona Malatinského v Trnave zdolali Maltu tesne 1:0. Počas celého stretnutia mali hernú prevahu, ale odpor súpera zlomili až v 72. minúte, keď sa z jedenástky presadil Viktor Cygankov. Príležitosť kopať pokutový kop mali už v 52. minúte, Andrij Jarmolenko však z bieleho bodu trafil brvno.

Švajčiari viedli v Luzerne nad Rumunskom po prvej 45-minútovke 2:0 vďaka dvom gólom Zekiho Amdouniho. Pri druhom zásahu ho výstavným pasom za obranu vysunul Xherdan Shaqiri. Domáci však v samom závere sľubný náskok stratili, striedajúci Valentin Mihaila skóroval v 89. minúte a následne aj v druhej minúte nadstaveného času a zachránil pre svoj tím bod.

Helvéti majú na čele tabuľky naďalej dvojbodový náskok pred Rumunskom, tretí je Izrael, ktorý zvíťazil nad Andorrou 2:1. Prvú výhru zaznamenalo Bielorusko, ktoré zdolalo Kosovo 2:1.

V H-skupine pútal súboj Slovinska s Dánskom, v ktorom sa zrodila remíza 1:1. Skóre otvoril bývalý hráč Slovana Bratislava Andraž Šporar, ešte do prestávky vyrovnal za hostí Rasmus Höjlund. Dáni sa po tomto výsledku prepadli z čela tabuľky až na tretie miesto.

Pred seba pustili Fínov, ktorí rozstrieľali v Helsinkách San Maríno 6:0. Hetrikom sa blysol striedajúci Daniel Hakans, tri góly strelil v priebehu deviatich minút. Semifinalistov EURO 2020 predbehol aj Kazachstan, ktorý triumfoval v Severnom Írsku 1:0 a poskočil na druhú priečku.

Wales nezvládol oslabovku

V nepresvedčivých výkonoch pokračuje Wales, ktorý prehral v Samsune s Tureckom 0:2, navyše zápas dohrával iba s 10 hráčmi. Turci vedú D-skupinu s 9 bodmi, o tri body zaostáva Arménsko, ktoré vydrelo v Jerevane víťazstvo 2:1 nad Lotyšskom. O trojbodovom zisku domácich rozhodol v 89. minúte z penalty Tigran Barseghjan.

Krídelník Slovana Bratislava nastúpil v 77. minúte, od 33. minúty hral za Arménsko aj bývalý hráč MŠK Žilina Vahan Bičachčjan. Duel viedol slovenský rozhodca Peter Kráľovič, na čiarach mu asistovali krajania Milan Štrbo a Tomáš Vorel, štvrtý arbiter bol Martin Dohál.

Anglicko - Severné Macedónsko 7:0 (3:0)
Góly: 38., 47. a 51. Saka, 29. a 72. Kane (druhý z 11 m), 45. Rashford, 64. Phillips

D-skupina:
Arménsko - Lotyšsko 2:1 (1:0)
Góly: 36. Tiknizjan, 89. Barseghjan (z 11 m) - 67. Mkrtčjan (vl.). Rozhodovali: KRÁĽOVIČ - ŠTRBO, VOREL (všetci SR)

Turecko - Wales 2:0 (0:0)
Góly: 72. Nayir, 80. Guler, ČK: 41. Morrell (Wales)