Jubilujúci Ronaldo spasil lídra našej skupiny na Islande, Bosna doma vybuchla s Luxemburskom

Cristiano Ronaldo zariadil triumf PortugalskaCristiano Ronaldo zariadil triumf Portugalska Zdroj: SITA/AP/Brynjar Gunnarsson

BRATISLAVA - Futbalisti Portugalska potvrdili post lídra "slovenskej" J-skupiny kvalifikácie ME 2024. V utorok vyhrali v Reykjavíku nad domácim Islandom 1:0 gólom Cristiana Ronalda v 89. minúte, oslávil ním svoj 200. štart v národnom tíme.

Portugalsko má po štyroch zápasoch na čele tabuľky plný počet bodov. Na tretej priečke za Slovenskom zostalo v tabuľke Luxembursko, ktoré uspelo na pôde Bosny a Hercegoviny 2:0.

Rekordér Ronaldo

Portugalsko sa na Islande dlho nedokázalo presadiť v koncovke. Napokon využilo až presilovku po vylúčení Willuma Thora Willumssona v 81. minúte. O osem minút neskôr sa presadil Ronaldo, jeho gól musel po dlhom posudzovaní odobriť až VAR.

Portugalský kapitán je so 123 zásahmi na čele historickej tabuľky strelcov reprezentačných tímov. Jeho 200 duelov v najcennejšom drese je rovnako rekord, v marci tohto roka sa osamostatnil od Kuvajťana Badera Al-Mutawu (196).

Cristiano Ronaldo proti Islandu Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR/AP/Brynjar Gunnarsson

Island má v tabuľke rovnako bodov ako Bosna, ktorá v Zenici podľahla Luxembursku 0:2. Už vo štvrtej minúte poslal hostí do vedenia Yvandro Borges Sanches, ktorý potrestal hrubú chybu stopéra Sinišu Saničanina, V druhom polčase nepremenil v 54. minúte penaltu domáci Amir Hadžiahmetovič a cenný triumf hostí potvrdil štvrťhodinu pred koncom Danel Sinani.

J-skupina:

Bosna a Hercegovina - Luxembursko 0:2 (0:1)
Gól: 4. Borges Sanches, 74. Sinani. Rozhodoval: Leibovitz (Izr.), ŽK: Džeko – Bohnert, C. Martins, M. Martins, Moris

BaH: Šehič – Barišič, Saničanin, Kolašinac – Dedič, Tahirovič (46. Hadžiahmetovič), Cimirot (72. Prevljak), Pjanič, Kodro (46. Hamulič) – Stevanovič (72. Menalo), Džeko

Luxembursko: Moris – Mahmutovič, Chanot, Olesen – Bohnert, Barreiro, C. Martins, Jans – Da. Sinani (90.+2 De. Sinani) – Borges Sanches (83. Carlson), Curci (58. M. Martins)

Island - Portugalsko 0:1 (0:0)
Gól: 89. Ronaldo. Rozhodoval: Siebert (Nem.), ŽK: A. Gudmundsson, Finnbogason, Willumsson, Thorsteinsson - Dalot, B. Silva, Ronaldo, ČK: 81. Willumsson (Island)

Island: Runarsson – Fridriksson (79. Sampsted), Palsson, Ingason, H. Magnusson – Willumsson, Traustason (75. Johannesson), J. Gudmundsson – A. Gudmundsson, Finnbogason (75. S. Magnusson), Thorsteinsson (79. Haraldsson)

Portugalsko: Costa – Cancelo (67. Guerreiro), Dias, Pereira (84. Otavio), Pepe, Dalot – B. Silva (90.+3 Jota), Neves (67. Inacio), B. Fernandes (84. Vitinha) – Ronaldo, Leao