ROZHOVOR Od pretekania v teplákoch až po legendu cyklistiky: Krásne slová prvého trénera Petra Sagana

Peter Zánický a Peter SaganPeter Zánický a Peter Sagan Zdroj: Športky - TASR/Erika Ďurčová, Profimedia

BRATISLAVA - Už o pár dní sa slovenský cyklista Peter Sagan postaví poslednýkrát na štart legendárnych pretekov Tour de France. Bude to už jeho 12. zárez na Starej dáme, na ktorej dokázal získať sedem zelených dresov pre víťaza bodovacej súťaže.

Tak, ako kariéra cestného cyklistu, aj etapa menom Tour sa tento rok uzavrie. Pohľady na jeho kariéru, začiatky v cyklistike, ale aj o poslednom roku v pelotóne sme sa rozprávali so Saganovým prvým trénerom Petrom Zánickým.

Ten nám v rozhovore prezradil veľa zaujímavých informácií z kariéry najlepšieho slovenského cyklistu. Nech sa vám príjemne číta.

Patríte k najdôležitejším osobám v kariére Petra Sagana. Ako jeho prvý tréner sa s ním poznáte už od detstva a stáli ste na začiatku jeho mimoriadnej športovej cesty. Ako si na spomínate na jeho začiatky v cyklistike a vaše spoločné chvíle?

"Tak, ako mnohé iné deti, aj on začínal s iným športom. Od začiatku koketoval aj s futbalom. Ten mu ale až tak nešiel, nebol jeho silná stránka. Aj keď sme potom neskôr chodili na sústredenia a hrali sme tam futbal, tak som si Petra brával radšej do tímu k sebe, aby ma nekopol.

Dá sa povedať, že jeho brat naskočil do cyklistického kolotoča o nejaký ten mesiac skôr a trochu aj motivoval Petra. Takže je to aj Jurova (Saganova) zásluha, že sa Peter dal na dráhu cyklistiky. Myslím si, že sa rozhodol správne, veď je trojnásobný majster sveta.

Pamätám si aj na prvé preteky, kde Peter prišiel v teplákoch. Tie začiatky boli také, že to chcel skúsiť a bolo vidieť, že niečo v ňom je. V tom čase som ale nemohol predpokladať, že to môže takto ďaleko dotiahnuť."

Bratia Saganovci s Petrom Galéria fotiek (13) Bratia Saganovci s Petrom Zánickým počas začiatkov ich profi kariéry Zdroj: archív Petra Zánického

Bol od začiatku od svojich rovesníkov lepší alebo sa medzi tých najšikovnejších vyprofiloval až pretekovými skúsenosťami a tvrdou prácou?

"Ja si pamätám, na jeho prvé regionálne dvojdňové preteky na Makove. Prvá etapa bola časovka na "kasárne", taký desaťkilometrový kopec (jeho kategória ale mala ten cieľ trochu skôr) a druhý deň bol MTB cross country. Bolo veľmi zlé počasie, pršalo.

Peter však svoju kategóriu v časovke do kopca vyhral. Vtedy som tomu až takú pozornosť nevenoval. Myslel som si, že mu možno zle zmerali čas a nebola tam až taká konkurencia. Ale keď som ho videl na druhý deň, keď išli všetci proti sebe, tak bez toho, aby mal niečo najazdené, mal hlad po víťazstve a bol opäť vpredu. Až vtedy som zbystril pozornosť a tam som videl, že Peter je ozaj dobrý.

Peter Sagan Galéria fotiek (13) Mladý Peter Sagan na začiatku jeho kariéry Zdroj: športky, ts

Áno, vyčnieval od svojich rovesníkov, aj keď sa nedá povedať, že to bolo o veľa. Až potom, v ďalších kategóriách, sa výkonnostný rozostup zväčšoval, ale nebolo to od začiatku až také markantné. Postupne, krok po kroku, ako Peter viac a viac bicykloval, tak sa zlepšoval.

Čo je dôležité, keď trénoval u nás v klube, tak sme ho "nezatavili". Trénoval postupne, viac a viac a neboli to kvantá kilometrov už od začiatku. Potom prišiel do tej profi cyklistiky poriadne pripravený a nie unavený."

Čo stojí podľa vás za jeho úspechom a čomu môže vďačiť za to, že sa navždy zapísal výrazným písmom do cyklistickej histórie?

"Samozrejme, Peter mal talent, čo je veľká devíza. Ale to v cyklistike nestačí. Paradoxne, v nej môže veľakrát uškodiť, ako pomôcť, z toho dôvodu, že talentovaní cyklisti na sebe už potom nepracujú ako tí, ktorí si to vydrú.

Petrovým veľkým ťahúňom bol brat Juraj, ktorý bol v tej dobe viac ctižiadostivý a Petra v tréningu ťahal. Peter mal však v sebe určité zručnosti a už od malička veľmi dobre vedel narábať s bicyklom. Niečo sa viete naučiť, ale len do určitej hranice. Niečo proste musíte mať v sebe a Peťo to mal. Ako sme videli, aj v horskej, aj v cestnej cyklistike vedel získavať tam, kde ostatní strácali.

Juraj a Peter Saganovci Galéria fotiek (13) Bratia Juraj a Peter Saganovci v tíme Bora-hanshgrohe Zdroj: Profimedia

Čomu ja ešte prikladám veľkú váhu pri jeho úspechoch, tak je rodinné zázemie. V dnešnej dobe, keď je chlapec alebo dievča nadané, tak mu rodičia venujú všetku iniciatívu, všetok voľný čas a veľakrát je to na úkor ich rastu. Pri Petrovi to bolo tak, že mama ho na cestu nabalila, otec bol ten, ktorý ho odviezol, ale ani jedného z bratov Saganovcov nedostávali pod žiadny tlak a to bolo veľmi dôležité. Bolo to presne tak, ako si predstavujem, že by mal rodič mladého športovca pristupovať.

Dnes je to však veľakrát opačne. Rodičia zasahujú do detí a potom prichádza aj k vyhoreniu a nesamostatnosti. Pri Petrovi sme mohli vidieť, že keď 18-ročný odchádzal do Talianska, bez toho, aby vedel slovo po taliansky, tak to zvládol oveľa jednoduchšie.

Ak to mám zhrnúť, tak mať talent je fajn, ale okrem toho je potrebné mať množstvo malých vecí, ktoré sa spoja do mozaiky a potom je z toho Peter Sagan."

Peter Sagan koncom januára oznámil, že po sezóne opustí cestu a bude sa pripravovať na budúcoročnú olympiádu v Paríži, kde chce štartovať v horskej cyklistike. Vedeli ste o jeho zámeroch už skôr alebo vás táto informácia zaskočila?

"Ja som vedel, že Peter nebude ten, ktorý bude naťahovať kariéru do štyridsiatky. To som vedel už rok alebo dva skôr. Ale to, že to bude avizovať už takto pred sezónou, to ma prekvapilo.

Peter do cyklistiky vbehol okamžite ako líder a vždy bola na neho kladená veľká zodpovednosť celého tímu. Bol vo veľkých tímoch, jazdil na veľkých pretekoch, takže jeho mentálna opotrebovanosť prišla omnoho skôr, ako to bolo pri iných pretekároch. Dalo sa tak očakávať, že Peter to nebude ťahať tak ďaleko."

Naposledy ste ho viedli na OH v Riu v roku 2016. Oslovil vás aj tentokrát a budete v jeho tíme aj na OH v Paríži?

"V prvom rade sa tam musí nominovať, čo nebude vôbec jednoduché. Slovenský fanúšik má, samozrejme, v malíčku mená svetových cestných cyklistov, ale ani tá horská cyklistika nespí a išla veľmi výrazne vpred. Mladšie ročníky ako Van der Poel alebo Pidcock vedia na horský bicykel naskakovať bez problémov, čo vedel v minulosti aj Peter, ale čím je človek starší, tak tým je to ťažšie.

Ja som si naštudoval nominačné kritériá na OH do Paríža a vôbec to nie je jednoduché. Peter bude musieť absolvovať už tohtoročné MS v horskej cyklistike v Glasgowe a tie sú po Tour de France a sú tam aj MS v cestnej cyklistike… V jeho najlepších rokoch by to bolo pre neho obrovské sústo a teraz to bude obzvlášť ťažké.

Peter Sagan Galéria fotiek (13) Peter Sagan počas OH v Riu, kde štartoval v horskej cyklistike Zdroj: SITA

Ako som povedal, Peter sa musí do toho Paríža najprv dostať. Tie body pre cestnú cyklistiku zbieral pre olympiádu v Riu on a namiesto neho tam šiel niekto iný. Pre horskú cyklistiku do Ria to bolo zase naopak. Slovenskí pretekári zbierali body a cestoval tam Peter. Aj tak bol najlepší MTB pretekár na Slovensku, aj keď sa jej v tom čase nevenoval. Ale teraz je situácia trochu iná a Slováci v rebríčku nedokážu vyjazdiť potrebné body a cesta do Paríža tak bude veľmi ťažká."

Keď sa tam teda dostane a osloví vás, budete členom jeho tímu?

"Samozrejme. Ja som sa vždy snažil byť pri Petrovi. Pre celý cyklistický, ale aj športový svet bola jeho účasť v Riu obrovským prekvapením. Ja som to veľmi rád sledoval a byť tam bolo aj pre mňa veľkým zážitkom.

Ako jeho tréner, ale aj fanúšik, veľmi rád chodím na preteky a aj teraz som zvažoval, či nepôjdem za ním na Okolo Švajčiarska. Vždy, keď je to možné, tak sa snažím byť pri ňom."

Sledujete Peťa a ste v kontakte s ním aj teraz? Ako vnímate jeho posledný rok v profipelotóne?

Áno, sledujem, aj keď sa už nestretávame tak často. Aj v stredu sme mohli spolu odbicyklovať Oravu, ale mne proste neostáva v pracovných povinnostiach toľko času.

Ako mi spomínal sám Peter, ale aj jeho brat Juraj, jeho výkonnosť túto sezónu nešla markantne dole. Ide o to, že noví jazdci, tie nové "šťuky", dokážu ísť ešte na vyššej výkonnosti, ako to bolo v Petrovej najväčšej sláve. Toto je veľký rozdiel a potom je to vidno aj na samotných výsledkoch, že už nepatrí medzi najväčších favoritov.

Peter Sagan a Peter Galéria fotiek (13) Peter Sagan a Peter Zánický počas OH v Riu Zdroj: archív Petra Zánického

Už sa nedá očakávať, že Peťo pôjde na Tour de France ako jeden z najväčších favoritov a nebolo tomu tak ani na jarných klasikách. Na druhej strane môže pretaviť skúsenosti, ktoré má. On vedel vždy využiť aj to, že sa vedel dobre schovať, ušetriť sily a verím, že tento rok si ešte niečo zaknihuje."

Z tej plejády famóznych úspechov, ktorými Peter Sagan celú dekádu tešil slovenských fanúšikov, ktorý vám za tie roky utkvel v pamäti najviac?

"Samozrejme, tie tri majstrovské tituly. Pri druhom a treťom som bol osobne, takže to bolo pre mňa veľmi emotívne. To boli pre mňa veľmi silné momenty.

Ja si však pamätám aj na jeden úspech na Okolo Švajčiarska. Peťo bol v horskej etape v úniku, prekonal kopce, v zjazde prvého pretekára dobehol a nakoniec aj špurt v etape vyhral. To bolo jedno z veľkolepých víťazstiev.

Peter Sagan obhájil titul Galéria fotiek (13) Peter Sagan sa raduje zo zisku titulu majstra sveta Zdroj: Profimedia

Na internete je veľa zostrihov jeho triumfov, takže si to niekedy pozriem a na tele mám až zimomriavky, keď vidím, ako od prvého alebo druhého roka v profi cyklistike dokázal vyhrávať. Má za sebou veľa veľkých víťazstiev, ale tento mi najviac utkvel. Myslím si, že by som ale vedel ešte z talóna vytiahnuť zo desať jeho excelentných výkonov."

Sagana čaká posledná účasť na slávnej Tour de France. Ako vidíte aj s prihliadnutím na formu Petrove šance na etapové víťazstvo, prípadne na boj o rekordný ôsmy zelený dres?

"Peter nie je ten, ktorý sa ide na preteky iba zúčastniť. Na jednej strane musíme priznať, že už nepatrí medzi najväčších favoritov, či už na víťazstvá v etapách alebo aj na zelený dres. Ale treba ho, samozrejme, zaradiť do širšieho okruhu.

Úplne by som ho neodpisoval. Bude sa určite tlačiť v šprintoch, ale netreba zabúdať, že všetci prídu veľmi namotivovaní, pretože Tour de France sú najväčšie preteky sveta. Bol by som veľmi rád, keby sa mu ešte jeden zápis na Tour podaril, ale slovenský fanúšik nemôže byť v pozícii, že to očakáva. Na viac ako prstoch jednej ruky sa dajú totiž spočítať jazdci, ktorí majú tento rok lepšiu formu ako Peťo.

Peter Sagan oslavuje na Galéria fotiek (13) Peter Sagan po zisku zeleného dresu na Tour de France Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

Ale ako som hovoril, ten šprint je veľakrát nevyspytateľný, prichádzajú tam rôzne situácie, ktoré môže Peter využiť. Nepatrí medzi favoritov, ale verím, že jednu etapu by mohol vyhrať.

Pri zelenom drese je to ešte ťažšie, pretože tam treba bodovať na rýchlostných prémiách, ktoré sú aj za kopcami a tak ďalej. Myslím si, že Peťo po prvých troch etapách zhodnotí, či tam je vôbec taká šanca. Minule sme sa o tom aj rozprávali a povedal, že počká, ako sa situácia vyvinie a aké bude mať nohy.

Víťazstvo v etape je pre mňa pravdepodobnejšie, ako zelený dres, aj keď ja a fanúšikovia, by sme mu to veľmi želali."

Máte tušenia, čo sa vám bude preháňať hlavou, keď budete sledovať posledné preteky Petra Sagana v jeho profesionálnej kariére?

"Ja si to veľmi ani neuvedomujem, že toto je posledná sezóna a posledné preteky. Pred nedávnom som bol s Jurajom (Saganom) na obede a vravel som, že si pamätám, ako sa Peťo rozhodoval, či horská alebo cestná cyklistika a teraz sa už rozprávame, že končí.

Myslím si, že až keď to príde, že budem sledovať Tour de France a on tam nebude, nebude sa o ňom hovoriť, tak až vtedy si to potom človek uvedomí. Ja to zatiaľ neprežívam tak, že to je záver a zároveň verím, že jeho kariéra sa na horskom bicykli trochu predĺži a bude robiť fanúšikom radosť, aj keď to chce v prvom rade robiť najmä kvôli sebe. Veľkú nostalgiu neočakávam, skôr mu budem držať palce.

Zvažoval som, že s partiou, s ktorou sme chodili na MS za Peťom, že pôjdeme za ním aj teraz, keď je to už jeho posledná Tour, ale aj Peťo mi nakoniec skrížil plány. Celé leto budem totiž pripravovať Cyklokempy Petra Sagana. Deti sú prihlásené vo veľmi veľkom počte, čiže ja budem skôr na tých kempoch pozerať televíznu obrazovku a fandiť."

Na základe toho, že organizujete aj spomínané cyklokempy a preteky Detská tour Petra Sagana, môžete potvrdiť, že stále trvá na Slovensku "Saganománia"?

"Na vrchole už bola, ale cyklistika sa naozaj dostala do povedomia a stále je záujem o cyklokempy oveľa väčší, ako bol predtým, ako prišiel Peťo na scénu. Je to vidieť aj na Detskej tour, kde stále príde na preteky 500 detí. Je to fajn, že aj keď v novinách a v televízii to Peťove meno až tak nerezonuje, tak cyklistika stále patrí medzi najpopulárnejšie športy na Slovensku.

Peter Sagan a mladé Galéria fotiek (13) Peter Sagan a mladé talenty na pretekoch Detská tour Petra Sagana Zdroj: archív Petra Zánického

Verím, že aj keď cyklistického výslnia odíde, že to stále tak ostane. My ľudia, ktorí okolo cyklistiky robíme sme tu na to, aby sme udržali deti a možno to raz niekto z nich dotiahne až tak ďaleko. Aj keď nepredpokladám, že až tak ďaleko, ako to dotiahol Peťo, ale že sa dostane aspoň do najvyššej ligy svetovej cyklistiky."

Ste jedným z ľudí, ktorí poznajú Petra Sagana najlepšie. Čo myslíte, kam povedú jeho kroky, keď jedného dňa zavesí bicykel na klinec? Ostane podľa vás súčasťou cyklistiky?

"Popravde, ani on sám to nevie. Rozprávali sme sa o tom na sústredení, že nemá predstavu o tom, čo bude ďalej. Jeho brat Juraj robí športového riaditeľa v kontinentálnom slovenskom tíme, spravil si masérsky kurz, ale Peťo si bude zrejme chcieť v prvom rade od cyklistického tlaku oddýchnuť. On sa po roku, dvoch možno k cyklistike vráti, ale predpokladám, že na úvod si dá určite pauzu."

Slovenský cyklista Peter Sagan Galéria fotiek (13) Usmiaty Peter Sagan na jednej z jarných klasikách počas jeho poslednej sezóny Zdroj: TASR/AP/Fabio Ferrari/LaPresse

Keby sa dal vrátiť čas, aspoň na jedinú minútu, čo by ste odkázali alebo poradili vášmu mladému zverencovi Petrovi Saganovi?

"Všetko je asi tak, ako malo byť. Myslím si, že žiadne z dôležitých rozhodnutí, či už prejsť na cestnú cyklistiku, rozhodnutia o tímoch, v ktorých Peťo jazdil, nebolo nesprávne. On by mohol byť v tomto možno dobrým príkladom nielen pre športovcov, ale aj pre ľudí.

On nikdy vec alebo udalosť, ktorá sa stala, neriešil, iba to hodil za hlavu. To bolo vidieť napríklad aj pri vylúčení z Tour. Ľudia, ktorí boli okolo neho, si mysleli, že bude z toho frustrovaný, ale on to na druhý deň hodil za hlavu a o pár dní šiel na preteky Okolo Poľska, kde vyhral etapu a bol opäť pripravený.

To bolo na Peťovi vynikajúce, že každé rozhodnutie, ktoré urobil, tak si za ním stál, aj keď možno nebolo vždy najlepšie. A to sme mohli vidieť aj v Riu, kde počas pretekov dostal dva defekty. Nikdy sa nevrátil k tomu, že by nemal štartovať. Nikdy nebanoval, že mohol ísť radšej na cestu, kde jeho konkurenti, ako napríklad Van Avermaet, boli úplne vpredu. Nikdy sa k tomu nevracal.

A to si myslím aj ja. V jeho kariére nemal byť nič inak a je to presne tak, ako to bolo."

Čomu sa dnes venuje Peter Zánický?

"Pre mňa cyklistika nabrala ešte väčšie obrátky, ako vtedy, keď som bol iba ako Peťov tréner. Okrem Detskej tour Petra Sagana a cyklokempov máme aj cyklistický klub, ktorý vznikol práve na Detskej tour.

Keď Peťo začínal, my sme spolu s Milanom Novosadom boli tréneri v CYS Žilina, ktorý funguje doteraz. Ja som potom založil nový klub, kde som združil deti, ktoré nemajú klubovú príslušnosť a teraz ich tam máme viac ako 100. Fungujem stále ako tréner, práve pre takýchto začínajúcich cyklistov. Je to samá cyklistika.

Peter Zánický Galéria fotiek (13) Cyklistický tréner Peter Zánický Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Keďže som ale v minulosti robil aj sprievodcu, tak vždy si na koniec sezóny odbehnem do hôr. Teraz idem tiež s cyklistami, ktorí jazdili aj s Peťom, do Himalájí, kde chceme vyjsť aspoň do základného tábora Mt. Everestu.

Je to vlastne taká kombinácia viacerých vecí, ale všetko sa to točí najmä okolo cyklistiky."

Dlhodobo pracujete s mládežou a ste aj riaditeľ pretekov pre deti Detská tour Petra Sagana. Mohli by nám podľa vás v budúcnosti vyrásť na Slovensku nástupcovia Saganovcov a Velitsovcov?

"Saganovci a Velitsovci - to sú svetové superlatíva. Nedokážeme povedať, či takí vyrástu niekde v Belgicku alebo Taliansku. Až do takých výšin by som nehľadel, ale na pretekoch vidím, že máme mnohonásobne väčšiu účasť, ako za čias, keď začínal Peťo.

Keď je kvantita, tak rastie aj kvalita. Terajší juniori jazdia preteky Svetového pohára, ktoré jazdil aj Peťo. V tom čase keď prišiel okrem neho niekto iný do cieľa, tak sme sa tešili. Teraz chlapci dokážu veľakrát preniknúť do prvej pätnástky, čo je úplne super.

Keďže tú konkurenciu sledujem a vidím, musím povedať, že cyklistika je šport, ktorý sa robí v Európe, Ázii, Amerike a Afrike, prakticky na celom svete. Nie je to ako vodný slalom, kde je to o pár krajinách, ale tá konkurencia je naozaj obrovská.

Slovenskí cyklisti na čele Galéria fotiek (13) Slovenskí cyklisti na MS v cyklistike na čele s Petrom Saganom Zdroj: TASR - Martin Baumann

Verejnosť potom možno nevníma umiestnenie okolo 30. miesta ako úspech. Ale ja, čo sa v tom hýbem, tak viem, aké úsilie treba spraviť preto, aby sa tam človek iba dostal. Budem sa tešiť, keď nejaký pretekár bude schopný jazdiť svetové preteky a aspoň trochu miešať karty.

Samozrejme, rád by som povedal, že máme nového Sagana, ale… Máme veľa talentovaných deti, ale je tam ešte strašne veľa toho, čo sa môže stať. Dôležité je, aby v tom pokračovali a aby ich to hlavne bavilo. Potom verím, že o slovenskú cyklistiku nemusíme mať obavy."

Máte popri všetkých povinnostiach čas sledovať dianie v svetovej cyklistike?

"Dianie sa stále snažím sledovať. Kvôli rozhľadu si vždy pozriem preteky, aj keď väčšinu len zo záznamu, pretože v poobedňajších hodinách, keď prebiehajú tie preteky, som na tréningoch."

Minulý rok ovládol Tour Jonas Vingegaard po tom, čo zosadil z trónu Tadeja Pogačara. Kto je tento rok favoritom na celkové prvenstvo podľa Petra Zánického?

"Všetci hovoria o Pogačarovi, ale mne sa na poslednej Tour páčil aj Vingegaard, ktorý je favoritom aj teraz. Tour je ale nevyspytateľná, je tam veľa etáp, veľa pádov, technické problémy a tak ďalej. Dlho nebol na tróne ani INEOS. Aj keď už nepatrí medzi najsilnejšie tímy, ako to bolo v minulosti, aj oni by mohli byť vpredu.

Čím bude Tour vyrovnanejšia, tým lepšie aj pre fanúšikov. Viac sa teším na to, keď to bude súboj viacerých jazdcov, ako keby to mal vyhrať môj favorit."

Viac o téme: Tour de France Peter Sagan Juraj Sagan Peter Zánický
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá