Česko malo na dosah senzáciu: Famózny obrat zatienila strela tri sekundy pred koncom

Petra Holešinská pri lopte, bráni ju Dora Ruff-Nagyová z MaďarskaPetra Holešinská pri lopte, bráni ju Dora Ruff-Nagyová z Maďarska Zdroj: Profimedia

ĽUBĽANA - České basketbalistky prehrali vo štvrťfinále majstrovstiev Európy v Ľubľane s Maďarskom 61:62 a budú v sobotu bojovať o 5. až 8. miesto s porazeným z duelu medzi Španielskom a Nemeckom.

Zverenkyne trénerky Romany Ptáčkovej dnes zmazali manko 17 bodov a vďaka košu Kateřiny Zeithammerovej v závere viedli 61:60, ale 3,6 sekundy pred koncom rozhodla Debóra Franciska Dubeiová.

Tesnú porážku neodvrátilo ani 20 bodov Natálie Stoupalová. Za víťazky dala 17 bodov Cyesha Goreeová a double double zaznamenala vďaka 10 bodom a 11 doskokom Dubeiová.

Český tím na turnaji v Izraeli a Slovinsku postúpil medzi najlepšiu osmičku po desiatich rokoch. Na semifinále, kde bol naposledy v roku 2011, už nedosiahol. Teraz bude bojovať o postup do olympijskej kvalifikácie o hry v Paríži v budúcom roku, kam sa dostane vedľa Francúzska päť najlepších celkov turnaja.

Ptáčková sa musela zaobísť bez krídelníčky Veroniky Voráčkovej, ktorá si v pondelkovom osemfinále s Gréckom obnovila problémy s poraneným členkom. S tímom bola na predzápasovej rozcvičke, ale do hry nezasiahla.

Maďarské víťazky skupiny D, ktoré postúpili priamo do štvrťfinále, v úvode nemohli trafiť cez minútu kôš a Češky viedli 6:0. Súperky vyrovnali, ale výber trénerky Ptáčkovej mal po prvej štvrtine náskok 11:7.

Maďarky sa dostali prvýkrát do vedenia v 17. minúte a po sedembodovej šnúre unikli na 24:20. V polčase mali sedembodový náskok.

Na prelome prvého a druhého polčasu predviedli Maďarky trinásťbodovú šnúru a viedli už 37:22. Prerušila ju až Emma Čechová a ukončila českú deväťminútovú pasáž bez bodu. Strelecké trápenie prelomila trojkou a piatimi bodmi za sebou Dominika Paurová. Súperky sa vzápätí vrátili do najvyššieho rozdielu v zápase 17 bodov, sériou 8:0 ale české hráčky skorigovali na 39:48 aj vďaka piatim bodom Gabriely Andělovej po sebe.

Dramatický záver

Na štarte záverečnej štvrtiny upokojili Maďarky trojky Réky Lelikovej a Ágnes Studerovej. Bojujúce Češky stiahli stratu dvanásťbodovou šnúrou na 53:54, súperky utiekli na štyri body, ale Stoupalová trojkou znížila na jediný bod.

Po akcii Zeithammerovej 10,8 sekundy pred koncom šiel národný tím do vedenia 61:60, ale potom rozhodcovia zmenili podľa videa pôvodné rozhodnutie o aute pre český tím v prospech Maďarska a Dubeoivá zariadila svojmu tímu prvý postup do semifinále od roku 1997. Březinová s trojkovým pokusom z ťažkej pozície neuspela.

Basketbalistky Belgicka postúpili do semifinále ME. Vo štvrtkovom štvrťfinálovom dueli v Ľubľane zdolali obhajkyne titulu zo Srbska hladko o 40 bodov 93:53. V ďalšom zápase ich čakajú Francúzsky, ktoré zdolali Čiernu Horu 90:46.

České reprezentantky budú hrať v sobotu o 5. až 8. miesto so Španielkami alebo Nemkami.

Belgičanky na turnaji ešte ani raz neprehrali a aj proti Srbkám to bola ich jasná záležitosť. Polčas vyhrali o 18 bodov a náskok ešte do konca zápasu zvýšili.