VIDEO Česká radosť v Berlíne: Naši bratia idú na Wimbledon plní sebavedomia a vo forme

Petra Kvitová s víťaznou trofejouPetra Kvitová s víťaznou trofejou Zdroj: TASR/AP/DPA/Wolfgang Kumm

BERLÍN - Česká tenistka Petra Kvitová vyhrala turnaj v Berlíne a získala 31. titul na okruhu WTA.

Svetová deviatka a nasadená sedmička porazila vo finále Chorvátku Donnu Vekičovú 6:2, 7:6 a oslavuje šiesty triumf na trávnatom povrchu. Duel ovládla za hodinu a 43 minút. Turnajom v nemeckej metropole prešla bez straty setu.

Vo finále štvorhry naopak neuspeli Markéta Vondroušová a Kateřina Siniaková, ktoré nevyužili tri mečbaly proti francúzsko- brazílskej dvojici Caroline Garciaová, Luisa Stefaniová a prehrali 6:4, 6:7, 4:10. Prišli tak o šancu získať triumf na prvom spoločnom turnaji.

Tridsaťtriročná Kvitová potvrdila osem dní pred štartom Wimbledonu, kde v minulosti dvakrát vyhrala, výbornú formu a získala druhý titul v sezóne. V apríli kraľovala na tvrdom povrchu v Miami. O sedem rokov mladšiu Vekičovú porazila piatykrát zo šiestich vzájomných zápasov a štvrtýkrát za sebou. Zahrala tiež osem es, Vekičovej nepomohlo ani 27 víťazných lôpt.

"Trochu som sa bála, že neviem v nemčine odpočítavať, ale nakoniec som to zvládla," usmiala sa Kvitová, keď na slávnostnom ceremoniáli po vystrelení konfiet pozdvihla víťaznú trofej. Popri gratulácii Vekičovej tiež poďakovala svojmu tímu trénerom a rodine a fanúšikom. "Dúfam, že sa budúci rok zase uvidíme," doplnila.

Kvitová sa stala v 33 rokoch a 110 dňoch najstaršou víťazkou German Open. Po Američanke Chris Evertovej je tiež druhou hráčkou, ktorá sa dostala v Berlíne do finále po dovŕšení tridsiatich rokov veku. Dva turnaje v jednej sezóne vyhrala zverenkyňa trénera Jiřího Vaňka naposledy v roku 2019. Na tróne v Berlíne nahradila Tunisanku Ons Jabeurovú.

Rodáčka z Bílovca začala 42. finále v kariére dobre a v prvom sete ponúkla Vekičovej len jeden brejkbal, ktorý v piatej hre odvrátila. Vzápätí Češka prelomila dvakrát súperkin servis a za 34 minút vyhrala aj prvý set.

Petra Kvitová s víťaznou Galéria fotiek (4) Petra Kvitová s víťaznou trofejou Zdroj: TASR/AP/DPA/Wolfgang Kumm

Chorvátka sa v druhom dejstve zlepšila, v treťom geme získala brejk a viedla 5:3. Kvitová jej však nepovolila setbal, zrovnala a duel dospel do skrátenej hry. V ňom Vekičová už výhodu setbalu dostala, za stavu 6:5 ale neuspela a Češka otočila vývoj tromi víťaznými bodmi za sebou. Po tom, čo rodáčka z Osijeku nedobehla na základnej čiare return, zdvihla Kvitová radosťou ruky nad hlavu. Naposledy prehrala zápas na tráve vlani v 3. kole Wimbledonu so Španielkou Paulou Badosovou.

"Gratulujem Petre. Mám pocit, že vždy, keď ma porazíš, vyhráš potom celý turnaj," uviedla na kurte Vekičová s narážkou na tohtoročnú porážku v Miami aj minuloročnú z Eastbourne. "Odviedla si skvelú prácu. Kiež by každá z nás mala takú kariéru ako ty," dodala Vekičová.