Naša drahá NHL, ty nespíš ani v lete: Horúce telefóny, novinky sa hemžia na všetky možné strany

John Tavares (vpravo) jasá po postupe cez Tampu BayJohn Tavares (vpravo) jasá po postupe cez Tampu Bay Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

BRATISLAVA – Sezóna sa skončila, vo Vegas doznievajú majstrovské oslavy a NHL sa uložila na letný spánok. Hops, chybička, práve naopak. Myslíte si, že NHL spí? Ani nápad.

Práve teraz sa v NHL dejú najväčšie veci, ktoré, neraz sa zdá, zaujímajú veľa fanúšikov viac ako samotné dianie na ľade počas ostrej základnej časti. Naprieč ligou horia telefónne linky, klubové manažmenty pracujú ostošesť pri snahe vylepšiť mužstvá, ktorým aktuálne velia.

Počas tohto týždňa nás veru čaká mnoho interesantných udalostí – od draftu, cez niekoľko hráčskych výmen, až po sobotné otvorenie trhu s voľnými hráčmi. Ten je síce poslabší ako minulé roky, ale nemusíte sa obávať, niektorí nepoučiteľní manažéri sa dopustia chýb, ktoré ich v najbližších sezónach budú škrieť.

Či už venujú neprimerane dlhý kontrakt, alebo položia na stôl príliš veľa dolárov. Vyberte si, ktoré z toho chcete. Najhoršie, ak skombinujú tieto dve hrubice dokopy, potom zarobia cesto koledujúce si o masívny problém a nepodarok.

Takže, čo všetko sa deje v NHL?

Roztrhne Toronto svoju veľkú, ale neúspešnú štvorku?

Keď sa John Tavares v roku 2018 upísal Torontu, ktorému odmalička fandil, išlo pre neho o splnený sen. Prenádherným výkričníkom a dôvodom na oslavu by bol prípadný Stanley Cup. I túžba po svätom hokejovom grále bola jednou z pohnútok pri rozhodnutí podpísať s Maple Leafs na sedem rokov za 77 miliónov dolárov.

Toronto v tom čase oplývalo silnou trojkou – Auston Matthews, Mitch Marner a William Nylander. Pri pomyslení, že sa rozšírila o meno John Tavares, sa všetci tešili, ako Maple Leafs ukončia nielen dlhý pôst víťazných sérií v play-off, ale i konečne dokráčajú k Stanley Cupu, ktorý naposledy vyhrali v roku 1967.

Prešlo päť rokov a Toronto vyhralo jedinú sériu vo vyraďovacích bojoch – tento rok skončila na ich štíte Tampa Bay po výsledku 2:4 na zápasy. Paradoxne, tá Tampa Bay, ktorá bola väčšinu zápasov v sérii lepším mužstvom. Leafs následne prehrali 1:4 na zápasy proti Floride.

Útočníci Toronta William Nylander Galéria fotiek (6) William Nylander a Mitchell Marner - uvidíme oboch v drese Leafs aj na prahu ročníka 2023/24? Zdroj: SITA/AP/Paul Sancya

Už dlhodobo sa špekuluje, mnohí dokonca tento problém považujú za hotovú vec – a celkom logicky – že Toronto by malo rozpustiť veľkú štvorku a obmeniť jadro, ktoré spolu nedokáže prekročiť tieň a vo veľkých momentoch zakaždým zaradí spiatočku. Ak však hodíme očko na platovú situáciu kanadského klubu...

...John Tavares dosiahol v uplynulom ročníku 80 bodov. Poviete si, že veľmi dobre, lenže potom sa zamyslíte, že 39 z nich bolo pri presilových hrách a pri rovnovážnom počte na ľade už nešlo o takú slávu. A to všetko v podaní centra, ktorý zaťažuje platový strop 11 miliónmi dolárov a zmluva mu bude platiť ešte dva roky. Existuje niekto, kto by si na seba vzal takúto ťarchu, ale:

  1. Toronto by si muselo ponechať časť platu, pretože 11 miliónov je obrovská záťaž pre kohokoľvek
  2. Tavares má v zmluve „no move“ klauzulu, čo znamená, že s ním Toronto nemôže robiť žiadny pohyb v zostave bez jeho súhlasu
  3. Bol by niektorý tím ochotný ponúknuť adekvátnu protihodnotu za 32-ročného hráča, ktorý má výkonnostný vrchol už za sebou?

Ak prejdeme od Tavaresa k zvyšnému tripletu, najpravdepodobnejšie sa dlho javila výmena Williama Nylandera, ktorá sa stále nedá úplne vylúčiť, i keď nový GM Toronta Brad Treliving neznel tak, že by chcel obchodovať so svojimi najlepšími hráčmi. Nylanderovi vyprší zmluva budúce leto a zo súčasných 6,9 miliónov si výrazne prilepší.

Toronto by v prípadnej výmene dostalo vyššiu protihodnotu iba vtedy, ak by sa švédsky krídelník vopred dohodol na kontrakte s tímom, do ktorého by sa piekla jeho výmena. Podobný stav platí aj s Austonom Matthewsom, 25-ročná tvár organizácie Maple Leafs poputuje budúce leto na trh s voľnými hráčmi, ak neuzavrie nový pakt so svojím terajším zamestnávateľom.

Koniec iného neúspešného jadra istý na 99,9 percent

Winnipeg Jets, ktorí sa v 2011 presťahovali z Atlanty do Kanady, od prvých mesiacov okúzľovali výbornou atmosférou vo svojej aréne a odborníci ich neraz považovali za čierneho koňa v bojoch play-off. Od ročníka 2017/18 postúpili štyrikrát do vyraďovačky, raz vypadli v predkole, raz skončili v konferenčnom finále.

Jadro okolo brankára Connora Hellebuycka i útočníkov Blakea Wheelera, Marka Scheifeleho či centra Pierrea Luca-Duboisa zrejme píše svoje posledné spoločné dni. Hellebuyck sa jasne vyjadril v posezónnom rozhovore, že jeho jediným cieľom je vyhrať Stanley Cup, čoho sa vo Winnipegu pravdepodobne len tak nedočká.

Najväčšmi sa spomína New Jersey, kde však musia mať na pamäti, že miesto pod platovým stropom sa rýchlo míňa. Už uzavreli osemročnú zmluvu s Jesperom Brattom, power forward Timo Meier príde na rad ako ďalší. Preto zatiaľ nevedno, či budú ochotní vložiť do bránkoviska ťažké milióny, ak navyše videli, že na Stanley Cup nutne nepotrebujete hviezdu medzi tromi žrďami, viď Adin Hill (Vegas, 2023) a Darcy Kuemper (Colorado, 2022)

Situácia okolo Blakea Wheelera je o čosi iná. Keď si Rick Bowness minulý rok zasadol na lavičku Jets, tak Wheelera zbavil kapitánskeho céčka. Neurobil tak z dôvodu, že Wheelerovi v tejto pozícii neveril. Objasnil to slovami, aby z neho sňal tlak a počas prvých mesiacov sa aj zdalo, že išlo o mimoriadne prezieravé a múdre rozhodnutie. Koniec-koncov, aké by sme čakali od vždy otvoreného Bownessa, muža, ktorý hovorí od srdca a presne to, čo má na jazyku a rozhodne si doň nemieni zahryznúť.

Rick Bowness (vpravo hore) Galéria fotiek (6) Rick Bowness (vpravo) zvyšuje hlas na svojich zverencov Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/John Woods

Lenže ako sezóna postupovala, Winnipegu sa čoraz viac prestalo dariť a nakoniec vypadol v prvom kole na štíte Vegas Golden Knights. Wheeler nazbieral v 72 zápasoch 55 bodov. Tieto čísla ani náhodou nepripomínajú najlepšie Wheelerove roky (z bodového hľadiska ide o 10. najlepšiu sezónu) ale pozitívnym faktom je, že 40 bodov z nich zaznamenal pri rovnovážnom počte hráčov na ľade, hoci sa v nich skrývalo len deväť gólov. Wheelerov kontrakt vyprší v lete 2024. Vraví sa o výmene alebo vyplatení zo zmluvy.

Aj Mark Scheifele je mužom, ktorý by mal mať zrátané svoje dni v mrazivej Kanade. 30-ročný center má za sebou životnú gólovú sezónu (42), a hoci za posledný rok presiakli z Winnipegu reči, že trénerský štáb nebol príliš spokojný s jeho celkovým prístupom (čo aj dokazoval priamy očný test), očakávalo sa, o Scheifeleho bude záujem. Zatiaľ sa ale musia v Jets uspokojiť len s vyčkávaním na ideálne ponuky, interes nie je taký vysoký.

Asi najzamotanejší oblak nejasnosti panuje okolo centra Pierrea Luca-Duboisa. Už dva dni 25-ročný center požiadal v priebehu kariéry už o druhú výmenu. Najskôr sa pakoval z Columbusu a tentoraz chce opustiť aj Winnipeg. Je zaujímavé, že jeho agent už minulé leto sebavedomo vyhlasoval, že jeho klient má záujem iba o Montreal Canadiens. Ale chcú to isté aj Habs? Isteže, chcú, ale nie za každú cenu. Kanadský center bude o pár dní obmedzeným voľným hráčom a Jets si na neho udržia práva.

Duboisov tím sa už podľa správ zo zámoria rozprával s Kings o možnej dlhodobej zmluve, tí javia o neho najväčší interes, pretože si uvedomujú, že po odchode Anžeho Kopitara (36 rokov) budú potrebovať nového lídra na poste centra. Nezodpovedanou otázkou zostáva, č by boli ochotní vzdať sa mladíka/ov Quintona Byfielda alebo Gabea Vilardiho (23 gólov v poslednej sezóne).

Pierre-Luc Dubois Galéria fotiek (6) Manželstvo medzi Duboisom a Winnipegom sa pravdepodobne rozvedie Zdroj: SITA/AP/The Canadian Press/John Woods

Pat Brisson, známy agent, ktorý zastupuje aj Duboisa, však nepracuje iba s Canadiens a LA Kings. V bitke o rodáka zo Ste Agathe Des Monts sa ocitli aj iné tímy, ale doteraz nevedno, ktoré. Isté je akurát to, že v boji vedú LA Kings a Montreal Canadiens.

Zatiaľ nemôžeme tušiť, čo Jets zinkasujú v prípadných výmenách za Duboisa, Hellebuycka či Scheifeleho, isté je, že budú musieť vložiť dôveru do rúk dvoch najprouktívnejších hráčov lanského ročníka – 26-ročného strelca Kylea Connora a 27-ročného kandidáta na Norrisovu Trofej menom Josh Morrissey.

Čo bude s duom Bergeron – Krejčí?

Boston Bruins zažili fantastickú základnú časť NHL a so 135 bodmi prepísali všetky historické štatistiky. Prišlo prvé kolo play-off a v ňom zlyhali s Floridou Panthers, neskorším finalistom neľútostných bojov. Hneď po vypadnutí Bruins sa vyrojili opodstatnené špekulácie o tom, či sme videli posledný tanec v podaní súčasného Bostonu, najmä dvojice veteránov na poste centra – Patricea Bergerona a Davida Krejčího.

Krejčí sa minulý rok vrátil do NHL po roku strávenom v českom Olomouci a Bergeron si vzal dlhý čas na premyslenie a zmluvu podpísal až v auguste. Teraz môžeme očakávať podobný, ba až o niečo dlhší proces rozmýšľania. Onedlho 38-ročný center z Ancienne-Lorette i jeho český kolega sa dosiaľ nevyjadrili, aké plány majú pre najbližší ročník.

Patrice Bergeron (vľavo) a Galéria fotiek (6) Dočkáme sa ešte znamenitej spolupráce Bergeron - Marchand? Zdroj: SITA/AP/Jeffrey T. Barnes

Portál The Athletic uviedol, že jeden spoluhráč, ktorý žiadal zachovanie anonymity, by si nestavil na ich návrat. Bez ohľadu na rozhodnutie jedného i druhého musia Bruins počítať s akousi pokutou vo výške 4,5 milióna dolárov pre sezónu 2023/24, pretože Bergeron i Krejčí si vyslúžili výkonnostné bonusy a tie sa započítajú do platového stropu.

Ak sa jeden z dvojice (predovšetkým Bergeron) rozhodne, že končí s aktívnym hokejom, tak existuje vysoká pravdepodobnosť, že Bruins sa budú snažiť o zisk centra do prvých dvoch útokov. Presne tu sa natíska možnosť Pierrea-Luca Duboisa, avšak Boston zatiaľ netuší, ako ďalej. Preto im nezostáva nič, iba čakať a konať na poli výmen, kde je možný odchod obrancu Matta Grzelcyka a jedného z brankárskej dvojice Linus Ullmark/Jeremy Swayman.

Majstrovský ťah Colorada Avalanche?

V sezóne 2021/22, keď Colorado Avalanche vyhrali Stanley Cup, mali vo svojich radoch dvoch vynikajúcich a produktívnych centrov – Nathana MacKinnona a Nazema Kadriho. Druhý menovaný ale odišiel do Calgary a zostala po ňom nezaplnená diera. Nevraviac o „zdrhnutí“ André Burakovskeho do Seattlu, a svoju obrovskú a ťažko zmazateľnú škvrnu spôsobila aj absencia kapitána Gabriela Landeskoga, ktorý pre zranenie neodohral ani zápas. A v nasledujúcej sezóne si znova neobuje korčule a nevybehne na ľad.

Avalanche vypadli už v prvom kole na hokejkách Seattle Kraken, preto sa generálny manažér Chris MacFarland musel obzrieť po posilnení tohto postu. Musel mať však na pamäti, že Colorado nemá v zásobe toľko mladých talentov, ktorých by mohlo použiť v prípadnej výmene ako protihodnotu, a taktiež rozumne narábať s draftovými voľbami, tie nemôžete donekonečna iba vymieňať za okamžitú pomoc, lebo raz vás tieto kroky dobehnú a pohltia.

Preto konal a z Nashvilleu získal centra Ryana Johansena, a to prakticky zadarmo. Opačným smerom putuje iba čoskoro neobmedzený voľný hráč Alex Galchenyuk, pričom Nashville si ponecháva polovicu platu. 30-ročný center síce urobil v poslednej sezóne obrovský krok späť 28 bodmi v 55 zápasoch, ale v Denveri veria, že s lepšími spoluhráčmi a v ofenzívnejšom systéme znova rozkvitne.

Ryan Johansen pri puku Galéria fotiek (6) Ryan Johansen pri puku Zdroj: SITA/AP/Paul Vernon

Johansenovo kariérne maximum je 71 bodov zo sezóny 2014/15, keď hral ešte za Columbus. 30-ročný Vancouverčan nepatrí k najlepším korčuliarom, ale v Avalanche bude mať okolo seba dostatočné množstvo viac ako solídnych mužov s touto prednosťou, preto by mal naplno využiť svoj potenciál ako tvorca hry.

V Johansenov prospech zahral i fakt, že generálny manažér Chris MacFarland bol asistentom GM v Columbuse v 2010, keď ho draftovali, a tréner Jared Bednar mal Johansena pod drobnohľadom na farme Columbusu Blue Jackets, kde vykonával funkciu asistenta kouča. Avs sa pripravili aj na možný odchod J.T. Comphera, 28-ročný hráč poputuje 1. júla na trh s neobmedzenými voľnými hráčmi.

Nashville sa ocitlo pod rukami Barryho Trotza, ikonický tréner sa vrátil do mesta ako generálny manažér a hoci túto funkciu dostane až od 1. júla, nebojí sa obchodovať ešte predtým. Už angažoval ofenzívne ladeného trénera Andrewa Brunettea a Trotz evidentne plánuje naplniť svoje slová o tom, že Predators budú ofenzívnejšie a atraktívnejšie mužstvo pre oko diváka. Výmena Ryana Johansena je iba začiatok.

Viac o téme: John Tavares Patrice Bergeron Boston Bruins Winnipeg Jets Linus Ullmark New Jersey Devils Colorado Avalanche Los Angeles Kings Nashville Predators David Krejčí Toronto Maple Leafs Nazem Kadri Matt Grzelcyk Ryan Johansen Barry Trotz Connor Hellebuyck Anže Kopitar Josh Morrissey Mark Scheifele Blake Wheeler Auston Matthews J.T. Compher Pierre-Luc Dubois Mitch Marner Rick Bowness Brad Treliving Kyle Connor Gabriel Vilardi Quinton Byfield Jeremy Swayman Willam Nylander

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy