Premiérový štart sa takmer premenil na rozprávku: Skvelý výsledok slovenskej reprezentantky

Slovenská vlajka - ilustračné fotoSlovenská vlajka - ilustračné foto Zdroj: Getty Images

KRAKOV - Slovenská triatlonistka Zuzana Michaličková obsadila na III. európskych hrách v Krakove 12. miesto.

V súťaži žien na olympijskej trati (1,5 km plávanie, 50 km cyklistika a 10 km beh) triumfovala Nórka Solveig Lövsethová s desaťsekundovým náskokom pred Rakúšankou Juliou Hauserovou, tretia skončila Belgičanka Jolien Vermeylenová (+12).

Michaličková stratila na víťazku 71 sekúnd. Na štart sa postavili aj ďalšie dve slovenské reprezentantky - Romana Gajdošová skončila na 30. a Ivana Kuriačková na 36. pozícii.

Skvelý výkon počas celých pretekov

Kým Gajdošová a Kuriačková štartovali aj na premiérových EH v Baku 2015 (33. resp. 35. miesto), pre Michaličkovú to bola premiéra na tomto podujatí. Už v úvodnej plaveckej časti sa držala v popredí, do cyklistickej časti išla v elitnej desiatke s 20-sekundovou stratou na líderku Mathilde Gautierovú z Francúzska.

Nechýbala potom ani vo vedúcej 23-člennej skupine, ktorá sa v prostrednej časti súťaže spojila a udávala tempo pretekov, a na chvíľu viedla celý pelotón. Pred záverečným behom jej patrila priebežne 15. pozícia, na čele bola o 10 sekúnd pred ňou Slovinka Tjaša Vrtačičová.

Vpredu sa potom vytvorila sedemčlenná skupina, Michaličková figurovala s menším odstupom v druhej. V cieli ju napokon klasifikovali dve miesta za elitnou desiatkou, na ktorú jej chýbalo 33 sekúnd.

"Dosiahla som veľmi pekné umiestnenie. Dnes to bolo aj o prekonávaní sa. Mala som totiž v každej fáze krízy, ktoré som musela prekonať. Od začiatku a úvodného skočenia do vody sa mi išlo dobre. Snažila som sa bojovať. Škoda, že neboli nejaké kopce na cyklistickej trati. Bolo by to ťažšie a viac by mi to sedelo. Takto s nami zostali v kontakte viaceré triatlonistky," povedala Michaličková pre webstránku olympic.sk

V stredu sú v Krakove na programe preteky triatlonistov (Peter Rojtáš, Richard Varga) a Slovensko obsadí na EH aj sobotnú súťaž miešaných štafiet.

Európske hry v Krakove-Malopoľsku
triatlon - ženy: 1. Solveig Lövsethová (Nór.) 1:57:05 h, 2. Julia Hauserová (Rak.) +10, 3. Jolien Vermeylenová (Bel.) +12,...12. Zuzana MICHALIČKOVÁ +1:11, 30. Ivana KURIAČKOVÁ +6:45, 36. Romana GAJDOŠOVÁ (všetky SR) +7:50

Vargová s Dratvom prišli o postup do play off

Slovenskí bedmintonisti Milan Dratva s Katarínou Vargovou prišli o možnosť postupu do play off mixu na Európskych hrách v Poľsku. V utorok prehrali v základnej A-skupine s írskou dvojicou Joshua Magee a Moya Ryan 0:2 na sety (5:21, 15:21).

V pondelok podľahli Francúzsku taktiež 0:2 na sety (14:21, 11:21) a v A-skupine tak už nemôžu obsadiť žiadnu z dvoch postupových pozícii. Miestenku vo štvrťfinále si naopak zaistili práve Íri i Francúzi, ktorí zdolali Talianov 2:0 (21:9, 21:10). Tí ukončia svoje pôsobenie na turnaji štvrtkovým zápasom proti Slovensku.

Viac o téme: Európske hry Romana Gajdošová Zuzana Michaličková Ivana Kuriačková