Skvelý štart, smoliarsky koniec: Slovenský triatlonista bol súčasťou hromadnej havárie

Na snímke slovenskí reprezentanti v triatlone sprava Ondrej Kubo, Ivana Kuriačková, Margaréta Vráblová, Margaréta Bičanová a Peter Rojtáš počas brífingu Slovenskej triatlonovej únieNa snímke slovenskí reprezentanti v triatlone sprava Ondrej Kubo, Ivana Kuriačková, Margaréta Vráblová, Margaréta Bičanová a Peter Rojtáš počas brífingu Slovenskej triatlonovej únie Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

KRAKOV - Slovenský triatlonista Peter Rojtáš obsadil na európskych hrách predposledné 51. miesto po hromadnom páde v závere cyklistickej časti.

V súťaži mužov na olympijskej trati (1,5 km plávanie, 40 km cyklistika a 10 km beh) triumfoval Nór Vetle Bergsvik Thorn so sekundovým náskokom pred Shacharom Sagivom z Izraela, tretí skončil Švajčiar Adrien Briffod (+2 s). Ďalší Slovák Richard Varga odstúpil na začiatku bežeckej časti.

Rojtáš bol po plaveckom úseku v prvej desiatke a na vedúceho Mitcha Kolkmana z Holandska strácal jedenásť sekúnd. V cyklistickej časti, ktorú sprevádzal jemný dážď, sa celý čas držal v hlavnej skupine a najlepšie bol na dvanástom mieste. Po stmelení štartového poľa bol však súčasťou hromadnej havárie a z bicykla zosadal s viac ako trojminútovým mankom.

"Po daždi bola cesta klzká. Asi 10 metrov predo mnou spadla skupina. Brzdil som, čo to išlo, ale dostal som sa do šmyku a letel som cez súperov. Cítil som bolesť v stehne i v holennej kosti. Nevedel som sa dlhšie postaviť. Organizátori ma zobrali mimo trať. Keď mi už chceli zobrať číslo, tak bolesť poľavila. Rozhodol som sa to skúsiť, aj keď som cítil bolesť," povedal k nehode Rojtáš pre webstránku olympic.sk.

Mal som smolu

Preteky síce dokončil, no počas behu strata narástla a napokon obsadil predposledné 51. miesto so stratou 8:51 minúty. "Vedel som, že nemôžem bojovať o najlepšie pozície. V behu som sa po tom cyklistickom páde dosť vytrápil. Plávanie mi vyšlo nad očakávania, málokedy na tomto fóre vyplávam v prvej skupine. Na bicykli som mal smolu. Beh už bol aj pre problémy skôr v tréningovom tempe," zhodnotil svoj výkon slovenský pretekár.

Varga prešiel na bicykel až v tretej desiatke s 28-sekundovým mankom na Kolkmana. "Vo vode to bolo brutálne. Aj som si myslel, že niektorých súperov rozhodcovia diskvalifikujú. Dostal som zopár poriadnych kopov do hlavy," opísal 34-ročný pretekár začiatok pretekov.

Nemalo význam pokračovať

Uprostred cyklistickej časti na chvíľu stratil kontakt s hlavnou skupinou, v ktorej bolo vyše dvadsať pretekárov, no dokázal sa vrátiť. Po 40 kilometroch figuroval na 32. mieste s 20-sekundovou stratou na vedúceho Paula Georgenthuma z Francúzska. Na výmene pritom stratil až trinásť sekúnd a štyri pozície. V úvode behu začal výrazne zaostávať, po prvom kole narástla strata na viac ako tri minúty a následne odstúpil pre problémy s ľavým lýtkom.

"Budem sa musieť dať dokopy. Nemalo význam pokračovať a zhoršiť si stav. Myslel som aj na sobotňajšie štafety, ktoré by som mal absolvovať. Aj preto som sa rozhodol radšej odstúpiť," vysvetlil Varga. V sobotu čaká slovenských pretekárov súťaž miešaných štafiet.

Európske hry v Krakove-Malopoľsku

triatlon - muži: 1. Vetle Bergsvik Thorn (Nór.) 1:46:50 h, 2. Shachar Sagiv (Izr.) +1 s, 3. Adrien Briffod (Švaj.) +2, ..., 51. Peter ROJTÁŠ +8:51 min., nedokončil: Richard VARGA (obaja SR)

Viac o téme: Triatlon Európske hry Peter Rojtáš