Budú bojovať o svetový šampionát: Hádzanári spoznali súpera v prvej fáze kvalifikácie

Slovenskí hádzanári Slovenskí hádzanári Zdroj: TASR/Henerich Mišovič

VIEDEŇ - Slovenskí hádzanári sa v prvej fáze kvalifikácie MS 2025 stretnú s Kosovom. Rozhodol o tom stredajší žreb v sídle Európskej hádzanárskej federácie vo Viedni.

Slováci odohrajú prvý duel 1./2. novembra na domácej pôde, odveta sa bude hrať 4./5. novembra na palubovke súpera. Víťaz dvojzápasu si zabezpečí postup do prvého kola II. kvalifikačnej fázy.

Slováci figurovali medzi nasadenými tímami, dostať mohli aj Lotyšsko, Taliansko, Luxembursko alebo Veľkú Britániu. Ak chcú zverenci trénera Fernanda Guricha postúpiť na svetový šampionát do Chorvátska, Dánska a Nórska (január 2025), musia prejsť až cez troch súperov.

V prvom kole II. fázy sa v marci budúceho roka k pätici postupujúcich z prvej fázy pridajú Litva, Ukrajina a Belgicko. Štyri tímy sa z neho prebojujú do záverečného kola kvalifikácie, kde už bude v hre aj 18 z 21 účastníkov ME 2024. Z vyžrebovaných barážových dvojíc vzíde v máji jedenásť postupujúcich tímov na MS.

"Kosovo nebola možnosť, ktorú by sme najviac preferovali, ale súpera si netreba vyberať a musíme byť pripravení čeliť každému. Máme nejaké informácie o našom súperovi. Niekoľko hráčov pôsobí vo Švajčiarsku.

Najlepší hráč je pivot Jupa, k oporám patria aj tvorca hry Dedaj či Gjuka. Potrebujeme získať o ich hre ďalšie poznatky, aby sme sa čo najlepšie pripravili. Samozrejme, potrebujeme pracovať aj na zlepšení nášho systému. Proti Kosovčanom to nebude jednoduché, ale pokúsime sa dobre pripraviť a odviesť maximum," uviedol reprezentačný tréner Fernando Gurich pre portál slovakhandball.sk.

Z európskych krajín má zatiaľ istú účasť na svetovom šampionáte v roku 2025 iba trojica organizátorov Chorvátsko, Dánsko, Nórsko, pribudnú k nim aj traja najlepší z ME 2024 v Nemecku.

Slováci naposledy štartovali na MS v roku 2011 vo Švédsku, kde obsadili 17. miesto.

Žreb prvej fázy kvalifikácie MS 2025 (prvé zápasy 1./2. novembra, odvety 4./5. novembra 2023):

SLOVENSKO - Kosovo

Luxembursko - Izrael

Veľká Británia - Fínsko

Lotyšsko - Estónsko

Turecko - Taliansko

Viac o téme: Slovensko Kosovo EHF
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy