Česko na nohách! Rozprávka dokonaná, nezastaviteľná ľaváčka ovládla celý Wimbledon

Markéta Vondroušová s víťaznou wimbledonskou trofejouMarkéta Vondroušová s víťaznou wimbledonskou trofejou Zdroj: TASR/AP/Alberto Pezzali

LONDÝN - Česká tenistka Markéta Vondroušová vyhrala Wimbledon. Dvadsaťštyriročná rodáčka zo Sokolova porazila v dnešnom finále turnajovú šestku Ons Jabeurovú z Tuniska dvakrát 6:4 a oslavuje prvý grandslamový titul v kariére.

Na trávnatých dvorcoch v All England Clube nadviazala na triumfy Petry Kvitovej (2011, 2014) a Jany Novotnej (1998). Vondroušová sa stala prvou tenistkou v histórii, ktorá londýnsky turnaj ovládla ako nenasadená hráčka.

Premiérovú trofej z turnajov "veľkej štvorky" získala na druhý pokus, pred štyrmi rokmi neuspela v boji o titul na Roland Garros. Za víťazstvo zinkasuje prémiu 2,35 milióna libier, Jabeurová dostane polovicu. Česká tenistka sa tiež posunie zo 42. miesta svetového rebríčka do prvej desiatky.

Zverenkyňa trénera Jána Hernycha dokonala v Londýne prekvapivé ťaženie na trávnatom povrchu, ktorý doteraz nemala v obľube. Doteraz najlepšie skončila vo Wimbledone predvlani v 2. kole. Jabeurová neuspela vo wimbledonskom finále ani na druhý pokus, vlani prehrala s Jelenou Rybakinovou z Kazachstanu. Po vlaňajšom US Open prehrala aj tretí rozhodujúci zápas na grandslame a nevyužila ďalšiu šancu stať sa prvou grandslamovou víťazkou zo severnej Afriky a arabských krajín.

Frustrovaná Ons Jabeurová Galéria fotiek (37) Sklamaná Ons Jabeurová Zdroj: SITA/AP/Alastair Grant

Obe hráčky vstúpili do stretnutia na centrkurte pred zrakmi princeznej Kate a množstve tenisových legiend vrátane deväťnásobnej víťazky Martiny Navrátilovej opatrne. Lepší úvod mala Jabeurová, ktorá získala dvakrát výhodu brejku a viedla 2:0 a 4:2.

Vondroušová ale dokázala vždy zareagovať a od siedmej hry sa jej podaril obrat. Vyhrala štyri gamy za sebou a po štyridsiatich minútach získala aj prvý set. Jabeurová doplatila na 15 nevynútených chýb, Češka ich mala len šesť.

Česká legenda Martina Navrátilová Galéria fotiek (37) Duel si pozrela aj Martina Navrátilová Zdroj: SITA/AP/Alberto Pezzali

Vondroušová využila psychickú výhodu aj na začiatku druhého setu. Hneď v úvode prelomila opäť súperkin servis. Za podpory wimbledonského šampióna z roku 1973 Jana Kodeša či Heleny Sukovej z lóže ale nevyužila vzápätí tri gamebaly a Tunisanka sa vrátila do hry.

Za stavu 3:1 ale Jabeurová znovu nepotvrdila brejk a Vondroušová vyrovnala. Rozhodnutie prišlo v deviatej hre. Vondroušová v nej po šiesty raz v zápase súperku "brejkla" a pri vlastnom servise využila po hodine a 22 minútach hry druhý mečbal. Po returne pri sieti od radosti spadla na zem a vychutnala si ovácie zaplneného hľadiska.