Paráda, všetky tri Slovenky sú vo finále: V boji o zlato máme aj top favoritku!

Zuzana PaňkováZuzana Paňková Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Všetky tri slovenské pretekárky postúpili do finále C1 v kategórii do 23 rokov na MEJ vo vodnom slalome v Čunove.

Formu z kvalifikácie potvrdila v semifinále Zuzana Paňková, ktorá obsadila prvé miesto. Jej krajanky Soňa Stanovská a Emanuela Luknárová obsadili šieste a siedme miesto.

Paňková mala dotyk na šiestej bránke, no už na druhom medzičase bol náskok na priebežne vedúcu Francúzku Doriane Delassusovú 1,04 sekundy. Tempo udržala až do konca a súperku predstihla o 67 stotín sekundy.

Paňková je medzi top favoritkami

Paňkovej patrí 10. miesto v svetovom rebríčku elitnej kategórie C1 a spolu s Češkou Gabrielou Satkovou patrí medzi veľké favoritky. Satková, ktorá je zároveň obhajkyňa, skončila napriek trom chybám na štvrtom mieste s mankom 3,63 sekundy.

Stanovská mala dotyk na osmičke i deviatke, stratu však dokázala skresať v tretej časti. Na Paňkovú jej chýbalo 4,72 sekundy a obe si tak zopakujú individuálne finále zo soboty, keď postúpili medzi najlepšiu desiatku v K1.

Soňa Stanovská Galéria fotiek (3) Soňa Stanovská Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Luknárová patrila k dvom pretekárkam zo semifinálovej dvadsiatky, ktoré predviedli bezchybnú jazdu. Zdržala sa na červenej osemnástke a menší problém jej robili o niečo neskôr aj valce. Na Paňkovú stratila 5,17 sekundy.

Emanuela Luknárová Galéria fotiek (3) Emanuela Luknárová Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Sklamanie v mužskej časti

Medzi mužmi nepostúpil ani jeden domáci zástupca. Adam Janovčík obsadil 13. miesto, jeho krajan Ľudovít Macúš bol o pozíciu nižšie. Janovčík mal trest za dotyk na bránke číslo štrnásť, ktorá nasleduje za náročnou technickou časťou.

Na postupovú desiatku mu chýbalo 1,56 sekundy. Macúš nezvládol skoky, za prvým "ťukol" červenú dvanástku a pri nájazde do ďalšieho dostal dve sekundy za dotyk na dvadsaťtrojke. Na postup mu chýbalo 1,99 sekundy.

V semifinále bol najrýchlejší Francúz Adrien Fischer s bezchybnou jazdou. Jeho krajan a víťaz kvalifikácie Yohann Senechault sa taktiež trápil v technickej časti, kde "chytil" dvojsekundový trest. Napriek tomu postúpil zo šiesteho miesta (+7,03).

Úradujúci majster Vojtěch Heger z Česka si zaistil miestenku napriek chybe a obsadil štvrté miesto. Superfavorit Miquel Trave zo Španielska zaostal za Fischerom o 73 stotín sekundy.

Vo svetovom rankingu elitnej kategórie mu patrí siedme miesto, na tohtoročných ME v Krakove získal striebro a v sobotu zvíťazil v Čunove v K1. Finále mužov do 23 rokov bolo na programe o 12.00 h, ženy štartovali o 12.25.

MEJ - výsledky:
C1 do 23 rokov - semifinále:
ženy: 1. Zuzana PAŇKOVÁ (SR) 105,92 (2), 2. Doriane Delassusová (Fr.) +0,67 (2), 3. Ainhoa Lameirová (Šp.) +2,86 (2), ...6. Soňa STANOVSKÁ +4,72 (4), 7. Emanuela LUKNÁROVÁ (obe SR) +5,17 (0)

muži: 1. Adrien Fischer (Fr.) 92,91 s (0), 2. Miquel Trave (Šp.) +0,73 (0), 3. Peter Linksted (V. Brit.) +3,45 (0), ...13. Adam JANOVČÍK +10,72 (2), 14. Ľudovít MACÚŠ (obaja SR) +11,15 (4)

Krajčí postúpil do finále juniorskej C1

Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Samuel Krajčí postúpil v nedeľu do finále C1 juniorov na MEJ v Čunove. V semifinále obsadil šieste miesto a môže tak bojovať o obhajobu titulu z Českých Budějovíc.

Krajčí urobil len jednu chybu v náročnej technickej časti, kde stratil aj pomerne veľa času. Na najrýchlejšieho Žigu Lin Hočevara, ktorý bol prvý aj v kvalifikácii a patrí k favoritom, stratil 4,95 sekundy. Postúpiť sa nepodarilo ďalším dvom Slovákom - Martin Kindl sa trápil najmä v druhej polovici kanála a skončil štrnásty s troma chybami a mankom 4,07 sekundy na najlepšiu desiatku.

Dávid Štaffen urobil v nájazde do problematickej trinástky eskimáka a stratu sa mu už nepodaril dohnať, za desiatym Francúzom Elouanom Debliquym zaostal o 6,90 sekundy.

C1 juniori - semifinále:
muži: 1. Žiga Lin Hočevar (Slov.) 98,59 s (0), 2. Martin Cornu (Fr.) 99,17 (0), 3. Filip Jiras (ČR) +1,51 (0), ...6. Samuel KRAJČÍ +4,95 (2), 14. Martin Kindl +9,75 (6), 15. Dávid Štaffen +12,58 (6)

Finále junioriek C1 bez slovenských pretekárok

Žiadna slovenská loď nepostúpila do finále C1 junioriek na MEJ v Čunove. Najbližšie k miestenke medzi najlepšiu desiatku mala Petronela Ižová, ktorá skončila na dvanástom mieste a na postup do finále jej chýbalo 6,43 sekundy.

Ižová mala dobre rozbehnutú jazdu, musela sa však vracať do dvadsiatej bránky a potom prišiel aj dotyk na dvadsaťtrojke. Jej krajanka Stanislava Ďuratná mala väčšie problémy, nazbierala až 10 trestných sekúnd a skončila šestnásta s vyše 20-sekundovým mankom na desiatu Eyleen Vuilleumierovú zo Švajčiarska.

Najrýchlejšia bola napriek dvom chybám Nemka Paulina Pirrová, víťazka kvalifikácie a sobotňajšieho finále K1. Štvrté miesto obsadila slovinská favoritka Naja Pinteričová so stratou 4,43 sekundy a jednou chybou. Počítalo sa aj s jej krajankou Asjou Jugovou, tá sa však s traťou bila - mala päť dotykov, minula bránku číslo dvadsaťtri a obsadila posledné miesto.

ženy: 1. Paulina Pirrová (Nem.) 116,12 (4), 2. Valentýna Kočířová (ČR) +1,18 (0), 3. Neele Krechová (Nem.) +1,30 (2), ...12. Petronela IŽOVÁ (SR) +24,88 (2), 16. Stanislava ĎURATNÁ (SR) +38,75 (10)

Viac o téme: Soňa Stanovská Emanuela Luknárová Zuzana Paňková