Fantázia! Talentovaná Paňková vybojovala pre Slovensko medailu: Na cenný kov siahala aj Stanovská

Slovenská reprezentantka v C1 Zuzana Paňková vo finále žien do 23 rokov počas majstrovstiev Európy juniorov do 23 rokovSlovenská reprezentantka v C1 Zuzana Paňková vo finále žien do 23 rokov počas majstrovstiev Európy juniorov do 23 rokov Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA - Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Zuzana Paňková získala striebro v C1 do 23 rokov na MEJ v Čunove. Na domácom kanáli nestačila len na obhajkyňu Gabrielu Satkovú z Česka, na ktorú stratila 3,76 sekundy. Tretie miesto obsadila Doriane Delassusová z Francúzska s mankom 4,38 s, pričom všetky tri z medailového pódia predviedli bezchybnú jazdu.

Cenný kov tesne ušiel ďalšej Slovenke Soni Stanovskej, ktorá bola štvrtá s jednou chybou (+7,35 s). Ďalšia domáca pretekárka Emanuela Luknárová dostala 50-sekundovú penalizáciu za bránku číslo desať a obsadila deviate miesto.

Slovenská reprezentantka v C1 Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Satková je pretekárka elitnej úrovne, v rebríčku ICF jej patrí šieste miesto. Osemnásťročná Paňková tiež jazdí Svetový pohár, no finále na vrcholnom podujatí v kategórii do 23 rokov bolo pre ňu premiérové.

"S jazdou som spokojná, cítila som sa super a išla som čisto. V tomto športe sa môže stať hocičo, ale Satková jazdí úžasne. Nevedela som, že má čas pod sto sekúnd, ale počula som, že prekonala Soňu o sedem," uviedla Paňková k svojej jazde.

Následne však priznala aj nejaké chyby: "Do šiestej bránky som nemala na pádle pokoj, trochu som váhala. Potom to však išlo dobre, len s drobnými chybami."

Svoj čas zo semifinále zlepšila o 2,17 sekundy a napravila najmä tretiu a štvrtú časť v bránkach 18 až 23, na ktorú sa sústredila pred pretekmi s trénerom. "Rady určite pomohli, tou časťou sme sa najviac zaoberali, boli tam chyby aj vo včerajšom kajakárskom finále," povedala Paňková.

V Čunove získala už tretiu striebornú medailu a prvú individuálnu, v nedeľu ju čakajú ešte preteky v kajak krose. "V cieli som bola veľmi šťastná, je to moja prvá strieborná medaila v dvadsaťtrojke. Určite ma to namotivuje," dodala Paňková.

Augustové MSJ vynechá

Augustové MSJ v Krakove vynechá, chce sa sústrediť na jesennú účasť sezóny, ktorej súčasťou sú majstrovstvá sveta elitnej kategórie vo Veľkej Británii. Na podujatí pretekári zároveň bojujú o olympijské miestenky pre svoje reprezentácie.

Paňková i Stanovská štartujú v Čunove vo všetkých disciplínach a získali spolu dve striebra v hliadke. Náročný program doľahol na Stanovskú v sobotu, no šampionát hodnotila pozitívne.

"Zo štvrtého miesta sa teším, podala som dobré výkony v kajaku i kanoe. Jazda bola celkom fajn, dotyk ma trocha rozhodil, ale všeobecne hodnotím šampionát dobre. Dnes to bolo lepšie ako včera, ale stále tomu niečo chýbalo," povedala Stanovská.

Sklamanie Luknárovej

Bez penalizácii mala piaty najlepší čas Luknárová, v cieli jej však pripočítali trest za minutie desiatej bránky. Po pretekoch neskrývala sklamanie: "Som hrozne smutná a sklamaná. Išla som do toho s veľkou vervou a miestami som to asi prepálila. Po dotyku na trojke som sa vrátila do ideálnej stopy, potom som však znova vypadla a potom prišla tá desiatka."

V mužskej kategórii do 23 rokov nemalo Slovensko zastúpenie. Titul vybojoval Francúz Yohann Senechault, ktorý ukázal po najlepšom čase v kvalifikácii kvalitu aj na novej trati. O 1,27 s za ním zaostal vlaňajší šampión Vojtěch Heger a pódium doplnil Brit Peter Linksted. Všetci traja predviedli čistú jazdu.

C1 do 23 rokov - finále:

ženy: 1. Gabriela Satková (ČR) 99,99 s (0), 2. Zuzana PAŇKOVÁ (SR) +3,76 (0), 3. Doriane Delassuvoá (Fr.) +4,38 (0), 4. Soňa STANOVSKÁ (SR) +7,35 (2), 5. Eva Říhová (ČR) +8,74 (0), 6. Ainhoa Lameirová (Šp.) +19,86 (2), ...9. Emanuela LUKNÁROVÁ (SR) +57,43 (52)

Zľava slovenská reprezentantka v Galéria fotiek (10) Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

muži: 1. Yohann Senechault (Fr.) 93,59 s (0), 2. Vojtěch Heger (ČR) +1,27 (0), 3. Peter Linksted (V. Brit.) +1,54 (0), 4. Martin Kratochvíl (ČR) +3,14 (2), 5. Flavio Micozzi +4,05 (0), 6. Miquel Trave (Šp.) 4,18 (4)

Viac o téme: C1 Soňa Stanovská Emanuela Luknárová Zuzana Paňková Gabriela Satková