Diskvalifikácia Ukrajinky pobúrila športový svet: Nastali až dva mimoriadne zvraty!

Oľha CharlanováOľha Charlanová Zdroj: TASR/AP/Luca Bruno

MILÁNO - Medzinárodná šermiarska federácia (FIE) zrušila diskvalifikáciu Oľhy Charlanovej na prebiehajúcich MS v Miláne.

Na základe tohto verdiktu sa bude môcť Ukrajinka predstaviť v tímovej súťaži. Okrem toho sa zrušila povinnosť podávať si po zápasoch ruky.  

Rozhodnutie prišlo krátko po tom, ako prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach zaručil Charlanovej miestenku na budúcoročných OH v Paríži.

Hrozilo, že pre gesto príde o olympiádu v Paríži

Charlanovú diskvalifikovali, pretože si odmietla podať ruku s ruskou súperkou Annou Smirnovovou po ich štvrtkovom zápase (15:7). Ukrajinka už deň pred súbojom avizovala, že súperke ruku nepodá.

"My ukrajinskí športovci sme pripravení čeliť Rusom na športovisku, ale nikdy si s nimi nepodáme ruky," povedala pre AFP. Zároveň uviedla, že grécky prezident Medzinárodnej šermiarskej federácie (FIE) Emmanuel Katsiadakis ju ubezpečil, že "je možné", aby si po víťazstve nepodávali ruky a namiesto toho sa dotkli čepeľami.

"Myslela som si, že jeho slovo má váhu, ale zrejme nie. Táto federácia sa nikdy nezmení. Dúfam, že šermiarsky svet to pochopí. Nielen to, že niečo nie je v poriadku, ale že treba niečo urobiť, aby sa to zmenilo," konštatovala Charlanová. Agentúra AFP v tejto súvislosti citovala z pravidiel FIE, v ktorých sa uvádza: "Dvaja šermiari si musia podať ruky, keď je výsledok zápasu definitívny."

Svetový šampionát je kľúčové podujatie pre kvalifikáciu na OH, Charlanovej preto v piatok napísal Bach. "Vzhľadom na vašu jedinečnú situáciu vám Medzinárodný olympijský výbor pridelí dodatočné miesto na olympijské hry v Paríži 2024 v prípade, že sa nebudete môcť kvalifikovať v zostávajúcom období," uviedol.

Olha Charlanová Galéria fotiek (4) Zdroj: Profimedia

Viac o téme: Thomas Bach Olha Charlanová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Facebook/Вадим Гутцайт, Twitter/FIE, VIDEO: Twitter/NEXTA
  • Zdroj: TASR, ČTK, športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy