Dramatická divočina v Kosove: Slovák Jirka v 24. minúte nadstavenia konečne rozjasal Plzeň!

Erik Jirka rozhodol o postupe PlzneErik Jirka rozhodol o postupe Plzne Zdroj: Profimedia

PRIŠTINA - Futbalisti Plzne v dramatickej odvete 2. predkola Európskej konferenčnej ligy zvíťazili na ihrisku kosovskej Drity 2:1 vďaka penalte Erika Jirku z 24. minúty nadstaveného času.

Favorizovaná Viktoria v súčte s domácou bezgólovou remízou postúpila do ďalšej fázy kvalifikácie. Dvojzápas s maltskou Gzirou rozohrá na budúci týždeň doma.

Stretnutie v Prištine, ktoré bolo dvakrát prerušené kvôli čiastočnému výpadku svetiel, gólovo otvoril v 76. minúte striedajúci Rafiu Durosinmi. Potom vyrovnal Besnik Krasniqi, ktorý bol následne vylúčený, a tesne pred koncom rozhodol Slovák Jirka. Viktoria vo štvrtom súťažnom dueli sezóny pod staronovým trénerom Koubkom prvýkrát zvíťazila.

Hostia sa v kosovskej metropole od začiatku snažili útočiť, no podobne ako v Plzni narážali na pevný defenzívny blok súpera. Do zakončenia sa tak v prvej polovici príliš nedostávali, Kalvachovu strelu si postrážil brankár Smakiqi.

Hráči Drity skôr vyčkávali, no v 26. minúte Jashari po protiútoku zamieril o kúsok vedľa. Na druhej strane Kopic po súhre s Chorým v dobrej pozícii v šestnástke nedokázal presne vystreliť.

Dvakrát vypadlo osvetlenie

Po zmene strán na štadióne čiastočne vypadlo osvetlenie. Sundberg prvýkrát prerušil zápas v 49. minúte. Po zhruba desaťminútovej prestávke, počas ktorej sa svetlá podarilo postupne nahodiť, sa opäť mohlo hrať. V 65. minúte síce problematický stožiar znovu zhasol, no po kratšej pauze ako v prvom prípade sa znova rozsvietil.

Potom si obe mužstvá vytvorili dobré šance. Plzenský Chorý v 70. minúte hlavičkoval do brejku a hosťujúci gólman Staněk zlikvidoval Alzerajovu ranu z uhla.

Hostia v 76. minúte otvorili skóre. Čerstvý náhradník Durosinmi po niekoľkých desiatkach sekúnd na ihrisku si naskočil na Jirkov center a hlavou prekonal Smakiqiho. Západočesi ale následne ponúkli Drite niekoľko šancí. V 88. minúte Dabiqaj ešte trafil bočnú sieť, no v druhej z avizovaného 18-minútového nadstavenia po niekoľkých nedôslednostiach v obrane vyrovnal Blerim Krasniqi.

Jirka rozhodol v 24. minúte nadstavenia

Striedajúci útočník kosovského mužstva dostal za prehnane emotívnu gólovú oslavu žltú kartu, v závere nadstavenia bol napomínaný druhýkrát a ihrisko musel predčasne opustiť. Plzenskí futbalisti napokon krátku presilovku využili.

Besnik Krasniqi v pokutovom území zahral rukou a Slovák Jirka na začiatku 24. nadstavenej minúty penaltu chladnokrvne premenil. Tesne pred koncom ešte Viktoriu zachránil Staněk, ktorý vytiahol nad brvno Jashariho ranu.

Západočesi vyhrali iba druhý z posledných 11 súťažných zápasov, no v predkolách európskych pohárov natiahli sériu bez porážky na osem stretnutí.

Viac o téme: FC Viktoria Plzeň Erik Jirka FC Drita Európska konferenčná liga