Neuveriteľná športová tragédia: Česká medailistka zomrela pár hodín po zisku zlata

Ilustračné fotoIlustračné foto

LONDÝN - Na letných olympijských hrách v Londýne v roku 1948 získalo vtedajšie Československo celkom 11 medailí, z toho šesť zlatých, a v hodnotení národov sa umiestnilo na ôsmom mieste.

Jeden zo zlatých kovov vybojovalo 14. augusta 1948 družstvo športových gymnastiek. Ich triumf však mal horkú príchuť, pretože v noci po skončení olympijskej súťaže zomrela jedna z členiek ich tímu - dvadsaťdvaročná Eliška Misáková, u ktorej lekári po príchode do Británie zistili detskú obrnu. Pri slávnostnom vyhlásení víťazov bola československá vlajka olemovaná čiernou stuhou, Misáková ako jediný športovec v dejinách olympijských hier dostala čestnú zlatú medailu in memoriam.

Československé reprezentačné družstvo v zložení Zdenka Honsová, Marie Kovářová, Miloslava Misáková, Milena Müllerová, Věra Růžičková, Božena Srncová, Olga Šilhánová a Zdena Vermiřovská tvorili členky Sokola. "Najprv nás bolo 126, počas tej doby sme absolvovali množstvo sústredení a pretekov," popísala neskôr vtedajšie dvojročné hľadanie tých najlepších pretekárok, ktoré viedla, sokolská náčelníčka Marie Provazníková.

Slávy si ale športové bojovníčky príliš neužili. V Československu sa chopili moci komunisti, ktorí chápali sokolské hnutie ako pre nich nepriateľské a čoskoro ho zakázali. Väčšina z dievčat sa potom venovala rodine či civilnej profesii, niektoré neskôr pôsobili ako gymnastické trénerky.

Viac o téme: Londýn Československo LOH 1948 Eliška Misáková
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy