Vzdal sa českého občianstva, aby mohol hrať v KHL? Známy hokejista poslal jasnú odpoveď

Ostap Safin v drese pražskej SpartyOstap Safin v drese pražskej Sparty Zdroj: Profimedia

PRAHA - Hokejista Ostap Safin v rozhovore pre server iDNES.cz poprel, že by sa kvôli angažmánu v ruskom klube Lada Togliatti vzdal českého občianstva.

To si pražský rodák s ruskými koreňmi ponechal rovnako ako ruský pas, ktorý mal vzhľadom na svoj pôvod už skôr. Najnovšie v Rusku získal len takzvané športové občianstvo, vďaka ktorému nie je v KHL považovaný za cudzinca.

Informácie o tom, že sa vzdal českého pasu a čoskoro dostane ruské občianstvo, sa v Česku objavili po rozhovore športového manažéra Togliatti Rafika Jakubova pre klubový web. Podľa Safina manažérovi zo spojenia "ruské občianstvo" vypadol prívlastok "športové".

"Ruský pas mám odjakživa, len médiá si vymysleli, že ho ešte len dostávam. To nie je pravda. Rovnako ako tvrdenie, že som sa vzdal českého občianstva. Vôbec nechápem, čo to je za blbosť. Dvojité občianstvo mám od detstva a nemusel som nič rušiť," povedal dvadsaťštyriročný hokejista.

Nepočítajú ma ako Európana

Športové občianstvo je iné ako štátne, ktoré už mal. Safinovi pomôže k tomu, aby sa naň nevzťahovala kvóta maximálne troch cudzincov, ktorých môžu kluby nasadiť do zápasov KHL.

"Je to len formalita. Pre mňa to bolo jednoduché, pretože už som mal dvojité občianstvo a ruský pas. Vedel som o limitoch cudzincov v lige a vďaka ruskému športovému občianstvu som mal väčšiu šancu dostať sa do tímu. Nepočítajú ma ako Európana," uviedol Safín.

Ostap Safin Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Je jedným z piatich Čechov, ktorí napriek ruskej invázii na Ukrajinu podpísali kontrakt v KHL a budú v nej budúcu sezónu pôsobiť. "Rozhodoval som sa ako hráč z hľadiska úrovne hokeja a viem, že v Rusku je dobrý hokej. Nad vojnou som nepremýšľal. Fakt som sem išiel kvôli hokeju, ostatné, bohužiaľ, nemôžem zmeniť. Rovnako tak ma mrzí, že nemôžem hrať za českú reprezentáciu, ale čo sa dá robiť. Je to ťažká téma, ale nejde o moje rozhodnutie," uviedol.

Safin je odchovancom Sparty. V minulej sezóne hral za materský klub, do ktorého sa vrátil zo zámoria. Hoci so Spartou v marci predĺžil zmluvu, v lete požiadal o ukončenie kontraktu. Safin v extralige odohral 41 zápasov, strelil osem gólov a na päť nahral. V dvoch stretnutiach play off pridal gól. V minulosti nastupoval za mládežnícke české reprezentácie a predstavil sa na majstrovstvách sveta hráčov do 18 aj 20 rokov.

Viac o téme: Lada Togliatti Ostap Safin
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy