Kto hľadá, nájde, kto klope, bude mu otvorené: Utrápená Barcelona sa dočkala

Barcelončan Pedri oslavuje gólBarcelončan Pedri oslavuje gól Zdroj: SITA/AP/Joan Monfort

BARCELONA - Futbalisti FC Barcelona zvládli svoj prvý duel v dočasnom azyle, hoci úlohu jasného favorita v ligovom dueli s Cádizom potvrdili dvoma gólmi až v záverečnej desaťminútovke.

Pedri a Ferran Torres zariadili triumf 2:0 na Olympijskom štadióne, kde bude obhajca titulu hrať domáce stretnutia počas rekonštrukcie svojej domovskej arény Camp Nou.

"Nebolo to jednoduché, mali sme skórovať oveľa skôr. Trochu nám to trvalo," priznal v pozápasovom rozhovore kouč domácich Xavi Hernandez, ktorý nemohol viesť svoj tím z lavičky po minulotýždňovom vylúčení na ihrisku Getafe.

Tam Barcelona, oslabená po červenej karte pre krídelníka Raphinhu, iba remizovala 0:0 a v nedeľu si tak pripísala prvý trojbodový zápis v novom ligovom ročníku.

Slová chvály na tých, od ktorých sa to čaká

Namiesto suspendovaného Raphinhu dostal v základnej zostave prvýkrát príležitosť iba 16-ročný Lamine Yamal, ale jeho tím sa napriek hernej prevahe dlho nevedel presadiť cez kompaktnú obranu súpera. Až v 82. minúte vygumoval bezgólové skóre Pedri, ktorý po parádnej prihrávke Ilkaya Gündogana usmernil v sklze loptu ľavačkou do siete. Víťazstvo potom v nadstavenom čase poistil striedajúci Torres.

"Som celkom spokojný s prácou i pozičnou hrou tímu a myslím si, že je to pre nás úplne zaslúžené víťazstvo," zhodnotil tréner Xavi a za prihrávku v rozhodujúcom momente zápasu pochválil Gündogana, letnú posilu z Manchestru City: "Dokáže vykúzliť finálnu loptu a práve preto sme ho podpísali."

Gavi padá po súboji Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Joan Monfort

Robert Lewandowski síce opäť strelecky mlčal, jeden zásah mu zmaril ofsajd a pripísal si "iba" asistenciu pri druhom zásahu, no Xavi je presvedčený, že jeho chvíle prídu. "Bude dávať góly, potrebuje iba viac trpezlivosti. V druhom polčase pracoval pre tím veľmi dobre a pripravil druhý gól pre Ferrana," zdôraznil barcelonský kormidelník.

Na Olympijskom štadióne bolo takmer 40.000 divákov, približne 10-tisíc miest však zostalo voľných. Xavimu sa napriek tomu atmosféra pozdávala. "Verím, že ľudia si tu zvyknú. Je pozitívne, že prišlo toľko divákov a som presvedčený, že aj v ďalších dueloch budeme cítiť ich podporu," vyhlásil Xavi. Barcelona by sa na zrekonštruovaný Camp Nou chcela vrátiť na konci roka 2024.

Najväčší rival pokračuje v spanilej jazde

Po dvoch ligových kolách majú v neúplnej tabuľke stopercentnú bilanciu zatiaľ iba Real Madrid a Valencia. Ďalší ašpirant na popredné priečky Atlético Madrid remizoval v nedeľu na ihrisku Betisu Sevilla 0:0.

"V prvom polčase sme bránku súpera príliš neohrozili, po zmene strán sme však mohli rozhodnúť," uviedol Diego Simeone, tréner Atlética. Po jeho príchode vyhral Betis nad jeho tímom iba v jednom z 22 vzájomných stretnutí, pripomenula agentúra AP.

Viac o téme: FC Barcelona Xavi Ferran Torres Pedri Cádiz CF