VIDEO Legenda, ktorú nám môže závidieť celý svet: Najväčšie hokejové hviezdy zložili Hossovi poklonu

Na snímke Marián Hossa nesie v náručí dcérku Emmu, ktorá dnes oslávila prvé narodeniny počas rozlúčkového zápasu Mariána Hossu - Goodbye Game 81Na snímke Marián Hossa nesie v náručí dcérku Emmu, ktorá dnes oslávila prvé narodeniny počas rozlúčkového zápasu Mariána Hossu - Goodbye Game 81 Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

TRENČÍN - Legendárna, svetová a plná hviezd. Presne takéto prívlastky dostala rozlúčka Mariána Hossu. Ten dal definitívne zbohom svojej kariére uplynulý piatok na štadióne Pavla Demitru v Trenčíne.

V meste, v ktorom hokejovo vyrastal, privítal svetovú hokejovú smotánku. Tá potešila viac ako 6-tisíc nadšených divákov, ktorí s údivom na zaplnených tribúnach sledovali obdivuhodné kúsky hokejových majstrov. Skvelú atmosféru nepokazilo ani veľké teplo a tvoriaca sa hmla na ľadovej ploche.

Takúto kariéru si zaslúžil

"Bola to veľká zábava, aj napriek tomu, že bolo veľmi teplo a bol som celý spotený. Hralo sa však veľmi dobre," uviedol krátko po stretnutí s úsmevom na perách legendárny obranca Nicklas Lidström.

"Keď som sem prichádzal, nemal som žiadne očakávania, iba som si šiel zahrať hokej. Hotel, rozlúčka na námestí, losovanie tímov a všetci tí fanúšikovia… Bolo to skvelé, neuveriteľné. Atmosféra na štadióna bola taktiež výborná, veľmi som ti to užil," dodal sedemnásobný víťaz Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu v NHL.

VIDEO: Legendárny Nicklas Lidström po rozlúčkovom zápase Mariána Hossu

S Hossom hrával jednu sezónu v Detroite a spoločne dokráčali až do finále NHL, kde nešťastne prehrali proti Pittsburghu. Pre slovenského krídelníka to bola v tom čase už druhá prehra vo finále Stanleyho pohára za dva roky.

"Počas kariéry mal smolu, bol som s ním v mužstve, keď sme prehrali finále s Pittsburghom. Nakoniec sa mu to všetko vrátilo, zaslúžil si to," zaspomínal si Lidström, ktorý vzápätí vyzdvihol hokejové zručnosti svojho hostiteľa.

Nicklas Lidström a Galéria fotiek (3) Nicklas Lidström a slovenský hokejista Marián Hossa Zdroj: SITA/Tomáš Somr

"V prvom rade, proti Mariánovi bolo neskutočne ťažké hrať. Bol veľmi talentovaný technicky zručný, vedel skvele korčuľovať a mal dobrú strelu. Bol veľmi dobrý obojsmerný hráč. A čo sa týka jeho osobnosti mimo ľadu? Bol nesmierne milý, hotový džentlmen. Som rád, že môžem byť jeho priateľom," uviedol na adresu nového člena Slovenskej hokejovej siene slávy.

Hossove kvality pochválil aj Švéd Daniel Alfredsson. Na Slovensku si ho pamätáme ako útleho kanoniera, ktorý je spätý najmä s Ottawou. Novinárov privítal so smiechom a slovami: "Ako sa mas?"

Dnes by ste ho rýchlonohého krídelníka už asi ani nespoznali a aj napriek kilám navyše, na ľade v Trenčíne ukázal, že technika sa jednoducho nedá zabudnúť.

"Bola to veľká zábava a zároveň naozaj veľká česť byť na Mariánovom poslednom zápase. Keď som dostal pozvánku, predstavil som si ho, ako začínal svoju kariéru v Ottawe a pokračoval cez Atlantu, Pittsburgh, Detroit a Chicago. Myslím, že každý, kto sa s ním zoznámil, hneď zistil, že sa stane výborným hráčom a že je to skvelý človek," uviedol pre prítomných novinárov.

"Som veľmi rád, že som tu mohol byť a že som videl, ako si tu ľudia Hossu vážia za všetko, čo urobil. To vám pripomenie, kde ste vyrastali. Som na neho veľmi hrdý a som veľmi šťastný za to, akú mal kariéru," dodal teraz už 50-ročný Alfredsson.

Bol veľmi dobrý hráč a ešte lepší človek mimo ľadu

Medzi najväčšie hviezdy, ktoré si hokejovú exhibíciu užívali snáď najviac zo všetkých, bol útočník Jonathan Toews, dlhoročná opora Chicaga a dnes voľný hráč. Ten priznal, že na ľad sa dostal prvýkrát od apríla, keď odohral svoj nateraz posledný zápas v NHL. Pokračovanie v najlepšej lige sveta momentálne pre zdravotné komplikácie absolútne vylúčil.

Na snímke zľava Peter Galéria fotiek (3) Na snímke zľava Peter Bondra, Marián Hossa a Jonathan Toews počas rozlúčkového zápasu Mariána Hossu - Goodbye Game 81 Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Nastupovanie po boku Mariána Hossu si však veľmi užil. "Atmosféra bola neuveriteľná. Bolo úžasné vidieť, čo znamená hokej v Trenčíne a na celom Slovensku. Som rád, že som si mohol užiť túto príležitosť. Bolo to skvelé," povedal so všetkou skromnosťou v hlase dlhoročný kapitán Blackhawks.

S Hossom patria medzi elitných hráčov, ktorí sa vo "veternom meste" tešili trikrát zo zisku Stanleyho pohára. "Dnes ste mali možnosť vidieť fantastických hráčov, členov Hokejovej siene slávy a to ukazuje, aký bol Marián. Bol veľmi dobrý hráč a ešte lepší človek mimo ľadu," zakončil Hossov veľmi dobrý priateľ Toews.

Viac o téme: NHL Nicklas Lidström Jonathan Toews Marián Hossa Daniel Alfredsson Detroit Red Wings Ottawa Senators Chicago Blackhawks
  • Autor: © Zoznam/Martin Turčin
  • VIDEO: TASR/Radovan Stoklasa
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy