VIDEO Úžasné a famózne: Výnimočný večer pre Indiu, toto sa stalo prvýkrát v histórii

Níradž Čopra z Indie pózuje so zlatou medailouNíradž Čopra z Indie pózuje so zlatou medailou Zdroj: TASR/AP/Denes Erdos

BUDAPEŠŤ - Historicky prvým majstrom sveta v atletike z Indie sa v nedeľu večer v Budapešti stal Neeraj Chopra. Úradujúci olympijský šampión triumfoval v oštepe výkonom 88,17 m. Stal sa aj vôbec prvým oštepárskym šampiónom z Ázie v kategórii mužov.

Zlato Chopru v Tokiu bolo pod piatimi kruhmi pre Indiu v atletike taktiež prvé. V druhej najľudnatejšej krajine sveta sa stal ihneď hrdinom a nárast popularity zvládol. Vysokú výkonnosť si udržal aj ďalšie dve sezóny. Na MS v Eugene ho síce zdolal Grenaďan Anderson Peters, no Chopra hodil ďalej ako pod piatimi kruhmi a získal striebro.

V Budapešti sa opäť zlepšil a zasadol na oštepársky trón. "Získať zlato na majstrovstvách sveta bol môj sen. Chcel som aj hodiť za 90 m, no k tomu treba, aby všetky kúsky skladačky do seba zapadli. Možno nabudúce," sľúbil stále iba 25-ročný Chopra podľa oficiálnej stránky šampionátu.

Úspech Chopru spustil potrebný impulz, nárast kvality indických atlétov bol v Budapešti viditeľný. Dvaja ďalší oštepári postúpili dokonca až do užšieho finále. Kishore Jena obsadil 5. priečku a D. P. Manu bol hneď za ním šiesty. A to ešte na striebornej pozícii skončil Pakistanec Arshad Nadeem.

Ind Neeraj Chopra sa Galéria fotiek (5) Ind Neeraj Chopra sa raduje zo zisku titulu majstra sveta Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Oštepársky sektor však nebol jediný, v ktorom bolo v nedeľu Indov vidieť. Vôbec po prvýkrát do finále postúpila štafeta na 4x400 m, v ktorom obsadila 5. miesto. Navyše ešte v rozbehu vylepšila ázijský rekord na 2:59,05 min.

Najlepšou Indkou bola na šampionáte Parul Chaudharyová, ktorá bežala finále na 3000 m prek. taktiež v nedeľu a skončila na 11. priečke. "Toto bol skvelý šampionát pre Indiu a ja som hrdý, že som mohol na ňom vybojovať ďalší titul. Po olympijskom zlate som veľmi túžil uspieť aj na svetovom šampionáte. Je to výborné pre národný tím," tešil sa Chopra.

Z bronzu sa radoval Čech

Po zlate oprávnene pokukoval aj Čech Jakub Vadlejch, ktorý drží svetový výkon roka 89,51. Manžel bývalej slovenskej viacbojárky Lucie Vadlejchovej za slobodna Slaničkovej, však napokon berie aj bronzovú medailu.

Zľava Jakub Vadlejch (Česko), Galéria fotiek (5) Zľava Jakub Vadlejch (Česko), Neeraj Chopra (India) a Arshad Nadeem (Pakistan) sa radujú Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

"Medaila z MS je skvelá, moja tretia. Zároveň je to ohromná motivácia pokračovať v drine. Pretože sa to vypláca a stále verím, že sa medaila môže blyšťať ešte viac," povedal Vadlejch v rozhovore pre idnes.cz.

Viac o téme: Budapešť India MS v atletike Jakub Vadlejch Neeraj Chopra Arshad Nadeem
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/World Athletics
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy