Bodaj by si Slovensko z nich vzalo príklad: Česko sa usiluje o veľkú športovú fiestu

Ilustračné foto - česká vlajkaIlustračné foto - česká vlajka Zdroj: Getty Images

PRAHA - Český zväz hádzanej bude spolu s Poľskom usilovať o organizovanie majstrovstiev Európy žien v roku 2026, ktoré Európska hádzanárska federácia odobrala Rusku kvôli vojenskému útoku na Ukrajinu.

Uzávierka kandidatúr je 25. októbra, EHF o dejisku šampionátu rozhodne v januári. Česká strana chce v Ostrave hostiť dve základné a jednu z dvoch štvrťfinálových skupín. Na tlačovej konferencii o tom informoval zväzový prezident Ondřej Zdráhala.

"Je to vyústením našej práce, aby sme dokázali priviesť veľké šampionáty do Českej republiky. Šampionáty sa za normálnych okolností udeľujú šesť až osem rokov dopredu. Ale vzhľadom na to, že EHF odobrala šampionát Rusku, sa naskytla možnosť požiadať o organizovanie už v roku 2026. Spojili sme sa poľskou federáciou, pretože usporiadať takýto šampionát za zhruba dva a pol roka je obrovské penzum práce a záťaž," uviedol Zdráhala.

"Sme radi, že tento partner, ktorý je nám blízko, do toho s nami chce ísť. Má skúsenosti z organizovania najväčších šampionátov, v tomto roku organizoval svetový šampionát (mužov) spolu so Švédskom. Budeme sa usilovať o to, aby sa hralo v čo najmenšie dojazdové vzdialenosti. V tejto chvíli je idea Ostrava, Katovice a Vroclav," doplnil Zdráhala.

Popri spoločnej kandidatúre Česka s Poľskom oficiálne prejavili záujem o organizovanie záverečného turnaja aj Rumunsko, Španielsko a Turecko. Šampionátu sa zúčastní 24 krajín, ktoré budú rozdelené do šiestich štvorčlenných základných skupín. Vždy prvé dva tímy postúpia do dvoch šesťčlenných štvrťfinálových skupín. Semifinále a boje o medaily by hostilo Poľsko.

Česko doteraz veľký šampionát v hádzanej nikdy neorganizovalo. Zväz ešte za minulého vedenia neuspel so snahou spolu so Slovenskom a Poľskom získať Euro žien v budúcom roku, predtým stiahol tiež spoločnú kandidatúru na kontinentálny šampionát mužov v rokoch 2022 alebo 2024.

Viac o téme: Český zväz hádzanej ME hádzanej žien 2026
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy