VIDEO Favorit sa trápil viac, než sa čakalo: Američania sú na šampionáte naďalej stopercentní

Tyrese HaliburtonTyrese Haliburton Zdroj: SITA/AP/Michael Conroy

OKINAWA/MANILA - Basketbalisti USA zostávajú na MS stopercentní. V piatok zvíťazili nad Čiernou Horou v zápase nadstavbovej J-skupiny vo filipínskom meste Pasay 85:73.

Balkánsky tím sa proti úradujúcim olympijským šampiónom dlho držal a po polčase viedol o bod 38:37. Jeho lídrom bol ako tradične pivot Chicaga Bulls Nikola Vučevič, ktorý zaznamenal 18 bodov a 16 doskokov. Najlepším strelcom Američanov bol napokon krídelník Minnesoty Anthony Edwards so 17 bodmi, Austin Reaves pridal 12 a Jaren Jackson 11.

Čiernohorci sa proti úradujúcim olympijským šampiónom dlho držali a po polčase viedli o bod 38:37. Ich lídrom bol ako tradične pivot Chicaga Bulls Nikola Vučevič, ktorý zaznamenal 18 bodov a 16 doskokov. Najlepším strelcom Američanov bol napokon krídelník Minnesoty Anthony Edwards so 17 bodmi, Austin Reaves pridal 12 a Jaren Jackson 11. Spolu s USA si postup zo skupiny vybojovala aj Litva, ktorá po parádnom výkone po prestávke vyhrala nad Gréckom hladko 92:67.

Nikola Vukevič a Jaren Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Michael Conroy

Prvú prehru na šampionáte zaznamenali Srbi, ktorí podľahli Talianom tesne 76:78. Ešte v polovici tretej štvrtiny pritom viedli o 16 bodov (60:44). Najlepším strelcom víťazov bol krídelník Utahu Jazz Simone Fontecchio, ktorý dal 30 bodov, Srbom nestačilo 18 bodov Bogdana Bogdanoviča.

Taliani zdolali Srbov už na treťom významnom podujatí v sérii, pred rokom ich vyradili na ME a ešte predtým ich zdolali aj na ich domácej palubovke v Belehrade v olympijskej kvalifikácii a nepustili ich do Tokia. v I-skupine tak majú všetky tímy na konte zhodný počet bodov.

Prvé zaváhanie majú na svojom konte už aj obhajcovia titulu zo Španielska, ktorých v jakartskej L-skupine zdolali Lotyši 74:69. Pobaltské mužstvo rozhodlo o svojom triumfe v záverečnej štvrtine, ktorú vyhralo 27:11. Najviac bodov v jeho drese si pripísal Davis Bertans - 16. Španielom nestačilo 14 bodov Willyho Hernangomeza. Po triumfe Brazílie nad Kanadou 69:65 je situácia v skupine úplne vyrovnaná.

Slovinci aj vďaka 20 bodom Luku Dončiča odplatili Austrálii prehru zo súboja o bronz na OH v Tokiu a spolu s Nemeckom si zabezpečili štvrťfinálovú miestenku. Austrálčanom nestačilo ani 25 bodov Josha Giddeyho z tímu NBA Oklahoma City a medzi elitnú osmičku sa nedostali.