Skvelý výsledok pretekárov Dukly v Bulharsku: Kubiš atakoval celkové pódium

Lukáš KubišLukáš Kubiš Zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

SOFIA - Šestica pretekárov Dukly Banská Bystrica v zložení Lukáš Kubiš, Denis Hoza, Dávid Kaško, Samuel Tuka, Jakub Galovič a Simon Nagy spolu s Matúšom Štočekom a jeho tímom ATT Investments zbierali dobré umiestnenia a body do rebríčka UCI počas etapových pretekov Okolo Bulharska (UCI 2.2).

Hneď úvodný prológ vyšiel Kubišovi, ktorý vybojoval 3. miesto, o deň neskôr bol štvrtý a v celkovom poradí nakoniec obsadil 5. priečku, s ktorou získal aj 15 bodov UCI. V hromadnom špurte štvrtej etapy vybojoval 2. miesto Simon Nagy, v piatej bral 3. priečku Matúš Štoček. Počas piatich etáp sa cyklisti Dukly niekoľkokrát zviditeľnili v únikoch, Denis Hoza bol v celodennom dva dni po sebe a bral body na prémiách. Samuel Tuka si odniesol tretie miesto v klasifikácii mladých jazdcov i bodovanie na vrchárskych prémiách.

Celkové víťazstvo si pripísal Čech Michal Schuran (ATT Investments), Štočekov kolega. Jeho tím bral i 2. priečku v tímovej klasifikácii. Veľmi dobre si v medzinárodnej konkurencii viedla i Dukla, ktorá s najmladšou partiou vo svojej histórii obsadila celkové 5. miesto tímovej súťaže a za výsledky si pripísala 19 bodov UCI.

"Preteky nám ukázali viacero pozitívnych momentov. Skončili sme dvakrát v Top 3 etapy, tiež Lukáš celkovo piaty, bodovali sme. Veľmi dobre, i keď bude trochu štvať ten záver, že to nevyšlo na pódium. Keďže závery boli viac menej v hromadnom špurte, preteky najviac ovplyvnil prológ, potom prvý deň a dojazdy v cieli.

V súťaži tímov sme skončili na 5. mieste, čo je lepšie, ako keď sme tu boli pred dvoma rokmi s elitnou partiou. Veľkú skúsenosť má za sebou  Denis Hoza, ktorý ukázal, že je schopný sa dvakrát po sebe dostať a bojovať v celodennom úniku. To bolo veľké školné. Výborne šiel i Jakub Galovič.

Skúšal sa dostať i do úniku, ale nie je to také jednoduché. No neuveriteľne si posunul techniku jazdy v kolóne. Vlastne celé preteky v tomto horúcom počasí zásoboval kolegov vodou. Nabalený vodou neurobí ani pohyb navyše pri návrate do balíka. Samo Tuka ešte aj posledný deň skúšal bojovať na vrchárskych prémiách a bol dvakrát tretí. Takže preteky hodnotím pozitívne," uviedol pre Slovenský zväz cyklistiky športový riaditeľ Dukly Martin Fraňo.

Cyklisti sa ďalej presunuli do Banska, kde ich v nasledujúcich dňoch čaká ďalšie podujatie - In the Footsteps of the Romans (Po stopách Rimanov).

Viac o téme: Lukáš Kubiš Okolo Bulharska