VIDEO Kto čakal drámu, zostal sklamaný: Americko-český šláger sa skončil príliš rýchlo

Madison, ďakujem za zápas, čo dodať? Bola si lepšiaMadison, ďakujem za zápas, čo dodať? Bola si lepšia Zdroj: SITA/AP/Jason DeCrow

NEW YORK - Wimbledonská šampiónka Markéta Vondroušová sa neprebojovala do svojho prvého semifinále na grandslamovom US Open.

Česká jednotka a turnajová deviatka prehrala na newyorskom betóne s Američankou Madison Keysovou za hodinu a dvadsaťjeden minút 1:6, 4:6. Nasadená sedemnástka Keysová sa stretne o postup do finále s Bieloruskou Arynou Sabalenkovou, ktorá vyradila Číňanku Čeng Čchin-wen 6:1, 6:4.

Dvadsaťštyriročná Vondroušová prehrala na grandslamoch po predchádzajúcich jedenástich výhrach. V stretnutí neprelomila ani raz súperkin servis a nevyužila jediný z deviatich brejkbalov. Finalistka US Open z roku 2017 Keysová naopak premenila všetky tri a zvíťazila aj v pomere víťazných loptičiek - 19:10.

"Madison odohrala skvelý zápas. Bolo to ťažké. V prvom sete mi nedala veľa šancí. V druhom som hrala dobre, snažila sa bojovať, ale nestačilo to. Všeobecne som však spokojná. Bolo to moje prvé štvrťfinále na US Open," povedala na tlačovej konferencii Vondroušová.

Jedinou českou semifinalistkou na tohtoročnom US Open je tak Karolína Muchová, ktorá sa stretne v noci na piatok s domácou Američankou a turnajovou šestkou Cori Gauffovou.

Stretnutie medzi Vondroušovou a Keysovou bolo na hlavnom štadióne Arthura Ashea po pár výmenách prerušené kvôli zdravotným problémom jedného z fanúšikov. Po krátkej pauze vyhrala Američanka desať z jedenástich loptičiek a utiekla do vedenia 3:0. Vondroušová sa nedostala do tempa, Američanka vzápätí prelomila jej servis ešte raz a po 33 minútach získala aj prvý set.

V druhom dejstve Vondroušová hru vyrovnala a Keysová sa dostala často pod tlak. Dôležité momenty prišli v ôsmej hre za stavu 4:3 pre Vondroušovú, keď sokolovská rodáčka nevyužila päť brejkbalov. Američanka servis uhájila a vzápätí Vondroušovou "brejkla". Duel následne zakončila využitým tretím mečbalom. Keysová sa dostala do grandslamového semifinále šiestykrát v kariére.

"Vedela som, že Markéta bude ťažká hráčka. Vie vrátiť do kurtu akúkoľvek loptičku. Vedela som, že musím stále chodiť na sieť, byť aktívna a tlačiť od základnej čiary. Nebol to úplne najčistejší zápas, urobila som množstvo nevynútených chýb. Snažila som sa ale po celý zápas diktovať tempo hry," povedala v rozhovore na kurte Keysová.

"Nemyslím si, že by pri tých brejkbaloch hrali úlohu nervy. Zahrala som tiež dobré body. Ona ale podávala extrémne dobre a na brejkbaly dala často výborný prvý servis. Zaslúži si všetky ocenenia," doplnila Vondroušová, ktorú v predchádzajúcom zápase trápil boľavý lakeť, kvôli ktorému odstúpila zo štvorhry po boku lúčiacej sa Barbory Strýcovej.